Het nieuws van 100 jaar geleden De Tijd, 31 augustus 1917 In Noord-Scharwoude is het 3-jarig dochtertje van de heer D. in een stukje peer gestikt. De Tijd, 24 december 1917 De 70-jarige A.K. uit Oudkarspel loopt 's avonds over het ijs bij de vaargeul langs het Waardje, tot hij door het ijs zakt en jammerlijk verdrinkt. Branden Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 20 januari 1917 Bij J. Ruis in Oudkarspel is een begin van brand. Door moedig optreden van de buren is men de brand spoedig meester en blijft het bij een binnenbrandje. Schager Courant, 30 mei 1917 Maandagmiddag brandt een schuurtje van M.B. in de Woudmeer af. Jongens en brandglazen zouden de oor zaak zijn. Schager Courant, 30 mei 1917 Maandagavond barst boven Oudkarspel een kort en hevig onweer los. De bliksem slaat in de schoorsteen in van J. Breed op de Kroonstraat. Er is geen brand, maar op de zolder is een verwoesting aangericht. Ook een koe in de wei van M.B. is door de bliksem dode lijk getroffen. EaaÜhuis in brand. lit bot Raadhuis te Oud-Karspel ontstond Zondag» middag een begin van brand doordat est paar zakken oud papier, dio klaar ston den om weggehaald on Yorniëtigd to wor den, vlamvatten. Met bolmlp van wat emmers water waii men dit brandje, dat zich voor een oogenw blik ernstig liet aanzien, spoedig meostor,. Vat ruiten zijn gesprongen en liet behang is van de muur gebrand. De Tribune, 17 juli 1917 Misdaad, mishandeling en zo Met enige regelmaat staan in 1917 berichtjes in de kran ten van misdaden en mishandelingen in Langedijk of door inwoners van Langedijk. Ik heb een greep uit deze zaken genomen. Helaas wordt het uiteindelijke vonnis lang niet altijd ge publiceerd. Schager Courant, 1 februari 1917 Twee oud-werknemers van de groentenfabriek van Verburg moeten zich voor de rechter verantwoorden voor de diefstal van drijfriemen uit de fabriek (red. zie Otterplaat 2016). De officier van justitie eist tegen beide 5 maanden gevan genisstraf. Schager Courant, 8 februari 1917 Eén week later moet weer een oud-werknemer van Ver burg zich voor de rechter verantwoorden. Als knecht op een van de bedrijfsboerderijen heeft hij 25 kilo koolzaad, ter waarde van 3.000 van de zolder van de boerderij gestolen. De officier van justitie eist een gevangenisstraf van 3 maanden. Het vonnis is identiek. Schager Courant, 8 februari 1917 Op dezelfde dag staat een houtzager uit Oudkarspel te recht voor dierenmishandeling. Hij zou in Alkmaar een kat ernstig hebben getrapt. De officier van justitie eist een maand gevangenisstraf. Het vonnis luidt 15 boete of 15 dagen hechtenis. Schager Courant, 17 maart 1917 De echtgenote van winkelier P. Tuin uit Zuid-Scharwou- de moet zich voor de rechter verantwoorden voor een economisch delict. Zij heeft een pond zeep verkocht voor 22 cent, dat is boven de door de regering vastgestelde maximumprijs van 14 cent. Haar verweer is dat zij verlies zou lijden als zij de zeep voor de regeringsprijs verkoopt, omdat haar inkoop al 19 cent is. De officier van justitie eist 25 boete of 10 dagen hechtenis. Ook later dat jaar moeten winkeliers uit Zuid-Scharwoude voor ditzelfde delict voor de rechter verschijnen. Schager Courant, 3 mei 1917 Twee mannen uit Broek op Langedijk krijgen woorden met elkaar over een recht van overpad. Van woorden kwam het tot vechten, de ene man mishandelde de andere. De eis is 100 boete of 20 dagen hechtenis. Schager Courant, 13 september 1917 De echtgenote van kastelein De Waard uit Broek op Lan- gedijk, die haar man kort voor de zitting heeft verlaten, moet voor de rechter verschijnen, omdat zij de huishoud ster heftig zou hebben beledigd. De officier eist 5 boete of 2 dagen hechtenis. Het vonnis is identiek. Schager Courant, 20 september 1917 Weer een geval van belediging door een vrouw uit Broek op Langedijk. Twee vrouwen krijgen ruzie over een hondje, waarbij de een de ander ernstig beledigt. De officier eist 1 boete of 1 dag hechtenis. DUbui; Dan kregen we Dirk Slot, een iwervende arbeider, tn?u 11101 0(1116 verschenen was. Hu heeft ja Juni dezes jaars een paar baggerlaarzen ttatolen van Jan de Ruiter te Broek op Langendijk. ii16 P®81®1 Min we niet. te weten gekomen, maar hoorden we. dat tegen Slot een maand gevang, werd BWischt Schager Courant, 11 oktober 1917 Oktober 2017 43

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 44