Hoe kwam Arie Bruin in een dodenmars terecht? uln, Noordscharwoude, thans in het nhuis te Winschoten (uit gevangen- Wi -hart' Jz., Zuidscharwoude, Dinsdag avond thuisgekomen van Osnabruck. G- Keppel, Zuidscharwoude, aangekomen ln Mierloo. P- Henewcer, Zuidscharwoude, aangekomen ln Neer. P. Schoenmaker, Jz. Zuidscharwoude, aan gekomen in Kindhoven. C. Butsen, Zuidscharwoude, aangekomen in Hengelo. H. Groenveld, Zuidscharwoude, bericht ont vangen. .V K. Leeuwrik, Zuidscharwoude, aangekornen te Baarle .Nassau. J.- Buter, Zuidscharwoude, Zaterdagavond thuisgekomen. G. Kramer Nz„ Zuidscharwoude, Zaterdag- avond thuisgekomen. •-■* Nieuwe Langedijker Courant van 31 mei 1945, berichten over Langedijkers die terugkeren Daar zijn we ook niet voor getrouwd he om een jaar bij mekaar vandaan te wezen. En Lida nou die kan je niet meer hoor. Arie wat zal het een feest worden als je thuis kom, ik verlang er naar hoor want ik mis je erg. Zoenen van Gata en Lida en van mij, je steeds liefhebbende vrouw en tot ziens schat." In de Nieuwe Langedijker Courant staan regelmatig be richten over de Langedijkers die uit het buitenland zijn teruggekeerd. Het is in die tijd toch spannend of die meer dan honderd Langedijkers die in het buitenland zijn wel allemaal terugkomen. Soms komt er ook een triest bericht, soms snel maar dat kon ook maanden of jaren duren na een vermissing. In de uitgave van 31 mei 1945 staat in het rijtje namen ook Arie Bruin vermeld, al is het dan dat hij nog in het ziekenhuis in Winschoten ligt. daar zijn om inlichtingen over anderen te geven. Veel fa milies zitten natuurlijk te wachten op berichten wat er met hun dierbaren is gebeurd. Hij vult acht formulieren in over de mensen die hij heeft zien overlijden. Drie gaan over het overlijden in kamp Rathenow, met steeds "heb ik persoonlijk vastgesteld dat tengevolge van alge- heele uitputting, een natuurlijke dood is gestorven" en daarna de naam en wat hij nog meer van zo iemand weet. Op vijf formulieren vult hij in wie er tijdens de doden mars is bezweken, waaronder zijn vriend Piet Klijbroek uit Warmenhuizen. Die was opgepakt wegens het verber gen van onderduikers. Terug in Langedijk en bij zijn gezin moet Arie proberen zijn vorige leven weer op te pakken, ook zijn werkzame leven. Tijdens zijn afwezigheid stond zijn tuindersbe- drijf stil en waren er geen inkomsten. Steun door dok ter Destrée uit Sint Pancras (waar zijn vrouw Marie had gewerkt) en een uitkering van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden had zijn gezin toen door het laatste oorlogsjaar heen gesleept. Die uitkering is echter gestopt op 31 mei 1945 en pas vanaf december 1945 komt er steun door de Stichting 1940-1945. Nu hij zijn tuinbouwbedrijf weer moet voortzetten om zijn gezin te onderhouden (er worden nog vier kinderen geboren), wordt duidelijk dat dit niet meer gaat. Als gevolg van de doorstane ontbe ringen is hij lichamelijk niet meer in staat het werk op de akker vol te houden. Hij werkte altijd samen met zijn broer Jan en die moet nu alleen verder. Maar Arie Bruin heeft eergevoel en wil van de steun af. Hij heeft ook het idee dat de uitkering bekostigd wordt met Duits geld en dat wil hij zeker niet aannemen. Op 12 juni 1945 schrijft Arie uit Winscho ten dat hij wat betreft zijn ziekte naar huis mag. Maar ook dat als zijn vrouw geen kans ziet hem thuis te krijgen, ze zo gauw mogelijk terug moet schrijven. Dan wil hij zelf proberen weg te komen. Het vervoer of de kosten daarvan lijken hier een pro bleem te vormen. Maar later in juni wordt hij op feestelijke wijze op de Nieuwe Weg ingehaald, wat familie en vrienden had den geregeld. Dochter Gata (toen vier jaar) weet nog heel goed hoe blij ze was. Hoe nu verder Zodra hij er toe in staat is, gaat Arie eerst naar het gemeentehuis in Noord-Schar- woude. Op 11 juli 1945 stapt hij daar naar binnen en vraagt om formulieren die Verklaring van overlijden van zijn vriend Piet Klijbroek 38 Oktober 2017 Ondergeteekende Bruin,Adrianusgeboren 17 Kei 1913 te 1500 Scharwoude ,van beroep tuinbouwerer. wontn de Noord-Scharw B 91 verklaart het navolgende: Gedurende de afmarach van het kamp Oranienburg (Bid) naar Lübeck welke plaats vond op 21 April 1945 werd door Snij aJ-^ uitvaller waargenomen: Kleibroek,Petrusoud plus sinu^ 53 J ren,van beroep veehouder,wonende te f armenhui aen,Eiij CA'J vriend persoonlijk goed pokendaoodat verwisseling yah v'- uitgesloten moet worden geacht. Nadat hij uitgevallen was en aan de kant van de weg liggen,zag ik dat een van de bewakers naar hem toegingJ revolver trol en hem met een sohot in de nek doodde, fat er nadien gebeurde is mij onbekend.daar de opmarsch weer werd hervat. Noord-Scharwoude Juli 1945

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 39