legen het Militairisme, te Noord-Scharwoude. MEETING, JACOB PL A KM AN. Dirk Jongerling, Mevr. DracKer, G. Rijnders en Joh. Ilromraert. GROOTË op ZONDAG 14 Juli a.s., Het nieuws van 100 jaar geleden des namiddags 2,30 uur, op bel lerretn bij dea beer SCHR1EKLN, bij de Ned. Herv. Kerk, Sprekers: Medewerkirifl van de Zangver* eeniflinti Nieuwe Niedurp en Omslr. ENTRÉE 15 CENT. Berging van Fietsen op het terrein. Organiseert Fiets- en Wandeltoch ten Het venten op het terrein, zonder vergunning, is verboden. Schager Courant, 11 juli 1918 In de Nieuwe Langedijker Courant van 14 december staat een overlijdensadvertentie van Jacob Plakman, namens de I.A.M.V. Mogelijk is hij aan de dan heersende Spaanse Griep overleden. Heden overleed na. een kortston dig Ijlden, onze geachte madestrij der, de Heer Namens da „I. A.. M. V." Afd, Langendijk. Nieuwe Langedijker Courant, december 1918 Veilingen en spoorlijnen Zowel de veiling in Broek op Langedijk als die in Noord-Scharwoude zijn in vergelijking met voorgaande jaren in iets rustiger vaarwater gekomen. Geen berichten over uitbreidingen of andere grote investeringen. Het belangrijkste berichtje is een overlijdensadvertentie. Op 7 juli 1918 overleed Dirk Jongerling op 72-jarige leef tijd. Hij was de tuinder die aan de bakermat stond van de eer ste groenteveiling doo zijn bloemkool te veilen bij afslag. Dirk Jongerling overleed op zijn verjaardag. Hij was on gehuwd en had geen nazaten. Heden overleed, zacht er kalm. onze Proeder en Behuwd broeder in den ouderdom van 72 jaar. /Namens de Familie, Jb. DE GEUS. ftmdscharwoudp. 7 Tuil 1918. Schager Courant, 9 juli 1918 Geloofskwestie In 1918 ging er een schok door Noord-Scharwoude en de andere dorpen van Langedijk. Door de plannen voor de bouw van een RK-lagere school in Noord-Scharwoude moest de oude RK-kerk worden gesloopt. Tot dat mo ment was die oude kerk in gebruik als gebouw voor het RK-verenigingsleven. Door de aankoop van de bekende herberg met kegelbaan en doorrijstal De Burg, kwam deze plotseling in rooms-katholieke handen als vereni gingsgebouw. Voor de financiering werd wederom een beroep gedaan op de grote groentehandelaar Cornelis Trompetter. In de Schager Courant van 20 april wordt een boelhuis aangekondigd van de volledige herbergin- ventaris van De Burg, waaronder ledikanten, 500 stoelen, tafels etc. Als gevolg van deze aankoop voor het RK-ver- enigingsleven worden de in De Burg gevestigde algeme ne en protestante verenigingen van het ene op het andere moment dakloos. NOORD-SCHARWOUDE. Protestantse ïi V ereen.gebouw. Aangezien eenige vereenigingen (o. a, een tooneel- en een zangvereeniging) door de overgang van het hotel „de Burg" in R.K. handen „dakloos" zijn geworden, werden er pogingen gedaan een ander gebouw te stichten. Hiervoor zijn thans een paar per- ceelen aangekocht, wiaar eerlang een „Pro- testantschl, verenigingsgebouw" zal ge sticht worden, Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 11 juni 1918 In reactie op de ombouw van De Burg tot RK-vereni- gingsgebouw wordt een inzameling gehouden voor een te stichten gebouw (Concordia) voor niet-katholieke Oktober 2018 15

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 16