- De lange weg naar het openluchtzwembad in Noord-Scharwoude Tenslotte wordt nog het punt al of niet gemengd zwem men in het te stichten bad aan de orde gesteld. Een ge voelig punt dat bij het verlenen van subsidie aan het zwembad in Oudkarspel na de oorlog nog tot behoorlijke wrijving in de gemeenteraad kon leiden. De Sportraad probeert dit te vermijden en is met algemene stemmen van oordeel, dat in deze gemeente de gelegenheid moet worden gegeven voor het niet-gemengd zwemmen en/ of zonnebaden. Zo wordt tegemoet gekomen aan de grootste politieke partij in Langedijk, de KVP. In die tijd is het ook nog heel gewoon dat het rooms-katholieke onderwijs een aparte jongens- en meisjesschool heeft. Maar echt opschieten doet het bepaald niet, gezien het bericht weer enkele jaren later uit de raadsvergadering van 21 december 1959: De plannen voor een zwembad hebben mogelijk kans van sla gen met behulp van het particuliere initiatief. De Sportraad is met plannen bezig voor een nieuw zwembad. De raad adviseert deze plannen 'voorzichtig te bezien' en wellicht zal het mogelijk zijn met naar verhouding weinig kosten meer, een groter bad te bouwen." Plannen maken kost geld In de raadsvergadering van 23 mei 1961, wethouder Maarten Kuiper is intussen opgevolgd door wethouder Van Dijk (ook PvdA), blijkt er een krediet uitgetrokken van 10.000 voor een plan om een zwembad te maken. Een landelijke commissie voor zwembaden zal dit plan beoordelen en advies geven, rekening houdend met de grootte van de gemeente, haar omgeving en de draag kracht. Wel is duidelijk dat bijna nergens de begroting voor een zwembad sluitend is te maken, dus de burgerij zal mee moeten doen. Verschillende raadsleden spreken hun zorg daarover uit, maar vinden ook dat het zwembad er moet komen. Ze hebben wel gehoord dat het naar de drie ton zal gaan, klopt dat? De burgemeester bevestigt dit, maar herinnert eraan dat de situatie in de ringvaart ook niet langer kon met de beide open zwem baden. Bovendien stelt de Sportnota met nadruk, dat de gemeente tot taak heeft de sport te helpen bevorderen en te stimuleren. Wil men de gemeente leefbaar maken, dan be hoort een zwembad daarbij, men denke in dit verband aan de vrije zaterdag. Wethouders Weel en Van Dijk zijn voor en er moet een exploitatieplan komen. Raadslid Bruijn zegt dat naast de sport er ook een noodzaak is dat men het zwem men machtig wordt uit een oogpunt van veiligheid. Het gaat de goede kant uit en in de Nieuwjaarstoespraak voor 1962 meldt burgemeester Schelhaas: "De voorbereidingsplannen voor de stichting van een zwembad vorderen. Momenteel vindt er een rondgang door de gemeente plaats voor het winnen van contribuanten. Het blijkt dat er wel daadwerkelijk belangstelling bestaat." Stichting Zwembad Langedijk Op 5 oktober 1961 is intussen bij notaris Visser te Zuid-Scharwoude de Stichting Zwembad Langedijk op gericht. Op 19 maart 1962 schrijft die Stichting aan de gemeente raad dat uit een door de Nederlandse Heide Maatschap pij opgestelde begroting blijkt, dat een aan de moderne eisen voldoend openluchtbad circa 350.000,- zal gaan kosten, Er moet een jaarlijks exploitatietekort verwacht worden van circa 10.000,-. De Stichting kan hiervoor aan particulieren en bedrijven een éénmalige bijdrage vragen of een renteloze lening. Een andere manier is een vaste jaarlijkse bijdrage vragen en het wordt het laatste. De Stichting vraagt in de brief aan de raad om de grond, 10.800 vierkante meter, ten zuiden van de U.L.O., aan de Stichting te verkopen voor 7,- per m2. en een reke ning-courant overeenkomst aan te gaan ter financiering van de stichtingskosten. De totale bouwkosten wor den intussen door het Stichtingsbestuur geraamd op 345.300,-. Voor het eerste jaar is de schatting dat er 5.000 volwassenen en 20.000 kinderen losse entreekaarten ko pen en dat er aan 200 volwassenen en 700 kinderen een abonnement verkocht zal worden. Wil de gemeente de aan te gane geldlening van 350.000,- garanderen en de rente, aflossing en het eventuele jaar lijkse exploitatietekort voor zijn rekening nemen? Het college stelt de raad voor het zo te doen. - - - Het zwembad in aanbouw door firma De Geus (online fotoboek van Sport Service Langedijk) Oktober 2017 29 - - -dr-v- -i.—- s.-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 30