A.s. Donderdag 28 Nov. NATiOlALEIDAlK- en BIDDAG „De Regeering gevoelt, met het oog op de tijdsomstandigheden, be hoefte om, in overleg met d« kerk genootschappen, een algemeenen biddag of bidstond te doen houden. De nood der tijden, die zich in ons land zoozeer doet gevoelen, dringt in het bijzonder tot verootmoediging en tot het inroepen van Gods hulp. Spaanse griep trof ook Langedijk in 1918 De onrust in het land door revolutionaire bewegingen (2e week van november de Revolutiepoging van Troelstra!) levert ook weer samenscholingen op. De tegenbeweging voor koningin Wilhelmina verzamelt ook zijn achterban voor bijeenkomsten. Op 18 november 1918 komen 40.000 mensen naar het Malieveld in Den Haag om hun Oranje gezindheid te tonen. Het virus vaart er allemaal wel bij. Schager Courant, 24 november 1918 De regering zelf bevordert ongewild de verspreiding van het virus door voor het hele land op 28 november 1918 een 'Algemeene Biddag' vast te stellen. De regering vraagt daar zelfs vrij voor te geven en overal worden er kerkdiensten gehouden. U door hol Ministerie een uitgeschreven. Alle werkgevers worden dringend Tiitgenoodigd voor dit doel nun arbeider# VRlj AF TH GEVEN om op te gaan naar het Bedehuis.- Schager Courant, 24 november 1918 Wanneer komt het griepvirus in Langedijk? Het eerste bericht staat in de Schager Courant van 31 juli 1918 en gaat over Zuid-Scharwoude: Alhier doet zich een geval van Spaansche griep voor. Een dag later bericht de krant dat zich in Oudkarspel ook een geval voordoet "bij een militair die Zondag met verlof is thuisgekomen." Maar dan gaat het hard, op 3 augustus 1918 bericht de krant dat er in Zuid-Scharwoude al 20 gevallen zijn en in Broek op Langedijk ook enkele. ZUTTSCHARWOTJDE. Tc Zuidscharwoude doen zich thans reeds een 20- 1al gevallen van Spanïtsche griep voor. Ook in Broek op LanflendJik zijn enkele gevallen geconstateerd. Schager Courant, 3 augustus 1918 Toch is dit allemaal nog in de milde vorm van de eerste golf, dus veel zieken en weinig sterfgevallen. Maar Lan- gedijk ziet duidelijk dat het niet zomaar een griepje is. Er komt opeens een onverwacht probleem bij als grote volksophopingen worden afgeraden. Daar blijken de ko mende kermissen van september ook onder te vallen, net nu die mooie periode voor de deur staat! De Commissaris der Koningin stuurt op 25 juli 1918 een ambtelijk bericht naar de gemeenten en geeft ze 'in over weging' de kermis te verbieden waar "vaak de matigheid niet voldoende betracht wordt." Kermissen verbieden? In Langedijk? Dat zullen we nog wel eens zien! Kunnen de kermissen nog wel doorgaan? Kermisvieren is in Langedijk een sterk verankerd ge beuren. Broek op Langedijk heeft de kermis al in 1876 afgeschaft en ontloopt deze kans op besmetting van de Spaanse griep. De andere drie dorpen hechten echter be hoorlijk aan dit feest, dat alleen in 1914 was afgeschaft wegens 'ernstige tijdsomstandigheden' (Eerste Wereld oorlog net uitgebroken). In 1915, 1916 en 1917 was er wel weer kermis, maar hoe moet dat nu in 1918 met die be smettelijke Spaanse griep? De 7 gemeenteraadsleden per dorp vergaderen er begin augustus 1918 serieus over. De eerste griepgevallen zijn er wel in Langedijk, maar het aantal is toch nog erg be perkt. De uitkomst is: Oudkarspel en Noord-Scharwoude vieren toch kermis. Omdat Zuid-Scharwoude de kermis alleen niet door wilde laten gaan als de andere dorpen dat ook zouden doen, gaat het daar dus ook door. Half augustus komen er wel berichten dat andere ver der gelegen dorpen, die ook de kermis door lieten gaan, daarna een flinke toename van griepgevallen te verduren kregen. In Winkel waren na de kermis een paar dagen la ter 50 personen gelijktijdig ziek geworden en Winkel was geen uitzondering. Samengepakt in tenten en danszalen, in een warme en bedompte atmosfeer, het virus had daar vrij spel. Ondanks deze berichten wordt in Langedijk het besluit niet teruggedraaid. Koninginnedag op 31 augustus is op last van koningin Wilhelmina al zonder feestelijkheden vanaf 1914. Mooi dat het verzetje van de kermis wel door mag gaan en de mensen toch nog iets hebben. In de maand september vieren de drie dorpen hun dier bare dorpsfeest. 26 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 27