Schenking naïef schilderij van Cornelis de Geus De lorrie die daarop reed had een grote houten beun waar de kisten (aardappelen) of manden (kool) op wer den gezet. Op het schilderij zien we zo'n schuit liggen en de lorrie is daar naartoe geduwd. Historische foto's laatste jaar voor de ruilverkave ling Persoonlijk kwamen bij mij door dit schilderij weer al lerlei herinneringen boven. Het tuinderbedrijf van Kaan had namelijk in de Kerkmeer twee akkers naast elkaar en ik heb daar heel wat op gewerkt. Op die lange en smalle akkers werden de ijzeren rails in het midden uitgelegd. De ijzeren lorrie met de houten beun werd met hand kracht naar de kade geduwd. Tuinders namen bijna nooit foto's van hun werk, jammer genoeg. Dat kostte maar tijd en vooral geld, wat in dit behoorlijk arme gebied bijna niemand hiervoor wilde uit geven. Trouwens, wie had er eigenlijk een fototoestel, dat was al een uitzondering. Daarom zijn er zo weinig foto's van al die akkerwerkzaamheden. Maar in 1970 was er bij ons thuis toch het besef dat in dit laatste jaar van oogsten wat foto's genomen moesten worden. De verkaveling zou immers in 1971 dit gebied op de schop nemen en de Kerkmeer onzichtbaar maken in het landschap. Gelukkig zijn er daarom wat foto's ge maakt van onder andere de lorrie die op de rails staat. We sjouwen de kisten met aardappelen vanaf de lorrie naar de schuit. Het geeft een indruk van hoe er tot de verkaveling moest worden gewerkt in de Kerkmeer. Cornelis de Geus heeft deze situatie goed weten weer te geven. De laatste kool in de herfst van 1970 De echt allerlaatste oogst was de kool in 1970 en daarna werden de akkers niet meer bewerkt. Het varen was voorgoed voorbij en het hele Geestmeram- bacht werd ingericht voor het vervoer over de weg. De laatste kooloogst gaat in 1970 door de ringvaart van de Kerkmeer. Vooraan Willem Kaan die de metor bestuurt. Daarna 2 vletten die mee worden gesleept, waarin IJsbrand Kaan (midden) en Arie Kaan (links). Bron: Foto's uit familie-archief Kaan We komen uit de Kerkmeer en varen net de bocht om vanaf de Kerkmeer. Op de achtergrond de Ambachtsdijk. We gaan richting de brug naar de Nieuwe weg en varen dus al op de Winterweg. IJsbrand Kaan vult alvast de veilingpapieren in hoeveel aardappels we gaan afleveren op de veiling. Oktober 2018 41

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 42