Het en nienws van jaar gelee Raad Oudkarspel. Jan Marsman jr. 1918 was een belangrijk jaar in de wereldgeschiedenis. Op 11 november eindigt de Eerste Wereldoorlog met de ondertekening van de wapenstilstand in een treinwagon in Compiègne. Na een strijd van vier lange jaren in de loopgraven erkennen Duitsland, Oostenrijk en de daar mee verbonden landen hun nederlaag. De Duitse keizer vlucht naar Nederland en tot woede van Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk vraagt en krijgt hij asiel. Met het einde van de Eerste Wereldoorlog breekt een onrustige periode in Europa aan, naar Russisch voorbeeld wordt in meerdere landen een revolutie begonnen. Zo ook in Ne derland, maar hier dooft het vuur van de revolutie voor dat deze goed en wel is begonnen, omdat de bevolking de revolutie niet steunt. Op 3 juli 1918 vinden voor het eerst parlementsverkiezin gen plaats waarbij alle mannen mochten meestemmen en zowel vrouwen als mannen verkiesbaar waren. Het wa ren tevens de eerste verkiezingen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Er werd niet meer ge stemd per district volgens een meerderheidsstelsel, maar kiezers brachten hun stem uit op een persoon die op een kandidatenlijst van een partij stond. Alle uitgebrachte stemmen telden mee voor de zetelverdeling. Het duurde nog een jaar voordat het actief kiesrecht (het recht om te mogen stemmen) ook voor vrouwen werd ingevoerd in Nederland. Wat was van dit alles in Langedijk te merken? Ook dit jaar heb ik er voor gekozen om bij een aantal onderwerpen het nieuws van dat jaar als verhaal neer te zetten. Gevolgen Eerste Wereldoorlog In de Schager Courant van 10 december 1918 staat een verslag van de gemeenteraads-vergadering van Oudkar spel, waarin de burgemeester de vergadering opent door te memoreren aan de gesloten vrede. Yvrgadermg van d«o Raad dezer aemeeate op Maan dag 9 Dec., y8 b&middagi.a uur. Afwezig was de heer Zm, Voorzitter opeat de vergadering met 'de volgende woorden Mijne heeren, toen wij dm laats ten keer hier bijeen waren, bulderde om ons been jioa het kanon, twelk dood en verderf teweeg bracht, 'fhans echter is men Zoover heen, dat er wapenstilstand is gesloten en wij zullen hopen, dat hieruit de lang verbeide vrede zal Cretn worden. Moge dit zijn een duurzame vrede, le brengen wij aan H. Ml Onze geëerbiedigde Ko ningin er? a an hare Raadslieden voor den groot ea zorg, •■v.ermede zij ons builen den. oorlog h-bben gehouden. Zeer moeilijke tijden zijn het geweest, doch het wijs beleid heeft overwrwinm. Zoo nok is door iaci.vl dpr treden onzer groote landsvrouwe «os dierbaar va der'and voor onlusten bevrijd gebleven. Met den wsiiseh, dut wf] bui'taa die onlust on .welke net buitenhuid teisT Schager Courant 10 december 1918 In het begin van 1918 gaan de berichten in de kranten enerzijds over de hoge prijzen voor aardappelen en groenten en anderzijds over schaarste, distributie en hoge prijzen van allerhande andere goederen. Na de wa penstilstand gaan de berichten juist over de teruglopen de inkomsten voor de tuinders door veel lagere prijzen door de weggevallen lucratieve uitvoer. Groenten In januari begint de levering van aardappelen en groen ten te stagneren, omdat tuinders hun producten zouden vasthouden in de hoop op hogere prijzen. Maar eind maart zijn de laatste voorraden kool door de tuinders al afgeleverd. Op 27 mei staat in het landelijke dagblad De Tribune (vanaf de Tweede Wereldoorlog heet deze krant De Waarheid) dat in Oudkarspel 80 militairen worden ingekwartierd om verborgen partijen groenten op te spo ren. Er zouden verschillen kleine en grote partijen in be slag zijn genomen. "Meermalen tracht men des nachts per vaartuig partijtjes te vervoeren om te verbergen". Verder wordt in meerdere kranten melding gemaakt van regeringsspinazie, -aardappelen en andere -groenten. In oktober wordt bericht dat tuinders bewust een mindere kwaliteit uien zouden telen, omdat de gezonde uien niet mag worden uitgevoerd. Schaarste en distributie Ook in het jaar 1918 verschijnen er berichten over proble men voor de Langedijker bevolking door een gebrek aan veel verschillende goederen. Het volgende opmerkelijke berichtje over de schaarste verschijnt in meerdere kranten. Een schadepost. Jiij don burgemeester van Oud-Karspei kwam een jongen een broodkaart vragon omdat zij tr moeder hem geen boterham kon geven en zijn batua heen zon wegzonden als hij geen brood meenam naar het veid. De burgemeester kon hem niet helpen en zeide, dat hij zijn baas om de boterham moest vragen, waarop do knaap ten antwoord gaf dat deze ,rme&l ge noeg op zolder had". Het gevolg was dat do voorraad hij den baas in "beslag genomen werd. Algemeen Handelsblad, 19 april 1918 Anti-militarisme Ook aan de Langedijk ontstaat een afdeling van de anti militaristische beweging I.A.M.V. (Internationale Anti Militaristische Vereeniging). Volgens de Schager Courant van 23 april werd er in Langedijk door een aantal ex- gemobiliseerden gecolporteerd met De Wapens Neder. Op 14 juli vond er in Noord-Scharwoude een grote meet ing plaats tegen het militarisme met voor die tijd bekende sprekers. 14 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 15