Stoutigheden in het Broeker zwembad In Oudkarspel wordt bij de oprichting afgesproken dat het juist niet de bedoeling is om dames en heren te schei den. Dat geeft bij het aanvragen van subsidie in de ge meenteraad wel de situatie dat christelijke partijen dan tegen zijn, maar die hebben daar geen meerderheid. Dames en heren door elkaar in Oudkarspel bij 't Waardje, juli 1941 (foto H. Möller) De Schager Courant reageert er zelf op Het komt niet vaak voor dat de krant daarna zelf nog met commentaar reageert op zo'n verslag. Toch kunnen we nu een paar dagen later het commentaar op deze kwestie lezen. Onder de kop "Stoutigheden in het Broeker zwem bad" komt eerst de opmerking: Nu de controle nog. Acht Edelachtbaren in de 24 uur, zou voor elk in continubedrijf drie uur wacht kloppen beteekenen..." Die Acht Edelachtbaren zijn de 7 gemeenteraadsleden plus de burgemeester als voorzitter. Daarna komt in dichtvorm duidelijk de mening van de krant naar voren: Het Broeker zwembad krijgt vanaf 1938 meer moeite de bepalingen tegen gemengd zwemmen te laten handha ven. Door de verplaatsing richting Twuyvermolen, hele maal buiten het dorp nu, is het toezicht moeilijker gewor den. Er moet wat gebeuren. Strengere regel voor verbod gemengd zwemmen in Broek Komt het door de aantrekkelijkheid van de Broeker meis jes en dames? Komt het door de niet te beteugelen hor monale krachten van het andere geslacht? Feit is dat op de uren dat dames zwemmen er mannelijke personen van een andere plek naar het water bij de zweminrichting zwemmen. Door de afgelegen plek van het zwembad is dat gemakkelijker geworden. Het bestuur van de zwem vereniging is het zat en schakelt ten einde raad in 1940 het college van Burgemeester en Wethouders in. Het verzoek is het verbod in de politieverordening aan te scherpen: binnen een afstand van 500 meter van het zwembad mag er niet gezwommen worden. Zo kan er bij handhaving beter strafrechtelijk worden vervolgd. Op 9 augustus 1940 bespreekt het college dit verzoek welwil lend en stelt aan de gemeenteraad voor die aanvulling in de algemene politieverordening op te nemen, want: "Mannelijke personen trachten van buitenaf gedurende den tijd dat alleen dames worden toegelaten zich zwemmende tus- schen deze dames te begeven." De gemeenteraad is het daar volledig mee eens en gaat hiermee akkoord. In de krant staat altijd een verslag van de gemeenteraads vergadering. De Schager Courant zet er op 10 augustus 1940 de kop boven: "Stoutigheden in het Broeker zwembad". Het Broekerbatl in eer en deugd Ging prat op reine zwemmers vreugd Geen mans en vrouwlui bij elkaar Dat is niet Broeksch, dus dat is raar. Maar *t bruischend jonge Broeker bloed Vindt elk apart meer hallef goed De voordeur dicht? Da's geen bezwaar Dan achterom, toch bij elkaar. De Broeker raad maakt* toon een wet Op zóóveel meter afgezet. Als nymphen in het water dart'len Gaan saters ergens ander sparden. Een zwem wet mak'lijk te „ontduiken'' Mits... men controle gaat gebruiken Dus om de beurt bij 't bad op wacht Der vrouwen heil, op mannenjacht! De verrekijker meegenomen. Zal geen het Argusoog ontkomen Vecht Edelachlh'ren, geeft géén kans... HONT SOIT QUI MAL V PEXSE! Op de plaats van de Tocht loopt nu de Prinses Irenestraat. We kijken naar het westen, naar de Dijk. (foto Arie Kaan) Bronnen: Diverse kranten uit die tijd Regionaal Archief Alkmaar, notulen college van Burgemeester en Wethouders gemeente Broek op Langedijk Interview met Jan Weder, september 2018 Broek blijft gescheiden baden tot eind 1944, dan wordt het houten zwembad afgebroken en opgeslagen. Het zou anders in kachels verdwijnen in de Hongerwinter van 1944-1945. Na de oorlog zal het niet meer worden opgebouwd en stopt dit stuk van de Lan- gedijker historie. Oktober 2018 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 10