irien. tong naie mie lerij van ©melis e en Arie Kaan Schenking Jan Smit, voorzitter van het Westfries Genoot schap, kwam zondag 2 september 2018 een schilderij brengen van Cornelis de Geus. Het Genootschap had vier naïeve schilderijen ge kregen en ging voor drie een goede plek zoe ken. Hij dacht voor dit schilderij aan de Stich ting Langedijker Verleden en vroeg vooraf of wij belangstelling hadden. Dat hadden wij zeker omdat we een dergelijk schilderij nog niet bezitten. Met plezier hebben wij het schilderij in ont vangst genomen in het Regthuis. Jan Smit be wonderde onze expositie en bleef als gemoe delijke Westfries nog geruime tijd napraten. Wie was Cornelis de Geus Hij is geboren in 1914 in Noord-Scharwoude en werkte lang op de administratie van de fa. Eecen. Hij begon halverwege de jaren 60 te schilderen en heeft heel veel schilderijen gemaakt. Hij behoort tot de bekende naïeve schilders uit ons land. Cornelis woonde achter de oude kolfbaan van Schilderman, die bijna naast het Regthuis stond. Daarachter over de Voorburggracht staan drie woningen en in het dubbele woon huis woonde links Cornelis de Geus en rechts Hendrik Delien, nu Piet Krijgsman. Het blijkt dat diverse mensen binnen onze Stichting nog familiebanden met deze Corne- lis de Geus hebben. Sfeervol en herkenbaar Mooi dat hij op eenvoudige wijze toch zo treffend beken de taferelen op het doek wist te krijgen. Ook voor Lan- gedijk is dit schilderij uit de praktijk gegrepen. Ik moest meteen denken aan de rails die we op het schilderij zien en die op sommige akkers werden gebruikt. Nauwelijks in het Geestmerambacht, daar waren ze niet nodig omdat bijna alle akkers door sloten omgeven waren. Maar wie bijvoorbeeld land had in de droogmakerij van de Kerkmeer, die was daar wel toe gedwongen. De Kerk- meer had een ringvaart met een verhoogde kade rondom en daarbinnen lagen hele lange akkers. Slechts een smal slootje van ongeveer een meter scheidde de akkers daar van elkaar. Varen was daar dus onmogelijk en er was trouwens ook geen sluis om de droogmakerij binnen te komen. De schuiten lagen daarom in de ring vaart aan de kade. Hoe krijg je dan de producten van die lange akkers naar de schuit? Inderdaad, door rails uit te leggen. Het geschonken schilderij van Cornelis de Geus WM De lorrie is links te zien met kisten aardappelen. De kisten worden in de schuit gestapeld door v.l.n.r. mijn neef Bert Kaan, Arie Kaan en mijn broer IJsbrand Kaan. Op de achtergrond is Oudkarspel te zien. 40 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 41