Wapent U tegen de I Spaansche griep. 1 Abdijsiroop. I Spaanse griep trof ook Langedijk in 1918 Nu komen we bij de slimme verandering van het Spaan se griepvirus in de zomer van 1918. Het nieuwe virus kan de eerste algemene reactie van het lichaam omzeilen en zich snel vermenigvuldigen. Het is nieuw en wordt niet herkend! Pas als duidelijk wordt dat er schade ontstaat in de lon gen, komt in volle hevigheid de tweede reactie van het afweersysteem. De stoffen die dan worden gemaakt, zor gen voor een stimulering van de bloedtoevoer naar het aangetaste weefsel. Er ontstaat een ontsteking op grote schaal. Hoe sterker de patiënt, hoe sterker het immuun systeem met de tweede reactie, hoe meer schade in de longen. Ziedaar de reden dat de sterkste mannen juist slachtoffer werden en het onbegrip naar de oorzaak al leen maar toenam. Door die beschadiging in de longen kunnen bacteriën zich snel vermenigvuldigen en een fatale longinfectie veroorzaken. De doctoren zagen daarom die bacterie, goed te zien onder een microscoop, als de doodsoorzaak. Helaas was onder zo'n gewone microscoop een virus destijds niet te zien, daar is het veel te klein voor. Pas de uitvinding van de elektronenmicroscoop in 1931 zou dat mogelijk maken. De echte veroorzaker van de Spaanse griep is in 1918 dus onvindbaar. De patiënt moest een vreselijk ziekbed ondergaan als het mis ging. Dezelfde dag werden de lippen blauw en het gezicht donkerblauw. Beide longen werden voor een groot deel aangetast en de cellen van de longblaasjes gaan kapot. De uitwisseling van zuurstof en CO2 gebeurt daar en door gebrek aan zuurstofopname kleurde niet alleen het bloed donkerblauw maar ook zelfs de huid. Een schuimend mengsel van bloed en speeksel werd op gehoest en er kwamen bloedingen uit mond, neus, ogen en oren. Het eindigde met benauwd happen naar lucht en verdrinking in eigen longvocht, soms al na enkele dagen. Nee, het was een akelig gezicht deze lijdensweg te zien. De doctoren stonden niet alleen machteloos te genover het virus, ze hadden ook nog geen antibiotica voor het bestrijden van bacteriële infecties. Dat zou pas na de Tweede Wereldoorlog op grote schaal beschikbaar komen. Hoe kun je deze griep bestrijden? Er komen tips om verspreiding te voorkomen zoals ma tig roken, goed ventileren thuis en het stof vooral nat wegnemen. Maar misschien is veel alcohol drinken ook wel goed. Dat is toch ontsmettend en werkt het niet zui verend? Veel soldaten vonden dit wel een mooi advies! Mondkap jes dragen lijkt ook te helpen Maar omdat echt weten schappelijk onderzoek ontbreekt, komt bij sommigen ook de gedachte op dat het een straffe Gods kan zijn. Maakt de mens er immers geen rommeltje van met die vreselijke oorlog met al zijn misdragingen? Bekend is wel dat veel mensen bij elkaar het gevaar van besmetting oplevert. Volksophopingen vermijden is daar om verstandig en daar stuurt de overheid ook op aan. Door de mobilisatie moeten de kazernes echter bezet blij ven waardoor veel soldaten weer ziek worden. Het verlof wordt daarom beperkt om de verspreiding tegen te gaan in de woonplaatsen waar de soldaten hun verlof gaan doorbrengen. Dat geeft natuurlijk weer opstandig gedrag van de soldaten die heel lang niet naar huis mogen! Fabrikanten zien hun kans ook schoon om wondermid- deltjes aan te prijzen. Dagelijks staat in de krant dat Ab dijsiroop genezend werkt. Was het maar zo. Zjj die hoesten, dio verkouden M'\ zijn, dio keelpijn hebben, z^n i bij zon dor vatbaar voor besmet- B ting. Zorg daarom intijds Uw ontstoken slijmvliezen to genezen met do 1 Hoe komt het griepvirus in Nederland Half juli 1918 komt overal in Nederland de melding over Spaanse griepgevallen en is er sprake van een epidemie. Het virus is te besmettelijk dat het bij onze grenzen halt zou houden. Zo nemen bijvoorbeeld Nederlandse ar beiders, die in Duitsland werken in banen van de vele opgeroepen soldaten daar, het virus ongewild mee naar Nederland. De volle kazernes in Nederland zijn ook een ideale broedplaats en de soldaten verspreiden het virus verder als ze met verlof naar huis gaan. Maar ook voor Nederland geldt bij deze eerste golf in het begin: veel zie ken en weinig sterfgevallen. Maar die zijn wel heftig door het bloed opgeven uit de longen. Een bericht in augustus dat iemand enkele uren na de dood geheel zwart werd, is ook niet bevorderlijk om te denken dat het niet zo erg is. Gelukkig is het in september al snel minder, maar dan komt die tweede golf vanaf oktober die veel genadelozer is. November geeft helemaal een explosie van sterfgeval len, verergerd door vele massale bijeenkomsten. Op 11 november 1918 eindigt namelijk de Eerste Wereld oorlog door een wapenstilstand en wordt er uitgebreid gefeest. Mensen vieren dit, zoeken elkaar op en het virus kan zich verder verspreiden. Oktober 2018 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 26