verpeinzingen bij de voorp Jan Marsman jr. Geruime tijd voor de hittegolf van 2018 kwam de redac tie bij elkaar om een keuze te maken voor de voorplaat van de Otterplaat 2018. De keuze viel op deze foto van de laadplaats bij het Broeker spoortje, uit de zogenoem de 'collectie Van Bommel'. Dit is een serie glasnegatieven waarvan de Stichting Langedijker Verleden een aantal ja ren geleden heel goede scans ontving van een kleinzoon van de maakster van deze foto's, Elise van Bommel, zie de Otterplaat 2013. Elise van Bommel, geboren in 1877, was de dochter van voormalig burgemeester J. van Bom mel van de gemeente Broek op Langedijk (1864-1880) en Zuid-Scharwoude (1869-1880). Zij fotografeerde veel, ook in Langedijk. Op dat artikel in de Otterplaat 2013 is helaas geen reactie gekomen, dus ook de toen gestelde vraag 'Wie is de dame op die foto en waarom staat zij daar?', bleef onbeantwoord. Waarschijnlijk was het een gewone werkdag, waarop de geveilde producten werden overgeladen in spoorwagons voor verzending naar de verste uithoeken van Neder land en ook het buitenland. Iedereen op de foto was met zijn werk bezig en nam even een kort moment de tijd om te poseren voor de fotograaf. Nu we het over de groep personen op de foto hebben, iedereen heeft een pet op en een enkeling een hoed, maar niemand ging blootshoofds. Enkele mannen roken een pijp en bij de deur van de tweede wagon staat één man met een sigaret, toen een nieuwigheid. De foto is in ieder geval gemaakt na 1902, toen het spoor lijntje naar Broek op Langedijk werd geopend, maar vol gens ons ook weer niet veel later dan 1902. Gezien de producten die worden overgeladen van de houten schuiten in de wagons, zal de foto in de herfst zijn gemaakt. In de schuiten op de voorgrond ligt gele en groene kool. Voor de wal ligt links op de foto (voor de dame) een schuit met bloemkool, die altijd met het blad eraan en ook omgekeerd werd verhandeld en verzonden, tegen het verkleuren van de witte bloemkool. Rechts daarnaast ligt een schuit met rode kool. Bij een nadere beschouwing van deze foto contrasteert de dame met de overige aanwezigen. Niet alleen omdat zij de enige dame is op de foto, maar ook omdat zij daar staat in mooie kleding met een grote hoed op, mogelijk is het Elise van Bommel zelf. In haar hand heeft zij een klein koffertje, is zij op (door)reis? Als de dame inderdaad Elise van Bommel is, lijkt daarmee de vraag 'Wie is de dame op die foto en waarom staat zij daar?' opgelost. Op de foto staat rechts naast haar een oudere man in zijn 'zondagse pak'. Dat de man in een keurig pak staat sug gereert dat hij mogelijk een van de grotere groentehande laren uit Broek op Langedijk is. In de schuiten staan de tuinders of hun knechten te wach ten tot hun schuit wordt gelost. Op de wal en in de wa gons staan veel arbeiders van 'de transport'. Tussen deze grote groep transportarbeiders en tuinders staan ook een paar mannen in pak met een boekje in hun hand. Mo gelijk is dit administratief personeel, dat toeziet op een juiste verzending van de tuinbouwproducten. Vervolgens ligt er een schuit met grote manden, deze lig gen wat schots en scheef in de schuit. Het voorste gedeel te van de manden lijkt gevuld, omdat er een deksel op de mand zit, de achterste manden zijn leeg. Het is niet duidelijk wat er in de manden vervoerd wordt, misschien heeft een van onze lezers een idee? Bij nagenoeg alle schuiten ligt of staat een kloet, want alle tuinders moesten hun schuiten met 'ellenbogenstoom' voortbewegen. Op enkele schuiten ligt een mast met een opgerold zeil, bijvoorbeeld rechts op de voorgrond. Tuin ders die verder weg van Broek op Langedijk woonden zoals Sint Pancras of Koedijk, kwamen vaak zeilend naar de veiling. Over de spoorwagons valt niet veel te zeggen. De toenmalige spoorwegmaatschappij H.IJ.S.M. had en kele duizenden van dergelijke goederenwagons, waar van een aantal met een zgn. remmershuisje, het hokje op de voorlaatste wagon. 2 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 3