De lange weg naar het openluchtzwembad in Noord-Scharwoude ons land verkeert, vooralsnog geen toestemming tot de bouw van zweminrichtingen zal worden gegeven." Kwaliteit van ringvaartwater als inzet om te overtuigen Weer gaat er ruim een jaar overheen. Burgemeester Schel haas trekt opnieuw de stoute schoenen aan en wijst in een brief aan de minister wederom op de noodzaak van een open zwembad: Noord-Scharwoude19 december 1952. Bij de behandeling van het ontwerpbegroting 1953 hebben di verse leden er bij ons op aangedrongen ten spoedigste over te gaan tot de bouw van minstens één open zwembad. Reeds bij ons schrijven van 4 juni 1951, no. 1869, vestigden wij er uw aandacht op, dat in deze waterrijke, voor de jeugd uiterst ge vaarlijke, gemeente het gemis van een zwembad zich sterk doet gevoelen en dat gesproken moet worden van de noodzaak ten minste één open zwembad te bouwen. Onze gemeente telt bijna 9.000 inwoners, zodat o.i. alleen al op deze grond de stichting van een open zwembad verantwoord is. Wij verzoeken u dan ook met de meeste aandrang toestemming te verlenen tot de bouw van een open zwembad in deze gemeente." In de raadsvergadering van 23 juni 1953 vraagt de heer Vol kers (CPN) hoever het staat met de plannen tot stichting van een zweminrichting. De burgemeester zegt dat het college er alles aan doet om Den Haag te overtuigen van de nood zaak van een zweminrichting. Een eventueel plan voor de bouw van een zwembad in het buitenwater zal voor de in specteur van de volksgezondheid waarschijnlijk niet aan vaardbaar zijn. Aan de gemeente-architect is toch evengoed maar opdracht gegeven het water in de ringvaart te laten onderzoeken. Als het blijkbaar niet linksom lukt, dan zoekt het college wegen om het rechtsom te doen. De uitslag is nog niet bekend, maar uit een bespreking met de inspecteur van de volksgezondheid Ebels is ge bleken dat het stichten van een zwembad in het buiten water geen schoonheidsprijs verdient. Er is echter geen wettelijke regeling die het stichten van zwembaden in het buitenwater verbiedt. Indien in de toekomst tot stichting van een zwembad zou kunnen worden overgegaan, dan zal dit grote financiële offers met zich medebrengen. Vol gens opgaaf van de architect van de bond van zwemin richtingen zou een centraal zwembad in deze gemeente ƒ150.000,-- kosten. Indien er een zwembad moet komen, dan zal de burgerij daartoe het initiatief moeten nemen, waarbij de burge meester denkt aan een financiële bijdrage van de burgers. Op 3 juli 1953 schrijft het Instituut Drinkwatervoorzie ning dat de betreffende watermonsters zijn aangekomen, maar voor een chemisch wateronderzoek zijn de hoeveel heden helaas te klein. Maar in het algemeen is het opper vlaktewater in Nederland van slechte kwaliteit. Indien gebruikt voor een zweminrichting dient het water in een bassin rondgepompt te worden en moet het wor den gefilterd. Het water dient bovendien regelmatig ter keuring te worden opgestuurd naar voornoemd instituut om de kwaliteit te kunnen waarborgen. Sportraad wordt ingezet In november 1954 geeft het college de Sportraad opdracht om te adviseren omtrent de oprichting van een zwembad in de gemeente. Tevens wil het college onderzocht heb ben voor welk aandeel de burgerij in de stichting en het beheer van het bad in financieel opzicht kan bijdragen. De Sportraad bezoekt zwembaden in Ermelo en Doorn, schakelt gemeente-architect de Jong in voor een technische toelichting en stuurt op 16 januari 1956 haar bevindingen aan het college. Een zwembad gaat 300.000,-- kosten en tegen een annuïteit van 5% zal er een exploitatietekort van zeker 12.000,-- tot 15.000,-- per jaar zijn. De Sportraad adviseert nog de mogelijkheden te onder zoeken om het project onder te brengen in P.C.W.-verband (Provinciale Commissie Werkverruiming), waarbij dan de mogelijkheid op een belangrijke subsidieverlening bestaat. Na aanvullende vragen wordt op 12 september 1956 dit advies herhaalt. Waar het zwembad precies zou moeten komen, daarover zijn de leden van de Sportraad het niet met elkaar eens. Een deel ziet het plan graag uit gevoerd in het uitbreidingsplan 'Centrum', dat ligt onge veer midden in de gemeente. Er is ook een stroming die het gunstiger vindt het bad te stichten in Broek op Lan- gedijk. Om financiële steun uit de bevolking te krijgen, adviseert de Sportraad om op verschillende plaatsen in de gemeente openbare vergaderingen te beleggen en te proberen ook de sportverenigingen en de industrie voor dit project te interesseren. Door de zwemvereniging „Eigen Kracht" was een verzoek om subsidie binnengekomen. Het benodigde bedrag was i 534,78 en waar genoemde vereni ging het enige zwembad beheert dat de gemeente rijk is, adviseerden B. en W. de gevraagde subsidie te verlenen, Daar in deze zwemgelegenheid ook de mogelijkheid tot gemengd zwemmen bestaat, verklaarden de r.k. zich tegen het voorstel. Vrijwel alle raadsleden voerden het woord over deze aangele genheid en de debatten kregen zelfs een scherp kantje toen weth. Kuiper het standpunt van de rk-fractie be krompen noemde.» De subsidie wérd tenslotte verleend. Alkmaarsche Courant, 1 juli 1948, wrijving over gemengd zwemmen 28 Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 29