Hoe kwam Arie Bruin in een dodenmars terecht? Verkerk moet uit de weg geruimd Terwijl de gearresteerden al weken in Amsterdam zijn, krijgt in Waarland de schoonzus van Jan Bruin bezoek van Jan Verkerk op 12 mei 1944. Haar man Arie Boe- kel krijgt de opdracht om Arie Bruin uit Noord-Schar- woude te halen voor ondervraging. Voordat Arie Bruin naar Verkerk gaat, vraagt hij aan de ondergrondse wat hij moet doen. Hij krijgt de opdracht te gaan en tijd te rekken. Ondertussen wordt contact opgenomen met de in maart 1944 opgerichte Knokploeg (KP) Alkmaar. Zo'n KP helpt onderduikers, doet aan overvallen (o.a. distributiekantoren) en schakelt verraders uit. Zij zullen een paar mensen sturen. De angst is namelijk erg groot dat er door de verraderspraktijken van deze Verkerk nog meer slachtoffers gaan vallen. Deze man moet echt uit de weg worden geruimd. Arie Bruin heeft tot het eind van de middag een lang ge sprek met Verkerk die waarschijnlijk meer informatie uit hem wil krijgen. Verkerk zegt dat er nog schoenen van hem in de boerderij van zijn broer Jan Bruin staan uit de tijd dat hij daar was ondergedoken. Hij wil ze terug en Arie Bruin moet ze ophalen. Ze spreken af dat hij ze 's avonds krijgt in café Wolfswinkel, bij het station van Noord-Scharwoude. Als de KP Alkmaar dit hoort, zien ze dit als een mooie kans om Verkerk neer te schieten. Hij kent namelijk de KP-ers niet en kan niet vermoeden wat er staat te gebeuren. Twee KP-ers gaan erheen, waar onder Gerard Veldman die hem neer zal schieten. Hij is goed op de hoogte van de omgeving door zijn jeugd. Geboren op de Pikstraat in Noord-Scharwoude, waar hij woonde tot hij vijf was, woonde hij daarna van zijn vijfde tot zijn twaalfde jaar in het Waarland (Smuigelpolder). Als Arie nu duidelijk na binnenkomst de schoenen aan hem geeft, dan is duidelijk wie ze moeten hebben. Ze gaan er alvast heen en wachten af. Er is nog weinig be zoek, Arie Bruin komt binnen met de schoenen in zijn hand en loopt naar Verkerk om ze aan hem te geven. Gerard Veldman trekt zijn wapen en mikt vier keer op het hoofd van Verkerk die zwaar bloedend op de grond valt. Ze laten hem voor dood achter want dit is vast niet te overleven. De caféhouder krijgt de order het eerste half uur niets te zeggen en de verzetsmensen verlaten snel het café. Verkerk slechts gewond Maar wat niemand had verwacht: Verkerk overleeft de aanslag wel en komt weer bij! Het resultaat was namelijk een schampschot, een misser en wat raak was, gaf vooral veel bloedverlies. Maar echt vitale delen zijn niet geraakt. Zwaargewond weet Verkerk de Duitsers te alarmeren en namen te noemen. De schoonzus van Jan Bruin, ziet dat haar man Arie Boekel wordt meegenomen naar de gevangenis Weteringschans in Amsterdam. Die zal twee weken worden verhoord voordat hij weer naar huis mag. De twee KP-ers duiken onder en krijgen verder geen last, zij waren voor Verkerk onbekenden. Maar Arie Bruin, die met de schoenen op hem af was gelopen, was bij Verkerk natuurlijk bekend en hij wordt in de vroege ochtend van 13 mei 1944 opgepakt. Zijn dochter Gata is dan nog maar drie jaar, maar herinnert het zich nog goed: Ik was beneden in de keuken, daar was een trap naar boven naar de slaapkamer en hij kwam door het trapgat in zijn onder broek naar beneden. Hij werd meegenomen door twee mannen. Ik vroeg daarna veel naar mijn vader, mijn moeder zag ik soms huilen met het schort voor haar gezicht. Als ik dan vroeg waarom ze huilde, zei ze "maar pappa is er toch niet" en dat begreep ik toen heel goed". Naar de gevangenis Weteringschans in Amsterdam Arie komt er niet bepaald met een paar weken vanaf. Hij wordt vanaf 14 mei 1944 in de gevangenis Weteringschans acht weken lang stevig verhoord. Tot 8 juli 1944 duurt zijn gevangenschap daar. Arie laat niets van belang los, ondanks de met martelingen gepaard gaande verhoren. Hij is dan wel niet zo'n belangrijke verzetsman, maar met die zware verhoren proberen de Duitsers wel andere namen te krijgen van belangrijke re personen. Uiteindelijk kan misschien wel een heel netwerk worden opgerold. Dit is café Wolfswinkel waar de aanslag binnen plaatsvond. Foto uit begin jaren 50, maar café is na 1944 niet veranderd (foto uit familie-archief van Henk Wolfswinkel, kleinzoon van de caféhouder in 1944). Weg rechtsonder buigt af naar station Noord-Scharwoude. Oktober 2017 35

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 36