k ^Ln nu teru van e ;enie ente <d ie gFOIMJ Arie Kaan Ruilverkaveling veranderde Langedijk drastisch De ruilverkaveling rond 1970 was voor Langedijk erg noodzakelijk. Onderzoek had aangetoond dat de tuin bouw een moeizame toekomst tegemoet bleef gaan en de mechanisatie op al die akkers beperkt zou blijven. Maar dan blijkt in de praktijk dat het hele gebied wel erg radicaal gaat veranderen. De karakteristieke bruggen naar de paden gaan bijna allemaal weg en veel sloten worden gedempt. Vooral het dempen van de Voorburg gracht is erg ingrijpend, maar is ook wel heel erg nodig. Eindelijk krijgt Langedijk een goede riolering die er voor die tijd dus helemaal niet was! Alles ging 'te water' uit alle keukens, toiletten en niet te vergeten: ook uit alle fa brieken. Daar kwamen allerlei voorwerpen nog bij waar de mensen gewoon vanaf wilden. Maar wat eerst met een fraaie boog in het water werd gegooid, kwam bij het droogmalen van de sloten allemaal weer tevoorschijn! Drooggevallen Achtergracht geeft in 1968 bij het Wittekruis- pad al zijn 'schatten' weer prijs Veel Langedijkers maken nu ook mee dat ze in hun eigen woonsituatie flinke veranderingen krij gen. Niet meer over een brug of varend naar je huis, maar via een weg. Daar bij wordt de tuin wat groter omdat een stukje grond, dat toch over is, erbij mag worden getrokken. De gemeen te moet in een paar jaar al die veranderingen regelen en heeft het daar maar druk mee. Om nu alles kadastraal te regelen is rond 1970 daarom een enorme opgave. In de praktijk kan dat wel eens op gemoedelijke basis worden opgelost. De mensen zorgen goed voor hun tuin en waar nu precies die grens ligt, is van minder belang. De amb tenaren van de gemeente die dit allemaal moeten regelen zijn Erkelens en Lont. Een nieuwe tijd, een nieuw beleid Het is 2011 en na zoveel jaren is er een andere wind gaan waaien door Langedijk op grondgebied. De gemoedelij ke basis van weleer heeft plaatsgemaakt voor een nieu we zakelijkheid. Ruim 40 jaar later worden er juridische brieven gedeponeerd in de brievenbussen van mensen die zich van geen kwaad bewust zijn, maar nu wel erg kwaad worden! Die mensen moeten zich opeens verdie pen in juridische termen als 'verkrijgende verjaring' en 'bevrijdende verjaring'. ~Zgïïï Erkelens in 1968 met fototoestel op de brug van het Wittekruis- pad. De Caterpillar staat al klaar om als zware machine de brug te liften en af te laten voeren. Het gaat over rechtsvordering, grond opeisen en hand haven omdat er gemeentegrond in gebruik is en anders komt er een revindicatieprocedure! Ontruimen binnen 2 maanden graag met het vriendelijke verzoek alle beplan ting, erfafscheiding, bestrating en bouwwerken weg te halen Maar we hebben dat vroeger met Erkelens en Lont en het college afgesproken en die vonden dat goed! Aan die afspraken hielden we ons en we hebben het altijd goed bijgehouden en Laten we eens kijken via een individueel geval hoe zoiets kan uitpakken. Familie Eradus van het Wittekruispad Jaap Eradus (1938) en Anneke Korver (1944) trouwen in maart 1965 en komen te wonen in zo'n typisch Langedij- ker situatie. Hun huis op het Wittekruispad is te bereiken via een pad, over een brug en ze hebben een vrij uitzicht achter hun huis. Getrouwd in maart 1965 38 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 39