ÏS Speurtocht naar overlijden Jacob Kaas en Gerrit Smak in Tweede Wereldoorlog Onder hen zo'n 30 Nederlanders, waar Jacob en Gerrit deel van uitmaakten. Ze werden overgebracht naar de politiegevangenis Berlijn-Alexanderplatz. Deze gege vens zijn langzamerhand aan de zoekdienst naar vermis ten verteld door de vier overlevenden van de groep. Van deze periode is in Duitsland weinig bewaard gebleven om de gebeurtenissen te kunnen reconstrueren. Mogelijk zijn gegevens opgeslagen in ontoegankelijke Russische archieven. Vijf aanklachten voor de arrestatie zijn voor slechts een paar individuen bekend, er was geen gezamenlijke aan klacht. Bij Jacob Kaas werd expliciet door de verteller vermeld dat hij gevluchte Duitse FLAK-medewerkers had geholpen. Verdere individuele aanklachten waren: diefstal van munitie, sabotage, werkweigering, veel meer geld in bezit hebben dan mocht. In de gevangenis moeten ze een aantal malen zijn verhoord en mogelijk ook gemar teld, gezien de werkwijze van de SS op andere plaatsen. Ze hebben echter nooit iets losgelaten. Is dat logisch bij zo'n grote groep (75 man) en meerdere nationaliteiten? Al op 8 december werden ze door een gevangenisarts gekeurd of ze in staat waren om te werken. Ze waren politieke gevangenen geworden. Bij een oudere Neder lander werd door de arts vermeld dat hij 'verstopping' had, op 14 december overleed hij in Sachsenhausen. Op 12 december 1944, 14 dagen na hun arrestatie werden ze overgebracht naar het concentratiekamp Sachsenhausen, vlakbij Oranienburg ten noorden van Berlijn. Van een proces zal in die korte tijd geen sprake zijn geweest. Kaart USA operaties, corridor t.o. Koblenz, tegenover leger USA, eind januari 1945. Was heel belangrijk voor de SS Merkwaardig was dat twee van de gevangengenomen Nederlanders na drie dagen werden vrijgelaten. Volgens insiders waarschijnlijk op voorspraak van hun Berlijnse werkgever. Hoe ernstig en eerlijk kan dan de beschuldi ging van sabotage zijn geweest? Of had de SS 'gewoon' andere plannen met de mannen die toch al arbeidsslaven waren? De oorlogsgebeurtenissen vanaf september 1944 Om de verdere geschiedenis te begrijpen zijn de ontwik kelingen in het tweede halfjaar van 1944 belangrijk. D-day, 6 juni 1944 in Normandië, werd het begin van het einde van de oorlog. In die junidagen landden 3,5 mil joen Amerikanen en Britten in Frankrijk om het tweede front te beginnen. Helaas leidde deze overweldigende krijgsmacht niet tot een snelle overgave van Hitler. Van af september 1944 begonnen de geallieerden de nachte lijke luchtbombardementen op Duitsland te verhevigen. Er werden gebouwen en belangrijke infrastructuur voor het oorlogsgebeuren gebombardeerd. Met name spoor wegknooppunten, spoorwegen en spoorbruggen in het westen van Duitsland werden daarmee lam gelegd. Bevoorrading van het front en het vervoeren van het wonder-wapen de V2 naar de kust, waarmee Hitler de oorlog hoopte te winnen, werd daarmee bemoeilijkt. Het spoorwegknooppunt van Bingen en Bad Kreuznach, de zogenaamde Kanonenbahn van Berlijn naar Metz, werd zwaar getroffen. Eind 1944 begon Hitler nog het Arden nenoffensief, voor dit front was ook veel materieel nodig. WIESBADEN FRANKE! "W* (fflfi WcfffSSé Kaart WO2 Bad Nauheim Rollend concentratiekamp, de 12e SS Eisenbahn Bau- brigade (12.SS-EBB) Vanaf september 1944 werden treinen met dwangarbei ders ingezet om de schade die de bombardementen ver oorzaakten te herstellen, zodat er weer treinverkeer met het westelijk front mogelijk werd. Half november 1944 werd begonnen met het organiseren van de twaalfde en laatste mobiele bouwtrein. 32 Oktober 2018 ntftftfi 'tindort bud IftiuJtgi briedbht. Qhtnhnsttin Sb»11 p fiV'isy/ Kreuznach n fiitrsHia1 'ersteln benshsim

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 33