D e winter van Rens Valkonet In die winter konden auto's met gemak op het ijs. Hier zien we dat in Oudkarspel precies voor Bardewiel, met op de achter grond de kerk, de boerderij van Abraham Hart en de smederij van Jan Mulder. Rechts achter de auto zie je het vuilstort- plaatsje. Dat lag vrij in het water tussen de Voorburggracht en Bardewiel: een landje van een paar vierkante meter waar je omheen kon varen. Daar lag altijd troep. Aan de andere kant van Bardewiel in het Ambacht was er een wat groter stukje braak land op een akkerpunt. We noemden dat het Vrouwen landjewaar af en toe afval werd verbrand. Aanloop naar de winter van 1962-1963 De barre winter van 1962 - 1963 staat bij ons, die nog van de oorlog of kort erna zijn, in het geheugen gegrift. Voor mij was 1962 het jaar dat ik slaagde voor het eindexamen van de RHBS in Alkmaar. Om direct te kunnen doorstu deren aan de toenmalige TH in Delft moest ik eerst voor mijn nummer nog in militaire dienst. Kort na de uitrei king van het diploma lag de oproep al op de deurmat. Medio augustus 1962 (lichting 62-4) moest ik mij melden in Amersfoort bij het regiment van de huzaren (tanks). Ik had dus nog wat weken respijt en besloot om liftend nog een korte vakantie te maken naar Engeland. Al enige jaren correspondeerde ik in mijn schoolen gels met een Engelse schoolvriendin (penfriend: Valery Heatherley). Via Jaap Mink, onderwijzer Engels op de Mulo van Noord-Scharwoude, had ik in de derde klas haar adres gekregen. Hij studeerde nog voor zijn MO-ak- tes, kwam van Warmenhuizen en was als onderwijzer be gonnen op de lagere school van Oudkarspel. Op de Mulo kenden velen hem nog uit die tijd. Eerst naar Engeland Mijn penfriend woonde in Birmingham, zo'n 200 km ten noorden van Londen. Zij was verrast over mijn plan en ik was welkom bij haar ouders thuis. Deze afspraken maak te je via de post. Thuis hadden wij al telefoon waar ook de buren soms gebruik van maakten, maar het was nog helemaal niet gebruikelijk om daarmee internationaal te bellen. Om wat geld bij te verdienen heb ik me eerst nog even bezig gehouden met piepers rooien en bloembollen ra pen. Het was rooitijd en voor de schooljeugd een goede gelegenheid om wat extra geld bij te verdienen in de va kantie. Met een greep is dat trouwens best zwaar werk en zeker voor iemand die dat normaal niet gewend is. Met vrienden hadden we al eerder met de fiets een paar vakanties gemaakt langs jeugdherbergen. In Duitsland (de Rijn af naar Keulen en Koblenz) in 1959 en in de zo mer van 1960 naar de Belgische Ardennen. Mijn informa tie was dat Engeland een vriendelijk land zou zijn voor het liften langs autowegen. Jeugdherberg-vakantie in de Ardennen in 1960, met v.l.n.r. Peter Keeman schoenen...), Rens Valkonet, Menno Boon en Piet van Uitert (uit Rotterdam) Via bevriende Langedijker transporteurs kwam ik in Rotterdam en vandaar verder naar Oostende in België. Met de boot over naar Dover. Daarna liftend verder naar Londen en via de M1 (motorway 1) van Londen naar Bir mingham. Zo kwam ik vrij gemakkelijk op mijn bestem ming. Liften is enigszins avontuurlijk en je moet zoveel moge lijk gebruik maken van de bekende op- en afstapplaatsen bij benzinestations en wegrestaurants. Chauffeurs ken nen de weg en weten de beste plaatsen voor lifters. In grotere plaatsen (zoals Londen en Birmingham) maak je gebruik van het openbare vervoer. Je moet een plan heb ben met een kaart en de adressen van de jeugdherbergen die je onderweg wilt aandoen. Verblijf bij penfriend In Birmingham, bij mijn penfriend, had ik een gastvrij lo geeradres. Een echt Engels gezin, waaraan ik later weer moest terugdenken bij het zien van de sfeer in Coronati on Street van de bekende tv-serie in de jaren 70. Valery was het enige kind van de familie en van mijn leeftijd. 10 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 11