t ht e lange weg naar lie Ine zwem arwoiKD bad IL in ie Martin Wagenaar Het is inmiddels al weer een jaar geleden dat ik bij het digitaliseren van mijn krantenarchief een aantal knipsels aantrof over de opening van het openluchtzwembad in Noord-Scharwoude. Op 30 april 2016 bleek het precies vijftig jaar geleden dat het bad werd geopend. Sport Servicepunt Langedijk heeft daarop een foto-expositie opgezet rond de bouw van het bad in het huidige Duikerdel. Bij nalezing van de artikelen kwam ik tot de ontdekking dat mijn oom, Arie Rootjes, bestuurslid was van het zwembad. Navraag bij mijn tante leverde op dat zij als bedenker van de naam van het bad ('De Reuring') vijfentwintig gulden had gewonnen en aan de zwemvereniging had geschonken. Het leek mij wel aardig om na te gaan hoe het zwembad in Noord-Scharwoude uiteindelijk was ontstaan. Ik dacht als ik een periode van vier jaar daarvoor in de raads- en collegeverslagen van Langedijk duik, kan ik die geschiedenis toch redelijk snel boven water halen. Dat bleek een volledige misrekening te zijn. De aanloop naar het openluchtbad was een hele lange aanloop. Mijn verhaal begint vlak na de Tweede Wereldoorlog. Zwembad in Broek op Langedijk in de ringvaart, in de 30-er jaren, net voorbij de Muldersbrug (fotoarchief Historische Vereniging Sint Pancras, foto albums deel 1) Er was grote behoefte aan zwemwater dat schoon, ver warmd en centraal genoeg lag om voor iedereen bereik baar te zijn. Een openluchtbad dat hieraan kon voldoen zou heel mooi zijn. Het streven daarnaar bleek echter een langdu rige kwestie te zijn als we dat proces volgen. Het begint als op 16 november 1945 een geïnstalleerde noodraad van de gemeente Langedijk voor het eerst bijeen komt. Deze noodraad vormt tot de eerste officiële gemeenteraadsverkiezing het bestuur van de gemeente. Zwembad Oudkarspel bij 't Waartje in juli 1941 (foto H. Möller) Na de Tweede Wereldoorlog Langedijk kende voor en in de Tweede Wereldoorlog twee buitenbaden, een in Oudkarspel bij 't Waartje en een in Broek op Langedijk. Beide lagen in de ringvaart en waren aan het einde van de oorlog afgebroken in de Hongerwinter 1944-1945, toen alles wat van hout was niet meer veilig bleek en uit voorzorg werd verwijderd. Na de oorlog werd alleen in Oudkarspel de zweminrichting weer opgebouwd, maar dat was ook alles in Langedijk. 26 Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 27