L Spaanse griep in ^angec K K Arie Kaan - BROES OP LANGEND IJK. Te Broek, op Langendijk heerscht 3e Spaansche griep in- matige mate. Op 't oogenblik staan 7 lijken boven aarde De gemeente telt ruim 2000 inwoners. - ZUIDSCHARWOUDE. Te Z u ids chnrwoude is de sluiting der school weer met een week verlengd. - LANCED IJK. In de gemeenten aan Een Langedijk ia St Maarten^, viering verboden wegen? ket heerscken van 3e Spaanu scke griep, Schager Courant, 12 november 1918 Spaanse griep? Bijna niemand weet nog wat voor slachting deze griep 100 jaar geleden heeft aangericht. Ja, de enorme slach ting van de Eerste Wereldoorlog die in 1918 eindigde, dat weten veel mensen wel. Die verschrikkingen met in totaal zo'n 20 miljoen slachtoffers in ruim 4 jaar zijn dan ook veel beschreven. Veldslagen, stormlopen van uit de loopgraven, militaire strategieën en heldendaden lenen zich ook goed voor spannende verhalen. Maar wat valt er te zeggen over mensen die dood gaan in bed wegens griep? Wat voor spannends is daarvan te maken? Het duurde ook maar ruim een jaar waar bij ook nog in een korte periode de meeste slachtoffers vielen. Maar dat waren er wel 50-100 miljoen op een wereldbevolking van 1,8 miljard 1800 miljoen)! Veel meer dus dan de gehele Eerste Wereldoorlog. Die zogeheten 'Spaanse griep' ging de hele wereld over, een pandemie. Het bleef dus bepaald niet beperkt tot Spanje en kwam daar ook helemaal niet vandaan! Hoe kon een griep zo dodelijk worden en zich zo snel verspreiden tot in Langedijk aan toe? Laten we eens kij ken hoe dit allemaal kon gebeuren en vooral nagaan hoe erg Langedijk getroffen werd. Eerste berichten Het is 1918 en de Eerste Wereldoorlog gaat een beslis send jaar in. Door de censuur komt niet elk bericht in de krant van de landen die in oorlog zijn. Zeker berichten die onrust geven en het moreel van de bevolking en het leger ondermijnen, worden niet gepubliceerd. Waarom zou je zeggen dat een flink deel van je bevolking en je le ger behoorlijk ziek is? Dat zou de vijand maar op ideeën kunnen brengen. Spanje is echter neutraal en in dat land wordt er wel volop over geschreven. Die berichten drin gen na enige tijd door in andere landen, maar gaan over Spanje en dat het daar zo erg is. Ook in Langedijk komen die krantenberichten begin juni 1918 binnen. De Schager Courant meldt dat er een geheimzinnige ziekte is in Spanje die zich snel uitbreidt en 1/3 van de bevolking ziek heeft gemaakt. De ziekte blijkt nog redelijk onschuldig, hoewel er toch soms dodelijke slachtoffers vallen. Door het massale ka rakter kunnen de publieke en medische diensten het niet meer aan. Alle lagen van de bevolking worden aangetast, ook de Spaanse koning en vele ministers zijn ziek. Is het daarom alleen een Spaans probleem dat andere landen niet kennen? Verre van, andere landen worstelen ook met deze ziekte die zelfs de hele wereld over gaat! Van de wereldbevolking van 1,8 miljard zijn er 500 miljoen ziek geworden. Juist de oorlogvoerende landen kampen op grote schaal met dit virus omdat veel soldaten ziek zijn. Het gaat een allesbepalende rol spelen waarbij vooral Duitsland er veel meer last van heeft: daar zijn te weinig reserves om de zieken te vervangen. Dat is een tegenval ler want Duitsland dacht met een beslissend voorjaars offensief in maart 1918 in het westen de overwinning te behalen. Rusland was namelijk als vijand in het oosten weggevallen door de Russische Revolutie in 1917. De vrede met Rusland in maart 1918 zorgde ervoor dat alle troepen in het westen konden worden ingezet. De eerste tegenslag was al dat er sneller Amerikaanse divisies in staat waren mee te vechten dan was voorspeld. Maar de echte genadeklap was de Spaanse griep die in de zomer zoveel slachtoffers maakte, dat de Duitse reserves dit niet meer konden aanvullen. DE GEHEIMZINNIGE ZIEKTE IN SPANJE. Uit Madrid wordt over de gehainizmiiige ziekte nog liet volgende aan de Times gemald; Hel eerste slacht- oiler vuil het kwaadaardige stadium Is Maandag over leden, De ziekte heeft haar goedaardig karakter varlo- ion. In Madrid a Hom ziln 100.000 patiënten Schager Courant 4 juni 1918 Al schrijf je er niet over uit militair oogpunt, het is er na tuurlijk evengoed wel. Na de oorlog, toen er wel over geschreven kon worden, bleek pas hoeveel invloed de Spaanse griep had gehad. Het was bizar dat na uitge breid onderzoek bleek dat deze griep helemaal niet uit Spanje kwam maar de soldaten uit Amerika ermee be smet waren! Maar laten we eerst eens kijken waarom Amerika mee ging doen in de Eerste Wereldoorlog en hoe de 'Spaanse' griep daar kon ontstaan. Spaanse griep ontstaat in Amerika Begin 1917 kondigt Duitsland de 'onbeperkte duikboten- oorlog' af. Elk schip dat richting Engeland gaat, ook on der Amerikaanse vlag, wordt getorpedeerd. Mede hier door verklaart Amerika in april 1917 aan Duitsland de oorlog. Na die oorlogsverklaring is Amerika gedwongen een veel groter leger op te bouwen. Er is alleen een beperkt beroepsleger en daarom wordt de dienstplicht in mei 1917 ingevoerd. Oktober 2018 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 24