Het nieuws van 100 jaar geleden Schager Courant, 28 december 1918 De onderwijzeres B. uit Zuid-Scharwoude raakte door de duisternis misleid in de ringsloot. Na ongeveer een kwar tier werd haar hulpgeroep gehoord en kwamen een paar mannen haar te hulp. Misdaad, mishandeling en zo Met enige regelmaat staan in 1918 berichtjes in de kran ten van misdaden en mishandelingen in Langedijk of door inwoners van Langedijk. Ik heb een greep uit deze zaken genomen. Door het hele jaar 1918 kwamen berichtjes voor over fiet sendiefstallen in Langedijk of van Langedijkers van wie elders hun fiets gestolen werd. Deze diefstallen waren kennelijk zo erg dat een aantal mensen in Oudkarspel de koppen bij elkaar stak en de Eerste Onderlinge Maat schappij van Verzekering tegen Diefstal van Rijwielen oprichtte. In de loop van 1918 kwamen ook verschillende fietsendieven voor de rechter, die ze streng strafte. Op 25 juli moest machinebankwerker Jan Steedz uit Oudkar spel voor de rechter verschijnen, omdat hij in Oudkar spel een fiets van Jan Raven had gestolen die de eigenaar dezelfde dag nieuw had gekocht bij rijwielhandelaar Jan Spanjaard. De verslaggever verzuchtte "het lijken daar wel allemaal Jannen". De fietsendief werd door de rechter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden! Er waren ook fietsendieven die het groter aanpakten, ge tuige het volgende artikel GROOTE DIEFSTAL. Uil Zuidscharwoudo ontvingen v.-Jj hst vofgemïc Te Lcgmm Bil deai fietsenhandelaar Krul zijn tat Tan nets en, «oud. en zilverwerk en geld enz. gestolen. De dieven hebben rich toegang verschaft door het mam Schager Courant, 30 november 1918 Gedurende het jaar 1918 werd er in Langedijk zo veel vuldig ingebroken, dat in Zuid-Scharwoude in december een burgerwacht werd opgericht, waar elke nacht 4 per sonen surveilleren door het dorp. Meteen na de oprich ting hadden zich al 70 personen aangemeld. NOOKD-SCH A KWiÜ U DE- Inbraak. In ons anders zoo rustij dorpje is in den nacht van 6—7 juni in gebroken bij den lieer Wi Kaan. Daar dien dag een zoon van den heei Kaan was getrouwd en de bruiloft ten huize van de bruid werd gevierd, was dien nacht niemand thuis en kon de slag dus rustgi ges i age li worden. Naar men vermeldt worden föUO gemist, benevens het rijwiel van den heer Kaan' wat de dief(en) zeker hebben gebruikt om spoedig weg te komen. Van de dieven noj geen spoor. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 8 juni 1918 De eerder genoemde rijwielhandelaar Spanjaard uit Oud karspel moest in de loop van het jaar zelf ook tweemaal voor de rechter verschijnen. De eerste keer wegens overtreding van de Distributie- wet, omdat hij in thee handelde boven de wettelijk vast gestelde maximumprijs. De winkelier waar hij zijn thee van had betrokken, Simon Borst, werd ook veroordeeld, omdat deze aan Spanjaard de thee ver boven de wettelijk vastgestelde maximumprijs had verkocht. Beiden wer den op 18 september veroordeeld tot een boete van 5 of 5 dagen hechtenis. De tweede keer moest Jan Spanjaard voor de rechter ver schijnen, omdat hij zijn buurjongetje in zijn boosheid had mishandeld. Hiervoor werd hij veroordeeld tot een boete van 3 of 1 dag hechtenis. In de loop van het jaar moesten meerdere Langedijkers voor de rechter verschijnen voor overtreding van de Distributiewet, bijvoorbeeld voedselbonnen te vroeg innemen, boven de maximumprijs handelen, verboden vervoer van aardappelen, groenten, kaas en 'vers afgehakt schapenvlees'. Een caféhouder uit Broek op Langedijk moest begin fe bruari voor de rechter verschijnen wegens opzettelijk onjuiste belastingopgave. Tegen hem werd 1 week ge vangenisstraf geëist, maar hoe het vonnis luidde is niet gevonden in de kranten. Ten slotte waren er naast de diefstallen en overtredingen van de Distributiewet ook veel gevallen van mishan deling in Langedijk of waar Langedijkers bij betrokken waren. Tijdens de pinksterdagen werd in Noord-Schar- woude een groot muziekconcours gehouden, dat naast de muzikale hoogtepunten ook tot enkele ongeregeldhe den leidde. Een beschonken persoon begon de heer Verburg, die in zijn tuin zat, luidkeels te beledigen. Door voorbijgangers werd ingegrepen, waardoor erger werd voorkomen. Op het concoursterrein zelf was het een beschonken Belg die voor overlast zorgde en uiteindelijk door de politie moest worden verwijderd. Later op de dag viel dezelfde Belg de 'commissaris van orde' die hem liet verwijderen van het concoursterrein op straat aan. Van enkele heethoofden komt de naam zelfs meer dan eens voor in de verslagen van de Rechtbank. Zo ook Jo zef Trompetter uit Noord-Scharwoude. Op 5 december moest hij zich bij de rechter melden omdat hij in Hoorn met zijn hoed een sergeant in het gezicht had geslagen. Of de officier van justitie rekening hield met het feit dat Jozef een militair had aangevallen of dat hij niet onbe middeld was, de eis was 50 boete of 20 dagen hechtenis. Dezelfde Jozef komt ook voor in een verslag van een con cert van RK fanfarecorps Kunstgenot in café De Schel- visch in Zuid-Scharwoude, maar dan niet in muzikale zin. 18 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 19