LANGENDIJK, Electrische installatie voor licht en kracht. N. POT» in meubelen. Het nieuws van 100 jaar geleden Prijsopgave wordt gratis verstrekt. Aanbevelend, Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 28 augustus 1917 ZUIDSCHARWOUDE. Door het Bestuur van de afd, Langendijk van Volks onderwijs is aan den Commissaris der Koningin en den Minister van BinjiemJandsche Zaken een schrijven gericht, .waarin verschillende omstandigheden worden Bnoemd, waardoor door den Burgemeester en het agelijksch Bestuur van Zuidsdharwoude de onderwijs- beiangen In die gemeente naar het oordeel van genoemd Bestuur worden geschaad. Uit een verslag van de gemeenteraad van Oudkarspel Verder Informeert de heer Goet hoe het kon dat er gisterenavond stoornis was in bet electrische be- drbf, wat vdnmorgen nog niet onceheven bleek te zün. Voorzitter zeurt daarmee niet bekend te zijn, doch denkt de reden wel te weten. Er wordt aange sloten, doch er Is nog geen voldoende sterkte zoolang de transformatoren er niet zijn. Stoornis zal dus nog wel een svoorkomen. Eerst moest worden gewacht omdat de materialen voor de tranlormatoren in da Rijndam zitten, die in Amerika wordt vastgehouden. Nu blijkt echter, dat in Nijmegen nog voldoende ma teriaal is, althans voor 1 transformator en daarmee is de geheele L&ngedJJk geholpen. Een afgevaardig de zal naar Nijmegen gaan om dat nader te onder zoeken. Schager Courant, 23 oktober 1917 Schoolkwestie Er zijn twee onderwerpen die regelmatig terugkomen in de pers in de loop van 1917. Ten eerste het salaris van het onderwijzend personeel, toen nog een aangelegenheid van iedere afzonderlijke gemeente. Na heel veel overleg en gesteggel beslist de gemeente raad van Broek op Langedijk tenslotte tot een salarisver hoging voor de onderwijzers in vaste dienst. Het personeel van de openbare school in Zuid-Schar- woude heeft een schrijven aan Gedeputeerde Staten ge richt met het verzoek de salarissen van de onderwijzers in vaste dienst gelijk te trekken met het salaris van het onderwijzend personeel in tijdelijke dienst. De onderwijzers in tijdelijke dienst ontvangen een hoger salaris dan de onderwijzers in vaste dienst. In Staatscourant van 9 juli 1917 staat dat de gemeente raad van Zuid-Scharwoude besloten heeft de jaarwedde van P. Schoenmaker te verhogen naar 43,-- voor het schoonhouden der privaten in de openbare lagere school. Ook de kwaliteit van het onderwijs komt in het gedrang, zie onderstaand bericht. Schager Courant, 4 april 1917 Een tweede onderwerp is het bijzonder onderwijs. Door de stichting van een RK lagere school dreigt het leerlingenaantal van de openbare school in Zuid-Schar- woude zover terug te lopen, dat er onderwijzend perso neel dreigt te worden ontslagen. Als onderdeel van een groter artikel in het RK Dagblad Het Centrum van 29 december 1917 wordt gemeld, dat een vermogend ingezetene van Noord-Scharwoude voor de bouw van een RK lagere school aan de Langedijk een renteloos voorschot van 50.000 heeft geschonken, toen tertijd een vermogen!! Ongevallen Rotterdams Nieuwsblad, 4 januari 1917 In de Rotterdamse haven zinkt ms. Deo Labora van D. Leek uit Zuid-Scharwoude, de schipper en zijn zoon zijn gered en op het politiebureau van droge kleding voorzien. Schager Courant, 31 januari 1917 Op de laadplaats in Noord-Scharwoude grijpt een ran gerende locomotief een boerenwagen met kool, met een domino-effect met nog drie wagens tot gevolg. De arbei der op één van die wagens komt onder de wagens te recht en is met onbekend letsel naar dokter Vogelenzang in Oudkarspel gebracht. Schager Courant, 10 februari 1917 In Oudkarspel komen twee vrouwen en een kind door het schrikken van het paard onder een hooiwagen te recht. Een van de vrouwen raakt gewond. Schager Courant, 14 juni 1917 In Noord-Scharwoude raakt een 2-jarig jongetje 's avonds tijdens het spelen in het water en verdrinkt jammerlijk. Pas de volgende morgen wordt het gevonden. Nieuwsblad van het Noorden, 15 juni 1917 Op het Oosterdel is het zeiljacht van T.K. uit Broek op Langedijk omgeslagen. De schipper, zijn vrouw en hun 5 kinderen raken te water. Een tuinbouwer die op een akker aan het werk is, is met zijn akkerschuitje snel ter plaatse. Hij weet het hele gezin te redden, hoewel twee meisjes onder het zeil zijn geraakt en de oudste zoon van 15 al geheel onder water. 42 Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 43