En nu terug die grond van de gemeente Blij met hun huis in 1965 op het Wittekruispad Er komt echter een periode aan dat hier veel aan zal veranderen. Nog eerder dan de ruilverkave ling in het Lan- gedijker deel van het Geestmeram- bacht, zullen de sloten tussen de Koog en de sport velden van LSVV worden gedempt. Een compleet nieuwe woonwijk zal daar het aanzicht voorgoed veran deren. In 1968 is het zover dat de Achtergracht voor hun huis wordt gedempt en de brug, die daar overheen gaat, wordt gesloopt. Tot 1968 is er nog een vrij uitzicht achter het huis, kijkend naar het oosten Situatie tus sen Koog en sportvelden van LSVV voor de nieuwbouwwijk daar komt (foto archief Langedij- ker Verleden) Eind 1968 worden er nieuwe wegen aangelegd rondom hun huis, de Wittekruisstraat en de Kastanjelaan. Dat komt goed uit na de geboorte van hun eerste kind: niet meer over die brug met de kinderwagen. De aansluiting op een riool is ook een mooie verbetering. Omdat de wegen recht worden doorgetrokken, verandert de oppervlakte van het perceel. Zelfs het college van B W was langs geweest om de situatie te bespreken en te bekijken. In 1969 komt er een bericht van Grondzaken dat het goed is dat er een stukje grond bij het perceel komt. Wel zorgen voor een goede afscheiding, hekwerk en beplanting. Dat doet de familie Eradus graag. In oktober 1982 verleent de ge meente een bouwvergunning om een schuur te bouwen. Later komt er een tuinkas bij in de tuin en beide objecten geven veel plezier in het gebruik. De gemeente eist grond terug Wat na ruim 40 jaar nauwelijks nog is te verwachten, ge beurt toch. De schuur blijkt voor een deel op gemeente grond te staan en de tuinkas helemaal. De gemeente gaat de grond terugvorderen wegens een actief handhavings beleid en werkt het verder zuiver juridisch af. Dat doet de gemeente bij alle inwoners, niet alleen bij de familie Eradus. De gemoedelijkheid in Langedijk die vroeger als smeerolie in een machine werkte, heeft plaatsgemaakt voor zand in de machine. Wie dacht na zoveel jaar wettelijk dat stukje gemeente grond in eigendom te hebben, moet het toch nog huren of kopen. Bang voor gerechtelijke kosten en dwanginvorde- ring voelt de familie Eradus zich klem gezet. Nee, de ruilverkaveling is nog geen afgesloten hoofdstuk in de Langedijker historie. Het brengt onverwacht in Lan- gedijk nu nog veel teweeg. Zeker bij de familie Eradus, die hun rustige oude dag ernstig verstoord zien worden. Eind 1968, de grondwerkzaam heden zijn volop aan de gang. Op de achtergrond de Kooger Kerk, op de voorgrond de Wittekruisstraat met iets daarbo ven de Kastanje laan. Bronnen: - Interview Jaap Eradus en Anneke Eradus-Korver - Foto's en documenten familie-archief Eradus Oktober 2018 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 40