H eel veel vaten in Langed roeik Jan Marsman jr. Eind vorig jaar kwam ik op de beeldbank van het Regi onaal Archief Alkmaar, in het gedigitaliseerde gedeelte van de dames Vlaanderen, twee foto's van Langedijk te gen. Op verzoek heb ik beide foto's beschreven, globaal gedateerd en in ruil daarvoor hebben wij deze foto's ook gekregen met toestemming om ze in de Otterplaat te ge bruiken. De fotograaf staat aan de westkant van het dorp Broek op Langedijk. In het midden van de foto de 3 gevels van zuurkoolfabriek Stenneberg, eigenlijk de achterkant van de fabriek. Op de plaats van deze zuurkoolfabriek ligt tegenwoordig het wijkje met de straten De Wup en Het Mat. Rondom de zuurkoolfabriek en op de akker links liggen honderden, misschien wel duizenden, houten va ten in verschillende maten voor het vervoer van de zuur kool. Links van de zuurkoolfabriek zien we op de achtergrond de spits van de toren van de Nederlands Hervormde kerk en links daarvoor het torentje van het raadhuis. Achter de grote stapel vaten links zien we een gebouw in aanbouw, dat is het voormalige postkantoor. Op 6 juni 1917 werd de bouw van dit postkantoor aanbesteed door de gemeente Broek op Langedijk. De laagste inschrijver was de firma Kriller en Oud uit Alkmaar voor 34.000, maar het werk werd in eerste instantie niet gegund. Een paar dagen later werd het werk wel gegund aan deze firma, omdat ze hadden aangetoond dat zij zich hadden verrekend. De aanneemsom was toen 39.000. Mede gezien de kale bomen en de fase van de bouw van het postkantoor, zal de foto tussen oktober 1917 of uiter lijk begin 1918 zijn genomen. De foto komt van een zgn. glasplaatnegatief en is uiter mate scherp. Als de digitale versie van de foto wordt in gezoomd zijn de namen op de veilingbordjes op de schui ten zelfs te lezen. En op het roer van de schuit achter de middelste schuit kool, valt de naam H.J. Houtkooper te lezen. De zesde persoon van rechts staat in militair uni form, waarschijnlijk een gemobiliseerd militair op verlof. Oktober 2018 13

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 14