Spaanse griep trof ook Langedijk in 1918 In de militaire trainingskampen komen uit allerlei ge bieden de opgeroepen jonge mannen met hun eigen vi russen bij elkaar. Velen komen van het platteland waar mensen, dieren en gevogelte dicht op elkaar leven. In een beperkte omgeving op het platteland hoeven dergelijke virussen niet gevaarlijk te zijn. De drukbevolkte kazer nes, dichtbij levende dieren, zijn nu ongewild een ideale situatie voor diezelfde virussen. Virussen van mensen en vogels kunnen samenkomen in een dier, bijvoorbeeld een varken, waar vermenging plaats kan vinden. Mogelijk komt daaruit een compleet nieuwe variant die weer over kan springen. Griepvirussen veranderen toch altijd al en door vermen ging wordt die kans nog groter. Watervogels (eenden bijvoorbeeld) blijken trouwens een natuurlijk reservoir te vormen voor virussen. Als er een voor het menselijk lichaam onbekend virus ontstaat dat ook nog van mens tot mens over springt, dan kan het heel snel gaan. Zeker omdat het zich ook via droge en koude lucht verspreidt, dus in winterse omstan digheden. Het veranderde virus wordt niet herkend door het afweersysteem en kan als sluipmoordenaar zijn werk doen. Uit 1 cel waar een virus is binnengedrongen, kun nen wel 100.000 virussen komen, zo snel gaat die verme nigvuldiging. In die situatie in 1917 en 1918 kan het virus zich in de volle kazernes in Amerika snel verspreiden. Ook op de overvolle schepen (er waren er te weinig) die de soldaten naar Europa varen, heeft het virus nog alle kans. Aan het front aangekomen, leven de soldaten opnieuw dicht op elkaar mét levende dieren die als voedsel moe ten dienen. In de plaats Étaples in noordwest Frankrijk worden levende varkens gehouden en kopen soldaten op markten levend gevogelte. Zo is het achteraf te snappen dat het nieuwe virus zich gemakkelijk en snel kon verspreiden. Het raast de hele wereld over en krijgt eerst als naam 'geheimzinnige ziek te in Spanje', toen 'Spaanse ziekte' en tenslotte 'Spaanse griep'. Die dus eigenlijk uit Amerika kwam. Legerkamp Étaples in noordwest Frankrijk, Britse soldaten plukken kalkoenen Spaanse griep kwam in drie golven Er zijn duidelijk drie golven te zien bij de Spaanse griep. De eerste golf van maart tot en met juli 1918: veel zieken maar nog weinig sterfgevallen. De tweede golf van half augustus tot eind 1918: veel zieken en ook veel sterfgevallen. Nog een derde golf van naschokken in 1919 en 1920: weinig zieken en weinig sterfgevallen. Daarna verdwijnt het virus spoorloos. Opvallend is dat het virus dus in de zomer van 1918 een dodelijke verandering krijgt waarna de meeste slachtof fers vallen, vooral in de herfst. Dat komt ook omdat we in het vierde jaar van de oorlog zitten en er in veel landen voedselschaarste heerst. De weerstand van de mensen is niet meer zoals in een rustige vredestijd. Tel daarbij op dat veel mensen in slechte en overvolle woningen leven en de gezondheidszorg vaak matig is. Ook heerst er nog vaak TBC en aan het westelijk front zijn er soldaten die door gifgassen aangetaste longen hebben. Het virus kan daarom ook gemakkelijker toeslaan Werkwijze en ziekteverloop van het virus De besmetting gaat via de luchtwegen (neus, keel en lon gen) en dringt zo het lichaam binnen. Enkele virusdeel tjes zijn al voldoende om de luchtwegen te infecteren. Het kan direct zijn (handen schudden, zoenen) of indirect (niezen, hoesten, snuiten, kranen, handdoeken, deurklin ken). Als er veel mensen bij elkaar zijn, kan de versprei ding snel gaan: bij een vergadering, op een school, in de bioscoop, in een bejaardenhuis en in kazernes. Het immuunsysteem maakt bij een aanval van een virus eerst een stof als algemene reactie om de vermenigvul diging ervan stil te leggen. Daarna komt er een tweede reactie en worden er antilichamen en immuuncellen naar de plaats van infectie gestuurd. Ziekenboeg in Fort Riley in de staat Kansas, Verenigde Staten, 1918 24 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 25