Het nieiULws van jaar gelee en C. DE JONG. Zuid-Scharwouds. ij M«art ijjj, Jan Marsman jr. In de wereldgeschiedenis was 1917 een cruciaal jaar. Het was het derde jaar van de Eerste Wereldoorlog, in Rus land breekt de Februarirevolutie uit en Amerika raakt op 6 april 1917 betrokken bij de Eerste Wereldoorlog, wat het verloop van die oorlog drastisch veranderde. Maar ook in Nederland was 1917 een belangrijk jaar. Het algemeen kiesrecht voor mannen werd ingevoerd, dus actief en passief kiesrecht. Maar nog belangrijker is de in voering van het passief kiesrecht voor vrouwen (het recht om gekozen te worden), het duurde nog tot 1919 voordat het algemeen kiesrecht ook voor vrouwen zou worden ingevoerd in Nederland. Op 28 juni 1917 ontbrandt in Amsterdam het zogenaam de Aardappeloproer, gedreven door de armoede en voedselschaarste tijdens de Eerste Wereldoorlog. Door een foute distributie door de regering en lokale overhe den wordt in Amsterdam een voedseltransport, bestemd voor het leger, door een menigte vrouwen uit de Jordaan geplunderd. Hierna bleef het nog dagenlang onrustig in Amsterdam en de rest van Nederland. Pas nadat het leger opdracht kreeg om met scherp te schieten en er 9 doden en talrijke gewonden waren gevallen, luwde het oproer. Wat was er van dit alles in Langedijk te merken? Dit jaar heb ik er voor gekozen om bij een aantal onder werpen het nieuws van dat jaar als verhaal neer te zetten. Bij de ongevallen, branden, misdaad en overige berichten heb ik dit niet gedaan. Gevolgen Eerste Wereldoorlog De berichten die in de kranten in 1917 worden geschre ven, over de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog voor de inwoners van Langedijk, gaan enerzijds over de hoge prijzen voor aardappelen en groenten en anderzijds over de schaarste, distributie en hoge prijzen van allerhande andere goederen. Groenteprijzen Waar in voorgaande jaren de Zwarte Piet van de hoge prijzen voor aardappelen en groenten vrijwel steeds naar de tuinbouwer ging, gaat deze in 1917 steeds meer naar de groentehandelaren en het gebrekkige distributiesys teem van de regering. Verschillende Langedijker groente handelaren krijgen in de kranten het verwijt, dat zij door het vasthouden van aardappelen en groenten uit zijn op prijsopdrijving en dus speculatiewinst en ook van frau duleuze uitvoer. Op diverse momenten in het jaar vinden zogenaamde kooltellingen plaats, om de voorraad kool te bepalen voor de voedseldistributie. Voor het loof van wortelen en voor koolbladeren worden hoge prijzen betaald door de groentedrogerijen die in alle tuinbouwgebieden worden opgericht. Op de grens van Broek op Langedijk en Zuid-Scharwoude is zo'n groen tedrogerij opgericht en ook Verburg bouwt een groente drogerij. Eind juni, begin juli verschijnen er berichtjes in de kran- ten dat de aardappeloogst is begonnen en dat de op brengst bevredigend is. In De Telegraaf van 29 juni 1917 verschijnt een bericht waarin een telegram van de minister van Landbouw wordt geciteerd dat er binnen kort weer volop aardappelen verkrijgbaar zullen zijn. Is dit om de gemoederen te sussen in verband met het Aardappeloproer? Schaarste en distributie Door het gehele jaar 1917 verschijnen er berichten over problemen voor de bevolking door een gebrek aan veel verschillende goederen. yjjgBgf* Daar heden door het Centraal frW Broodkantoor besloten is, om geen meel te verstrekken voor beschuit, zoo besloten de gezamenlijke bakkers aan den Langendijk geen beschuit meer te ver- koopen zonder bon, verpakt of niet ver pakt io k i2 cent. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 17 maart 1917 Als eerste het gebrek aan meel, op verschillende momen ten kan er geen brood worden gebakken door de bakkers. De bakkers worden ook getroffen door het gebrek aan brandstof, zodat zij hun ovens niet kunnen stoken. Diverse berichtjes gaan over concentratie van de bak kerijen in de Langedijker dorpen, maar steeds stranden deze plannen. Alles blijft bij het oude en iedere bakker bakt zijn broden in zijn eigen oven. - OUDKARSPEL. Goed zoo, Het was voor vele minder bedeelden uit deze gemeente, gister Maandag een verrassing, toen hen van iemand, die onbekend wenschte te blijven, 1 mud elerenkolen werd thuis gebracht, Vrij zeker zullen daarvan een vijftigtal gezinnen hebben ge- profieerd, Zeer zeker welkom in deze dure tijden. Schager Crourant, 30 januari 1917 Dat gebrek aan brandstof raakt de inwoners van Lange- dijk op vele manieren. De gasfabriek heeft te weinig steenkool om gas te produ ceren, waardoor scholen niet verlicht kunnen worden en moeten sluiten en de inwoners niet kunnen koken. Door het gebrek aan steenkool, olie en turf kunnen de scholen ook niet verwarmd worden en moeten ook daar om sluiten. De inwoners hebben gebrek aan steenkool en turf om hun huizen te verwarmen. 40 Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 41