Groot d te L ere imon ranged ter el _e O TUL CI ^TULTULF &100L Arie Kaan Er is al veel bekend over zuurkool en dat het zo gezond is om te eten. Ook bekend is dat een actief en werkzaam leven goed is voor een mens. Dan zou natuurlijk de combinatie zuurkool en werken de beste kans geven op een lang leven! Als er één persoon is die daar het levende bewijs voor was, dan is dat wel Simon Groot geweest. Tenslotte woonde hij ook nog heel lang naast zuurkoolfabriek Kra mer. Dan is het opeens niet meer zo gek dat Simon Groot het tot oudste Langedijker bracht in 2014. De poort 's morgens openen en na werktijd tegen achten 's avonds weer afsluiten, hij vond het alleen maar leuk om erbij betrokken te blijven. Hij bleef ook de koolbladeren vegen die op het terrein lagen, want hij hield van netjes. Van de vijf generaties Kramer heeft hij alleen oprichter Gerrit Kramer (1850-1919) net niet meegemaakt. Als jongste personeelslid moest hij eerst de kool aangeven aan de 'boorders'. Woonhuis vanaf december 1961 van Simon Groot, naast zuurkoolfabriek Kramer Een leven lang in de zuurkool Geboren op 15 januari 1912 in Heerhugowaard, maar verhuisd naar Langedijk, begon hij al op 14-jarige leeftijd in 1926 bij Kramer te werken. In zijn tijd heel gewoon, want de leerplicht was met 14 jaar afgelopen. Wat min der gewoon is dat hij zijn hele leven bij Kramer is blijven werken. Het wordt pas echt ongewoon als hij na zijn pen sioen bij Kramer gewoon doorgaat. Simon Groot in zijn jonge jaren (plaats onbekend) Vanaf december 1961 verhuisde Simon naar de woning naast de fabriek van Kramer. Dat verhuizen ging met een schuit van Kramer maar het vroor die dag. Toen de boot vol was, bleek die intussen vastgevroren in het ijs! Ze vreesden niet op tijd bij het nieuwe 'huis' aan te komen, maar uiteindelijk lukte dat toch. In 1966 kreeg hij wegens zijn 40-jarig dienstverband een gouden horloge, dat hij nog ruim 40 jaar (alleen in het weekend!) zou dragen! In 1977 stopte hij officieel en was op zijn 65e met pen sioen, maar bleef zoals hierboven al is genoemd altijd betrokken bij Kramer. De oudste inwoner van Langedijk in januari 1914 En toen was op 15 januari 2014 Simon Groot op zijn 102e verjaardag opeens de oudste inwoner van Langedijk! Loco-burgemeester Beers vond dat reden genoeg om hem te bezoeken en een prachtig bloemstuk mee te brengen. Simon werd toen lichamelijk al wat minder, maar dochter Marian woonde haar hele leven al bij haar vader en paste goed op hem. Vanaf 1978 was hij namelijk al weduwnaar. De titel oudste Langedijker heeft Simon kunnen dragen tot zijn overlijden op 8 mei 2014. De harde stronk wordt uit de kool geboord Die mannen boor den de stronk uit de kool, de harde kern die niet ge schikt is voor con sumptie. Later was hij ook jaren kuiper omdat Kramer de vaten zelf maakte, totdat de houten vaten vervangen werden door kunst stof. Die werden eerst nog met de hand schoongemaakt, totdat in 1949 de eerste vatenschrobmachine kwam. Nauwgezet hield hij ook bij als de schijven die de kool tot zuurkool snijden stomp werden. Dan stond hij ze 's avonds weer te slijpen. Oktober 2017 47

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 48