Jan Marsman jr. Een tijdje geleden kreeg ik van Jan van der Weerd uit Zuid-Scharwoude enkele dvd's met gescande foto's om te kijken of er voor de Stichting Langedijker Verleden bruikbaar materiaal tussen zat. Het bezit van een schuit was in Langedijk voor de ruilverkaveling gemeengoed. Iedere tuinder had wel een of meer schuiten en ook veel anderen had den een schuit of roeiboot. Al deze schuiten en roei boten waren open, dus moest je na iedere regenbui hozen. Daarnaast waren er natuurlijk nog de veel grotere Langedijker vrachtschepen. Maar bijna nie mand had in die tijd een plezierjachtje. Jan vroeg zich dan ook af, of hij de eerste aan de Langedijk was met een echt jachtje. Bij het digitaal overnemen van die foto's kwam bij mij het idee op om het bij enkele van die foto's behorende verhaal van Jan aan het papier toe te vertrouwen. Jan van der Weerd (geboren 6 mei 1928 te Zuid-Scharwoude) aan het woord: In 1951 ben ik met mijn Annie getrouwd en wij gingen in Zuid-Scharwoude wonen in het bekende huisje dat tussen de Dorpsstraat en de Voorburg gracht stond ingeklemd. Onze twee zonen Kees en Dirk zijn daar ook geboren en opgegroeid. Eind jaren 50 groeide bij ons het verlangen naar het be zit van een eigen bootje. Niet een vlet of roeiboot, zoals iedereen, maar een echt plezierjachtje, waar ik met mijn gezin mee op vakantie kon. Niemand in Langedijk had zo'n plezierjachtje, dus was ik de eerste. Maar ja, dat geld hè? Zo'n bootje kost veel en dat was voor mij als timmerman - machinaal houtbewerker in loondienst niet op te brengen. Ik kreeg van een kennis een tip dat er in Landsmeer bij een jachtwerf een oud en gammel jachtje op het droge lag. Voor 100 gulden werd ik de nieuwe eigenaar, in die dagen nog een heel bedrag. Een paar dagen later zijn wij met een geleende dekschuit naar Landsmeer gevaren om het jachtje op te halen. Waarom met een dekschuit? Het jachtje kon niet meer varen omdat het lek was en de motor het niet meer deed. De Andikeja op mijn werf achter het huis van mijn ouders Maar waar kon ik ons jachtje opknappen? Niet bij ons eigen huis, want daar was natuurlijk geen ruimte om heen. Mijn ouders, iets verderop aan de oostkant van de Dorpsstraat, hadden een diepe achtertuin waar ik mijn jachtje op het droge kon leggen. Ik was dan wel geen scheepsbouwer, maar wel timmerman en het was een houten jachtje, dus dat kon ik wel aan. De bodem en de kiel waren nog goed, maar de rest van het jachtje er was veel werk te doen. Plank voor plank en spant voor spant heb ik het hout van ons jachtje vernieuwd. Regel matig kwamen er belangstellende dorpsgenoten kijken, zij betwijfelden of mij dit ooit zou lukken. Vele zaterdagen en andere vrije dagen gingen erin zitten, zelfs een hele vakantie. Eindelijk waren de romp en de bovenbouw klaar, toen kon het glas van de ramen van de kajuit erin en kon er worden geschilderd. Toen ook de motor klaar was en weer ingebouwd, konden we een proefvaart maken. De afbouw van de Andikeja bij ons huis aan de Dorpsstraat De proefvaart met onze zoons Kees en Dirk Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 33