De winter van 1962 -1963 De 'Koude Oorlog' was volop aan de gang: 1. In 1961-'62 had je nog de affaire Nieuw Guinea. Dienst plichtige militairen werden daar naar toegestuurd. Verschillende jongens zijn er ook gesneuveld! De Ne derlandse regering stond geheel alleen om het eiland te behouden, maar werd uiteindelijk gedwongen om Nieuw Guinea over te dragen aan Indonesië. Ik voet balde toen in het 2e elftal van DTS. Twee spelers uit mijn elftal trof het lot dat zij zouden moeten worden uitgezonden. Een ervan weigerde dat, deserteerde en verdween plots naar het communistische Oost-Ber- lijn. Zijn omgeving (C.P.N.) steunde de dekolonisatie en dienstweigeraars en stond sympathiek tegenover Moskou en de D.D.R., was anti NATO, EEG enzo voort. Vanuit dat standpunt begrijpelijk. Frans Aarts, actief Langedijker politicus en journalist van de com munistische krant De Waarheid, heeft daar nog een rol in gespeeld. Bij verstek werd hij veroordeeld en na de verjaring van zijn straf kon hij pas weer terugkomen. Ondertussen was toen ook de Berlijnse muur gevallen. 2. Er heerste een vrijheidsoorlog in Cuba. Door Castro werd er een communistische staat gesticht onder de neus van de U.S.A. Dat was een doorn in hun oog, want ondertussen was de U.S.A. ook al actief in Viet nam in zijn strijd tegen het communisme. 3. Cubaanse ballingen pleegden in 1961 vanuit de U.S.A. een invasie op Cuba wat mislukte. (Het Varkens baai-incident). 4. Rusland begon zich ermee te bemoeien en plaatste ra ketten op Cuba. Onder grote druk van de U.S.A. wer den deze weggehaald. 5. In de jaren 60 kregen we de Berlijnse muur vanwaar president John F. Kennedy Oost-Duitsland op 26 juni 1963 toeriep met de legendarisch woorden: "Ich bin ein Berliner"! Overigens is later dat jaar Kennedy op 23 november 1963 bij een aanslag in Dallas vermoord. Bij de parate troepen reageerde de NATO op elk incident met verhoogde paraatheid. Tot twee maal toe werd de diensttijd bij elk incident met 2 maanden verlengd, om na enige tijd ook weer te worden teruggedraaid. Het was spannend en onvoorspelbaar. Bij mijn afzwaaien was dit uiteindelijk weer teruggebracht naar de oorspronkelijke 18 maanden. Opeens die strenge winter van 1962-1963 Bij mijn aankomst in Duitsland was de winter daar al ingevallen. Het was er bitterkoud met veel sneeuw en felle vorst. Wachtlopen was voor iedereen een zware be proeving. Aanvankelijk dacht je dat het hoorde bij een landklimaat, maar al snel kwamen vanuit Nederland de berichten dat het ook daar streng was gaan vriezen. Het werd een barre winter. Het was zo erg dat er zelfs auto's reden over het IJsselmeer van Enkhuizen naar Stavoren. Onderweg kon je daar ook nog tanken. In dienst hadden wij ook tv zodat je het nieuws goed kon volgen. Dat was luxueus, want thuis hadden wij toen nog geen tv. Je keek bij de buren! In januari 1963 werd er een Elf stedentocht georganiseerd en gewonnen door Reinier Paping. Deze tocht staat in de geschiedenis bekend als 'De barre tocht van 1963'. Tijdens verlof het ijs op Bij mijn eerste verlof thuis heb ik natuurlijk ook een ritje gemaakt over het ijs in het Geestmerambacht in de auto van mijn ouders. Mijn vader reed toen met een Opel Olympia (occasion van Niek Hoogeboom). In het dorp waren er op een paar woonerven op- en afritten gemaakt waar je met de auto gemakkelijk op het ijs kon komen. De auto van mijn vader op het ijs van de Voorburggracht voor Bardewiel. Het bruggetje verbindt het eiland (links) met twee boerderijen, die bewoond waren door Droog (een handelaar in vastgoed) en Pietje Kos (tuinder). Via het padje (rechts) tussen de woonhuizen van groenteboer Arie Visser en de weduwe mevrouw Vis kwam je uit op de Dorpsstraat voor de boerderij van Cees Langedijk. Op deze foto kijk je tegen het achtererf van Arie Stoop (boerderij met dakkapel) en daarnaast het halve woonhuis van Piet Stoop. Opvallend is de partij witte was die in de vrieskou te drogen hangt. Dat was toen heel gebruikelijk. De auto op de foto's staat op het huidige kruispunt van de Kasteelstraat met de Voorburggracht. De Midden- koogweg naar het Waarland bestond toen al, maar de boerderij van Abraham Hart en de smederij van Jan Mul der waren nog niet verdwenen en zelfs misschien nog bewoond. Middenkoogweg 'udkarshe. Een uitsnede van een stafkaart (uitgave 1961 schaal 1:25.000) met de omgeving van Bardewiel en de kerk (PK). Son en Breugel, mei 2018. 12 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 13