Overpeinzingen bij de voorplaat watermolenaar en woonde hij op het adres A 161 (thans Dorpsstraat). Hij verhuisde op 14 april 1903 naar Sint Pancras om daar als watermolenaar te worden ingeschre ven aan de Oosterdijk. Iets ten noorden van de molen lag een overhaal over de Dorpsstraat waarmee de tuinders, die van de ene kant van de Dorpsstraat naar de andere kant wilden, konden worden overgezet. Op de foto is deze overhaal helaas niet zichtbaar. Na de sloop van de molen werd in 1912 op deze plaats een sluis gebouwd, zodat het voor de tuin ders een stuk makkelijker werd. Op ansichtkaarten uit die periode was het heel gebruike lijk dat de plaatselijke bevolking voor de foto poseerde, zodat zij later de ansichtkaart konden kopen en naar familie en vrienden sturen. Het versturen en bewa ren van ansichtkaarten was in de beginjaren van de 20e eeuw zeer populair. Een goede bestudering van de foto laat zien dat de mo lenaar zelfs in de nok van de molen is geklommen om plaats te nemen op de wiekenas, zou dit ook op verzoek van de fotograaf zijn? En voor de echte speurders onder ons wijs ik nog op het miniatuurmolentje op het molenerf (dichtbij de schuit) en op de stokken bij de was op de voorgrond, waar een em mer en potten omgekeerd op hangen te drogen. De molen en de latere sluis zijn reeds lang geleden ver dwenen, evenals de huizen geheel rechts op de foto. De eerste stolp ten noorden van de molen is gesloopt voor de toegangsbrug naar Hart. Alleen de tweede stolp voorbij de molen is bewaard gebleven. Deze foto kregen we recentelijk van mevrouw Joke Wil brink uit Heiloo. De foto is volgens haar afkomstig uit de nalatenschap van J.H. Keizer, de voormalige eigenaar van drukkerij 'De Nijverheid' in Noord-Scharwoude. Uit de handgeschreven tekst op de achterzijde van de foto kan worden opgemaakt dat deze foto gebruikt is voor de productie van ansichtkaarten. In ons archief hebben wij ook een beschreven ansichtkaart van deze foto (Dorpsge zichten - Ansichtkaarten - Oudkarspel - AK 0336). Oktober 2017 3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 4