De lange weg naar het openluchtzwembad in Noord-Scharwoude OUDKARSPEL. ZWEMVEREENIGING „EIGEN KRACHT'. Het zwembad van „Eigen Kracht" aan 't Waardje, dat in de herfst van het vorige jaar afgebroken werd om houtroof te voorko men. wordt op 't oogenblik weer opgebouwd. De vereeniging hoopt Maandag 18 Juni a.s. het bad officieel voor het publiek open te stellen. Wanneer het nu nog wat warmer wordt, be looft het deze 'zomer weer gezellig druk te wor den aan 't Waardje. De Vrije Alkmaarder, 13 juni 1945, het houten zwembad in Oudkarspel komt weer terug In de vergadering van 23 augustus 1946 stelt de noodraad het door ir. E. Van de Ban ontworpen uitbreidingsplan Centrum te Noord-Scharwoude vast. Dit plan Centrum is 'De Nieuwbouw' zoals iedereen dat nog steeds noemt. De gronden voor het plan moeten nog worden aangekocht en het plan moet ook nog nader worden uitgewerkt. In dit plan komt voor het eerst een zwembad voor. Verder is er ruimte gereserveerd voor 250 woningen, een openbare U.L.O.-school, sportterreinen, een tehuis voor ouden van dagen en industrieterreinen. Op 2 september 1946 wordt de eerste gekozen gemeen teraad van Langedijk geïnstalleerd met het college H. Schelhaas (burgemeester) en de wethouders Jac. Weel (KVP) en Maarten Kuiper (PvdA). Dit drietal neemt de wederopbouw voortvarend ter hand en hoewel er geen oorlogsschade is in Langedijk, er is wel ontzettend veel achterstallig onderhoud. Bovendien is er een groot ge brek aan woningen. Van burgemeester Schelhaas is ook bekend dat hij al snel initiatieven ontwikkelt om in het Geestmerambacht tot een ruilverkaveling te komen. Hij ziet daarbij ook een uitgelezen kans om bij een dan ontstaan meer een natuurbad te maken, met een strand erbij en groenvoorziening. (Tussen einde oorlog en 1950 zit er een gat in de archivering wat betreft de zwembaden. Dat is trouwens niet het enige gat, want in de periode tussen 1950 en 1989 zijn er in het archief ook geen Collegebesluiten van Langedijk te vinden.) Burgemeester Schelhaas is een doener Burgemeester Schelhaas had in Langedijk de wind er onder. Hij had groot aanzien, beschikte ook over een groot netwerk en werd na de oorlog bijgestaan door wethouders zoals Weel en Kuiper van hetzelfde kaliber. Oud-journalist Maarten Kuiper was van 1946 tot 1961 wethouder voor de PvdA. Ik denk dat beiden elkaar enorm stimuleerden en inspireerden. Waar Schelhaas de woordvoerder was over een nieuw zwembad, was Kuiper beslist zijn aandrijfmotor. Dat is later ook terug te lezen in de afscheidsrede van Schelhaas bij het vertrek van Kuiper. De eerste melding over een zwembad zien we terug in één van de weinig gearchiveerde besluiten van het Col lege van Burgemeester en Wethouders op 15 november 1950: "De burgemeester deelt mede, dat thans gebleken is dat de plan nen tot stichting van een overdekt zwembad niet verwezenlijkt zullen kunnen worden. Na overleg met de heer Van Drunen is komen vast te staan, dat de exploitatie (nadelig saldo van zeker 15.000,-- per jaar) te zwaar is voor de gemeente. De burgemeester komt met een voorlopig plan om nu een open bad te maken in het tweede gedeelte van het woningbouwterrein. De voordelen springen in het oog: a. Goede combinatie mogelijk met gemeentelijk sportterrein, o.a. kleedgelegenheid en douches, enz. b. Minder leidingen nodig voor elektriciteit en water c. Geen toegangsbrug nodig, hetgeen aanzienlijke, ook jaar lijks terugkerende uitgaven voor onderhoud uitspaart d. Goed gelegen in het verlengde van de grote toegangswegen naar het uitbreidingsplan e. Resultaat dus: veel goedkopere exploitatie f. De gemeente heeft de grond reeds in eigendom g. Er zal niet zoveel grond voor woningbouw onttrokken be hoeven te worden (vermoedelijk 6-8 huizen)" De gemeente-architect wordt opgedragen zo spoedig mogelijk een plan voor de bouw van het zwembad te vervaardigen. Ook het Nederlandse bedrijfsleven ontvangt de signalen dat Langedijk de wens heeft om een zwembad te bou wen. In het archief zit een brief van een bedrijf uit Ede dat zich al aanbiedt als leverancier van meubels voor de inrichting van het zwembad! Het college blijft mogelijkheden zoeken tot de bouw van een zwembad in Langedijk. Op 4 juni 1951schrijft Schelhaas het Ministerie voor Soci ale zaken en Volksgezondheid het volgende: "Hierbij delen wij u mede, dat de gemeente Langedijk vóór de oorlog twee open zwembaden telde, die tijdens de jaren 1940 - 1945 zijn verdwenen. In een waterrijke, voor de jeugd ui terst gevaarlijke gemeente, als deze, wordt het gemis aan een zweminrichting sterk gevoeld en moet gesproken worden van de noodzaak om op een centrale plaats tenminste één open zwembad te bouwen. Waar de regering het bouwen van zweminrichtingen in het algemeen slechts toestaat voor zeer bijzondere gevallen, verzoeken wij u ons uw mening terzake kenbaar te willen maken." Op 24 september 1951 antwoordt het ministerie: "Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven, waarin u mij verzoekt mijn mening betreffende de bouw van een open zwem bad in uw gemeente kenbaar te maken deel ik u mede dat in verband met de moeilijk economische omstandigheden, waarin Oktober 2017 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 28