Russen en Amerikanen komen steeds dichterbij, dodenmarsen beginnen En dat terwijl eind maart 1945 In de verte echt duidelijk kanonnen te horen zijn, het front komt dichterbij! Wie zal ze komen bevrijden, Russen of Amerikanen? Rathenow zal op 24 april de SS-ers zien vluchten en op 26 april 1945 de Russen het kamp zien bevrijden. Voor Arie Bruin is dat niet belangrijk meer: hij zit immers per 1 april 1945 al in Sachsenhausen. Daar komt het front ook steeds dich terbij, maar dit kamp wordt op 21 april 1945 ontruimd. Duizenden nog fitte gevangenen worden lopend meege nomen richting Lübeck, ruim 200 kilometer noordwaarts. Gelukkig is Arie ook nog fit genoeg bevonden en loopt met de massa mee. De nazi's proberen op deze manier de sporen van de concentratiekampen uit te wissen door wie nog kan lopen uit de kampen te halen. Tijdens deze later genoemde 'dodenmarsen' is maar een ding belang rijk: het tempo volgen. Wie aan de kant van de weg gaat liggen of zitten, die wordt met een nekschot afgemaakt door een bewaker. Ze hebben ruim een week gelopen als ze op 29 april 1945 in het bos van Grabow-Below aankomen. Lübeck is nog bijna 100 kilometer verder, maar de geallieerde legers zijn nu zo dichtbij dat verder lopen niet meer kan. Omheind met prikkeldraad en met bewaking wachten ze in dat bos af wat er gaat gebeuren. Ze slapen op de grond of in kuilen, eten kruiden en wortels die in het bos te vinden zijn en anders de bast van de bomen. In dat bos sterven daarom nog eens ruim 100 gevangenen. Een delegatie van het Internationale Rode Kruis onderhandelt intussen met de SS over voedselpakketten en een noodhospitaal in Grabow. In dit kleine gehucht worden ze definitief op 1 mei 1945 bevrijd en met auto's van het Rode Kruis naar Lübeck vervoerd. Daar neemt het Zweedse Rode Kruis het over en krijgt Arie de zorg die hij nodig heeft. Hij is ziek, heeft TBC en is ernstig verzwakt door alle ontberin gen. In Lübeck krijgt hij twee weken lang de juiste verple ging. Langzamerhand kan hij weer denken om naar een normaal bestaan terug te keren. Terug ook naar Lange- dijk en naar zijn gezin. Daar heeft trouwens vanaf begin september 1944 niemand meer iets van hem vernomen, acht maanden lang. Terug naar Nederland en weer brieven schrijven Op 15 mei 1945 brengt een auto hem over de grens bij de provincie Groningen en naar het ziekenhuis in Winscho ten. Hij is nog te ziek om naar huis te mogen, maar brie ven schrijven gaat wel. Na een kort briefje als levensteken schrijft hij op 21 mei 1945 uit Winschoten een lange brief aan zijn vrouw Marie, waarin onder andere staat: "Lieve Marie, Eindelijk dan een brief. Ik hoop dat je 'm in goede gezondheid ontvangt. Vermoedelijk heb je toch al bericht gehad. Ik maak het naar omstandigheden heel goed, ik begin al weer rond te wandelen. Maar voordat ik weer helemaal op krachten kom, zal nog wel een tijdje duren. Maar dat is niet zo erg, als ik eerst maar thuis ben dan komt dat vanzelf wel. Ik hoop alleen dat ik gauw een brief terug ontvang waar de hele toestand wat de familie aangaat in staat. Vooral jou, Gata en Lida. Hartelijke groeten voor de gehele familie speciaal voor jullie drie schatten en een dikke zoen voor jou beste Marie, Gata en Lida. Van je liefhebbende man en vader. Tot wederziens." Blij verrast met zo'n plotseling bericht schrijft zijn vrouw Marie op 29 mei 1945 terug. Korte samenvatting daarvan: "Hè Arie gelukkig weer eens wat van je, ik dacht eerlijk dat je er niet meer was. Ik had zo'n angst voor je. Ik ben erg blij met je bericht hoor ik sprong een gat in de lucht. Met mij, Gata en Lida gaat het best hoor. Geen honger nog gehad. Gata is zo groot geworden daar zal je van opkijken. Ze vraagt wel aldoor naar je: "wanneer komt pappa nou eens thuis". Nu Arie ik hoop van gauw hoor want ik krijg ook verlangst naar je. Monument in het bos van Grabow-Below voor de slachtoffers van de dodenmarsen uit Sachsenhausen en Ravensbrück Oktober 2017 Hoe kwam Arie Bruin in een dodenmars terecht? u. f 0\C <tl oe. J. o vj U.I vtWe^irtotrs 'iLn.tKl.A'OW .SaAi S£/vl JLUJÊf* !Beri-y" De plaatsen waar Arie Bruin zat in Duitsland 37

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 38