Spaanse griep trof ook Langedijk in 1918 De 2e golf slaat ook in Langedijk toe De kermisvieringen in september leverden ongetwijfeld besmettingen op, maar het is nog met het minder gevaar lijke virus. De zwaarste periode moet voor Langedijk nog komen. Eind oktober en vooral in november 1914 duikt het veranderde en gevaarlijke griepvirus op. Er vallen snel dodelijke slachtoffers en daarom komen er kordate maatregelen. In Oudkarspel wordt begin november de lagere school twee weken gesloten omdat de Spaanse griep flink heerst. Daar zijn 2 leerkrachten ook ziek en onderwijzer Horst overlijdt er zelfs aan! ZUTDSCHARWOtTDE. Alhier neemt de Spaansche griep eerder toe dan af, Zij heeft thans haar eerste slachtoffer gediwht Te Broek op Langendijk zijn er reeds 10 personen aan bezweken. Schager Courant, 23 november 1918 De lagere school in Zuid-Scharwoude gaat ook begin november een paar weken dicht, 65 kinderen en enkele leerkrachten zijn daar ziek. In Broek op Langedijk is een derde deel van de bevolking ziek en gaan de bijzondere én de openbare lagere school dicht. Wat betreft Noord-Scharwoude is er iets vreemds aan de hand. Er is geen enkel krantenbericht te vinden dat over het sluiten van een school gaat. De gemeenteraad verga dert op 28 oktober en de Spaanse griep wordt niet eens besproken. Wel is er in de rondvraag een verhitte discus sie over een gehouden oefening met de brandspuit. De leden waren niet ingelicht zodat alleen de commandeurs hadden geoefend. De burgemeester had dit op eigen houtje geregeld en er was nog zo afgesproken dat het een grote oefening zou worden. Het besluit van de raad wordt miskend en is de spuit nu wel goed? Dit is het top punt en dit mag in de pers! Nee, in Noord-Scharwoude is de Spaanse griep geen belangrijk onderwerp. Voor geheel Langedijk geldt dat de Sint Maartenviering voor de kinderen op 11 november wordt verboden. Een goede beslissing want november wordt echt een ramp- maand. Opvallend is dat de meeste slachtoffers dan in Broek op Langedijk vallen, in totaal 14. Dat is meer dan de 11 slachtoffers in die maand in de andere drie dorpen samen. Hoe kan dat? Zou het komen omdat er in Broek op Langedijk veel water is naar verhouding? Waar dan weer veel wilde waterdieren zijn zoals eenden en gan zen? Verder zijn de Langedijker leefomstandigheden ge lijk en kun je toch niet stellen dat de bevolking in Broek op Langedijk minder sterk of ongezonder is? Omgekeerd is het ook niet te verklaren dat er in Noord-Scharwoude in november maar twee overlijden. Zelfs voor heel 1918 is het aantal overledenen daar extra laag. Het vele water in Broek op Langedijk is hier goed te zien. Kon den daarom wilde waterdieren (eenden, ganzen), die zelf niet ziek worden, het virus daar makkelijker verspreiden? Echt goede redenen zijn er eigenlijk niet te bedenken voor deze opvallende cijfers. Het enige verschil in gedrag met de andere drie dorpen zou een intensiever kerkbezoek in Broek op Langedijk kunnen zijn. Zou dat het virus in de kaart hebben gespeeld? Dat zou wel heel schokkend zijn, maar we weten het gewoon niet. Laten we eens precies de overlijdenscijfers per dorp be kijken over een periode van tien jaar en kijken welke ver schillen er te zien zijn. De verschillen in overlijdenscijfers per dorp We moeten wel in ogenschouw nemen dat er verschil is in het aantal inwoners per dorp. Op 31 december 1918 is dat: Oudkarspel 1.996 Noord-Scharwoude 1.726 Zuid-Scharwoude 1.803 Broek op Langedijk 2.316 Broek op Langedijk heeft dus de meeste inwoners en vooral ten opzichte van Noord-Scharwoude is dat best veel: 590 meer. De afkortingen in het volgende schema zijn: Broek op Langedijk BOL Zuid-Scharwoude ZS Noord-Scharwoude NS Oudkarspel O Oktober 2018 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 28