T wee otlm e Redactie Jaap Witte uit Zuid-Scharwoude kwam bij het opruimen twee oude foto's tegen. Hij vermoedde wel dat het in Langedijk was, maar ver der wist hij niets. Hij vroeg zich af of dit iets voor Langedijker Verleden was. Jazeker, wij hebben graag dat mensen foto's doorge ven en wij gaan dan speuren naar meer informatie! Dat is bij de eerste foto gelukt, omdat de redactie wat familietrekken van Kramer meende te zien. De familie Kramer poseert in Zuid-Scharwoude voor huize Inverdan, plm. 1936-1937. Kleine Piet Kramer links voorop de fiets wist ons nu alle namen te geven. We hebben contact gezocht met Piet Kramer van huize Inverdan en die gaf meteen duidelijkheid. Inverdan werd in 1940 van een nieuwe voorgevel voor zien maar het ijzeren hek staat er nog steeds! Het huis links op de foto is al jaren geleden gesloopt. Bij de tweede foto hebben wij echt uw hulp nodig. We weten al wel dat het ongeveer 1925 is en in Zuid- Scharwoude. De foto is genomen van zuid naar noord. Aan de linkerkant zijn tijdens de ruilverkaveling alle hui zen verdwenen en ook rechts zijn intussen verscheidene huizen gesloopt. We denken aan de kale bomen en de kleding te zien dat het in november is. Iedereen is nogal netjes gekleed en niemand heeft klompen aan, zou het op een zondag zijn? Verder weten wij nauwelijks namen. Piet Kramer kon ons ook over deze foto nog wel wat vertellen over de huizen: Het huis links werd bewoond door Neel Luitjes. Daarnaast het huis waar Herman Buter nog heeft gewoond. Het huis rechts is gesloopt en daar is nu o.a. het garagepad naar Inverdan. Tussen de twee bomen is nog zichtbaar een puntje van het huis je van De Ruiter, later kantoor Kramer Verzekeringen, nu wo ning. Daarnaast het huis waarin Maus Uitterdijk woont, nu Dorps straat 332. De gevel is later naar achteren verplaatst. Dan nog zichtbaar een stuk van het dak van drukkerij Bouman, met daarnaast de winkel van Piet Tuyn, later Truus." Piet denkt ook nog een broertje te herkennen: "Ik meen op de voorste rij in het jongetje 6e van rechts te herkennen mijn broer Dirk Kramer, ca 3 jaar, geboren in 1921. Dus zou de foto zijn van 1924-1925." Zelf herkenden wij Alie Woldhuis (1917), voorste rij 4e van rechts. De vrouw achter haar legt een hand op haar schouder. Het zou mooi zijn als u ons verder kunt helpen met de namen. Piet is op de foto een jaar of twee waarmee de foto valt te dateren op plm. 1936-1937. Het huis op de achtergrond is huize Inver- dan (Dorpsstraat 322), waarin Piet zijn grootvader Gert Kramer in 1890 de zuurkoolproductie begon. Op de foto zien we een deel van het gezin Kramer: - De man met de bolhoed is zijn oom Arie, die pastoor was - De man met de gleufhoed in het midden is Klaas Kramer, de vader van Piet. - Dan van links naar rechts Piet Kramer zelf voorop de fiets bij zijn broer Nic ('zuurkool') - Dan Tiny, Arie, Annie, Greet met daarboven Corrie - Helemaal rechts Jaap Oktober 2018 37

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 38