I OOFWOOFC Hans de Graaf Voor u ligt weer een goedgevulde Otterplaat. Er hebben zich weer verschillende van onze donateurs gemeld met een kant en klaar of nog verder uit te werken artikel. De redactie is hier heel erg blij mee want zo wordt de Otterplaat een blad voor U en ook door U. Wij blijven uw bijdrages graag ontvangen en ook als uzelf geen talent heeft om het een en ander op papier te zetten, kunt u met uw verhaal bij ons terecht. Wij helpen u hier graag mee. 2017 is een bijzonder jaar voor onze stichting. Nadat de deur twee jaar op slot was, eerst wegens onzekerheid of het zou lukken Het Regthuis aan te kopen en later door de restaura tiewerkzaamheden, staat de deur nu weer wagenwijd open. Het resultaat van de restauratie heeft u op 14 oktober bij de opening kunnen zien. Het is werkelijk fenomenaal wat er in zo'n tien maanden tijd is gepresteerd. Vanaf deze plaats wil ik dan ook iedereen die daar zijn steentje aan heeft bij gedragen bedanken, klussers maar natuurlijk ook de gulle gevers die het financieel allemaal mogelijk hebben gemaakt. Dit laat maar weer eens zien hoe uniek Langedijk is en hoe veel draagvlak er voor Het Regthuis en ons museum is. Het Regthuis, een Rijksmonument, kan er weer jaren tegen en er is weer een stukje Langedijker historie veiliggesteld. Het Regthuis bij de opening op 14 oktober 2017 Dick Zuiderbaan blikt in een door hem geschreven artikel terug op de feestelijke opening op 14 oktober. U bent iedere zondagmiddag tussen 13 en 17 uur van harte welkom om het resultaat te komen bekijken. Jan Marsman neemt u weer honderd jaar mee terug in de tijd aan de hand van krantenartikelen uit 1917, toen de Eer ste Wereldoorlog nog in volle gang was en de Langedijker tuinders goede zaken deden. Maar er ook schaarste was aan brandstoffen en bijvoorbeeld graan. Piet Zut kijkt met ons terug op zo'n honderd jaar geschie denis van de vele Coöperatieve Raiffeissen- en Boerenleen banken en later Rabobanken in Langedijk. In al die jaren werd er veelvuldig gefuseerd en speelde de bank vroeger een belangrijke rol in onze gemeenschap. Met nu alleen nog een bijkantoor in Noord-Scharwoude is de bank veel verder van ons af komen te staan, maar toch ook weer dichterbij omdat we vrijwel al onze bankzaken op onze telefoon kun nen regelen. Verder kunt u lezen over de familie van der Weerd uit Zuid-Scharwoude die eind jaren vijftig hun eerste motor jachtje kochten, toen nog een bezienswaardigheid en mis schien wel de eerste in Langedijk. Jan Marsman heeft hun verhaal opgetekend. Vorig jaar sloot kapper Jan Cornelissen zijn zaak aan de Willem de Zwijgerstraat. Zijn oom Jan Lourens Cornelissen uit Leidschendam leverde veel informatie over de kappers zaak, die gestart was door zijn oom Jan, en over de melkzaak en het transportbedrijf van zijn vader Albert in Oudkarspel. De bloemisterij van Cornelis Dekker staat centraal in een artikel van de hand van onze trouwe schrijver Dick Barten. Martin Wagenaar is in de geschiedenis van zwembad. De Reuring gedoken en uit het artikel wordt wel duidelijk dat dit bad er niet zonder slag of stoot kwam. Inmiddels ook al weer verleden tijd, maar menige Langedijker heeft mooie herinneringen aan dit bad. Aangrijpend is het door Arie Kaan op papier gezette ver haal van Arie Bruin, een gewone Langedijker tuinder, die tijdens zijn gevangenschap in de Tweede Wereldoorlog in 1945 aan de afschuwelijke dodenmars mee moest doen en die wist te overleven. Ook tekende Arie Kaan het levensverhaal op van Simon Groot uit Zuid-Scharwoude, die in 2014 op 102-jarige leef tijd overleed en zo'n 80 jaar bij de firma Kramer in de zuur kool heeft gewerkt. Een heel bescheiden maar toegewijde man die jarenlang mijn buurman was. Al met al een heel gevarieerde Otterplaat die u een paar uurtjes terugvoert naar het oude Langedijk. 4 Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 5