Hoe kwam Arie Bruin in een dodenmars terecht? i Arie Bruin met zijn vrouw Marie In een bewaard gebleven briefwisseling met thuis kun nen we volgen hoe hij het daar heeft. Marie houdt hem op de hoogte hoe zijn dochtertjes opgroeien en verder zien we vooral dat ze elkaar enorm missen. Het sterke rooms-katholieke geloof geeft ze daarbij wel veel steun. Om de twee weken mag hij schrijven en om de drie we ken een pakket van maximaal 3 kg ontvangen. Daar mag dan weer geen brief bij anders komt het pakket er niet door. Graag tabakswaren, scheerbenodigdheden en goe de zeep en o ja, in 't vervolg de suiker graag beter in pakken want die was over het hele pakket verstrooid Het is misschien om zijn vrouw Marie gerust te stel len, maar "ik maak het best hoor geen zorgen". Omgekeerd schrijft zijn vrouw Marie dat ze het goed redt en dat de kinderen zo groot worden. Naar kamp Vught Om toch meer informatie uit hem te krijgen, wordt hij overgeplaatst naar kamp Vught. Dat is in Nederland het enige concentratiekamp dat onder SS-regime staat, zwaarder kan niet. Daar gaan de verhoren door van 8 juli tot 4 september 1944. Van brieven of pakketten is in deze periode niets bekend. Opeens moet op maandag 4 september 1944 het bui tencommando van Vught binnen blijven. Er is sprake van enige paniek in het kamp. Hij hoort niet ver van het kamp het doffe kanongebulder van de oprukkende Geallieerden. Het lijkt een kwestie van uren voordat het kamp bevrijd zal worden. Maar dinsdag 5 september 1944 (later 'Dolle Dinsdag' genoemd) worden ze in groepen de poort uitgejaagd. Nerveuze SS-ers met honden drijven ze naar een trein op het spoorlijntje dat eerder door gevan genen zelf is aangelegd. Terwijl ze uren moeten wachten, horen ze niet ver weg schoten in het kamp. Waarschijnlijk uit 'de bunker', de gevangenis op het kamp. Ze vermoe den dat anderen worden 'opgeruimd' met een nekschot. Met 80 man in een veewagon gaat de reis naar Sachsen- hausen-Oranienburg, ruim 30 kilometer boven Berlijn. Van Sachsenhausen naar Rathenow In de wagon kunnen 40 man zitten en 40 staan. Snel een paar afspraken gemaakt: twee groepen wisselen om het uur het zitten en staan af, rouleren voor de ventilatieroos- ters en alle behoeften in één hoek. Na vier dagen en drie nachten komen ze op 8 september 1944 aan in Sachsen hausen. Daar komt Arie in een buitencommando van 500 gevangenen, waaronder ongeveer 250 Nederlanders uit Vught. Bestemming wordt het subkamp Rathenow, 70 kilometer ten westen van Sachsenhausen. Weer een trans port in veewagons, de laatste paar kilometer in looppas, weer begeleid door SS-ers met honden. Op 15 september 1944 komen ze daar aan en begint hun werk in een grote fabriekshal. Daar moeten vleugels gemaakt worden voor de eerste Duitse straaljagers bij Arado Flugzeugwerke. Het rooster is elke dag om 5 uur opstaan, lang op de appèlplaats staan en daarna naar de fabriekshal. Door het slechte eten (elke dag koolsoep) en het lange werken, vallen steeds meer mensen uit door ondervoe ding en uitputting. In de extra koude wintermaanden wordt het nog beroerder in de te dunne gestreepte gevan genispakken. Maar wie het niet meer volhoudt, wordt afgevoerd naar het Hauptlager in Sachsenhausen. Voor herstel, er kwam alleen nooit iemand terug Niet te ziek worden dus, 'Arbeitsfahig' blijven is de enige kans om te overleven. Elke morgen daarom de spanning of er nummers worden toegeschreeuwd wie er als 'Arbeits- unfahig' (arbeidsongeschikt) werd beschouwd. Het ge- vangenennummer 98358 van Arie Bruin wordt gelukkig aldoor niet afgeroepen. Ook in dit kamp komen er geen brieven en voedselpak ketten via het 'Nederlandsche Roode Kruis' aan. In deze laatste chaotische fase van de oorlog is het waarschijn lijk onbekend wie er in Rathenow zit. Door de vele ge allieerde bommenwerpers die de gevangenen horen en zien, blijft wel steeds de hoop op een spoedige bevrij ding. Toch duurt de oorlog veel langer dan gedacht en de voeding blijft zwaar onvoldoende om het werk vol te houden. In maart 1945 zijn er nog maar 100 van de 250 gevangenen uit Vught overgebleven. Dat Arie Bruin op 1 april 1945 terug naar Sachsenhausen wordt gebracht, doet vermoeden dat gevangenennummer 98358 toch op de appèlplaats is afgeroepen wegens 'Arbeitsunfahig'. 36 Oktober 2017 a

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 37