Speurtocht naar overlijden Jacob Kaas en Gerrit Smak in Tweede Wereldoorlog Met mijn gegevens kon het herinneringsoord in Ber- gen-Belsen nu concluderen dat omdat Jacob in Ber- gen-Belsen is overleden, ook de andere 7 Hollanders met zekerheid daar moeten zijn gestorven, van hen zijn geen akten en ook geen graven. Massagraf Bergen-Belsen Waarom lijkt verzet en solidariteit van dwangarbeiders met (goede) Duitsers onwaarschijnlijk? Er zijn naar mijn mening daarvoor een aantal aanwijzin gen. Op sabotage stond in die tijd de doodstraf. Geen van de ruim 75 gevangen dwangarbeiders uit Berlijn-Grünau heeft die straf gekregen. Op termijn zijn velen overleden (87%), sommigen zelfs binnen een paar maanden. Een overlevende die een week eerder was verhuisd naar een privéadres bezweert een vader dat "de jongens helemaal niets op hun geweten hadden, want bij ons op de ka mer werd nooit zwart gehandeld of over politiek gezwetst, het was juist een van de rustigste kamers van het Lager Hij is dankbaar om uit de klauwen van de Groene Politie te (zijn) ontkomen, want dat zijn barbaren, die kijken niet op schuld of geen schuld." Geen van de 75 buitenlandse mannen is ondanks waar schijnlijk barbaarse behandeling door de Duitsers door geslagen en heeft Duitsers verraden. Er was geen gezamenlijke aanklacht voor de mannen, er waren 5 individuele aanklachten, waar ieder uit die barak voor moest boeten. NB dit is alleen bekend door de herinneringen van 4 overle venden. Twee Nederlanders werden, ondanks de zware aan klacht waar de doodstraf op stond, na drie dagen vrij gelaten. De Duitsers hadden gebrek aan dwangarbeiders om de gevolgen van de zware bombardementen in het westen te herstellen en zo de spoorweg weer vrij te maken om materieel en soldaten naar het westen te vervoeren. De voorbereiding voor de 12.SS-EBB was kort voor de arrestatie begonnen. In de gevangenis onderzocht een arts hen op arbeids geschiktheid. Binnen 14 dagen werden de mannen al vervoerd naar Sachsenhausen. De SS-ers beschouwden de dwangarbeiders als Untermenschen, daarom werden de doden van Bad Kreuznach op een joodse begraafplaats begraven. Conclusie: Jacob Kaas en Gerrit Smak hadden de grote pech dat ze tijdens de Tweede Wereldoorlog dwangarbeiders waren. Toen de oor logsmachine van Hitler dreigde vast te lopen, werden ze nog verder vernederd en uitgehongerd. Van hun Berlijnse groep overleefde maar 13%, veel minder dan gezien werd bij de ande re bouwtreinen. Herinneringssteen Amsterdam 26-09-2018 Dr Reinie Kaas Bronnen: Het opsporingsarchief/informatiebureau van het Rode Kruis te Den Haag, geholpen door Albert Oosthoek, nu Nationaal Archief in Den Haag De Gedenkstaette van het concentratiekamp Bergen-Belsen, archivaris Bernd Horstmann Levendig contact met Bernd Vorlaeufer-Germer historicus te Bad Homburg die me hielp met Duitse bronnen en me mede in contact bracht met de literatuur: - Rollendes KZ. Die 12. SS Eisenbahnbaubrigade in Kamp/ Rhein und Bad Kreuznach door Joachim Hennig. - Rollende Saerge door Frank Poetter in Mitteilungen des Oberhessischen Geschichtsvereins Giessen Verder contact met International Tracing Service te Bad Arolson, het Landesarchiv te Berlijn en het archief Sachsen- hausen, maar deze instanties kregen meer informatie van mij (verkregen bij het Rode Kruis), dan ik van hen. 36 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 37