Terpeiazingen bij de voorp Jan Marsman jr. Zo rond het jaar 1900 heeft fotograaf Cornelis Levendig uit Oudkarspel een mooie, rustige maandag in het najaar uitgekozen om een foto te maken van poldermolen 1 op het noordeinde van Oudkarspel. Dat de foto in het najaar is genomen, blijkt aan de uienhopen op de voorgrond en links op de foto en de kale bomen in de verte. En dat het maandag is, blijkt uit de was die buiten hangt, niet alleen op de voorgrond, maar ook in de verte. Duidelijk is te zien dat de fotograaf enkele meters boven de waterspiegel van de Voorburggracht stond, vermoe delijk stond hij op een brug. Op een uitsnede van een kaart uit circa 1900 (www.topotijdreis.nl) is te zien dat de eerste huizen van Engelenburg omstreeks die periode zijn gebouwd en dat daar een brug ligt. Uitsnede uit kaart, situatie circa 1900, Wr.M Watermolen Poldermolen 1 was een van de 11 poldermolens die ooit de polder Geestmerambacht bemaalden. Van deze 11 pol dermolens zijn er nu nog 2 over, namelijk de Twuyver- molen (molen A) en de molen van Zwaantje (molen D). Volgens de database van verdwenen molens (molendata- base.org) werd poldermolen I al vóór 1626 gebouwd. Van de sloop, begin 1903, is in ons beeldarchief ook een foto te vinden (Gemeentearchief - Oudkarspel - OK-00037). - OUDKARSPEL. Het bestuur van den polder Geestmer- Ambacht (Oosterdijk en Molen geerzen) heeft besloten, den alhier staanden watermolen, te sloopen en het molenerf als bouwterrein ten verkoop aan te bieden. Het aantal molens van genoemden poldei bedraagt thans nog 8, terwijl vroeger lï molens voor de maling waren bestemd. Schager Courant, 22 januari 1903 De watermolen nabij de overhaal in Oudkarspel wordt afgebroken in 1903 Het terrein van den ge~ sloopten watermolen van den Polder Geest- merambacht, [Oosterdijk en Molengeerzen] is door de gemeente OUDCARSPEL in publie ke veiling aangekocht voor den prijs van f2292. Schager Courant, 14 mei 1903 De reden waarom deze molen op dat moment werd ge sloopt, is niet bekend, wellicht dat archiefonderzoek hier helderheid over kan brengen. De molen staat op een duidelijk zichtbare verhoging, door de watergang die onder de molen en de Dorpsstraat door loopt. Het water werd van de lager gelegen polder (links op de foto) naar de hoger gelegen ringvaart ge pompt (achter de huizen rechts op de foto). De laatste molenaar op deze molen was zeer waar schijnlijk Jacob Moeijes (geb. 14 oktober 1864). Volgens het bevolkingsregister van 1900 - 1910 was zijn beroep 2 Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 3