H ULO te ernnerrngen aan een ilrei; van ie fiarwonM] ie Jopie Oud De voorbereidingen In 1946, dus een jaar na de oorlog, werd besloten om met de kinderen uit de twee laagste klassen van de school een bootreis te maken door Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De 'Vertrouwen II' van schipper H. Oud uit Oudkarspel en de 'Morgenster' van schipper T. Paarlberg uit War- menhuizen werden disponibel gesteld tegen vergoeding van de gasolie. Vele voorbereidingen werden getroffen. Er moest geld gespaard worden en niet te vergeten broodbonnen. Het brood was nog op de bon. Fa. Verburg gaf ons vele blik ken groenten mee. Er werd veel georganiseerd, wat wij als kinderen niet allemaal in de gaten hadden, maar het gebeurde wel. Een hele week met z'n allen weg was niet zomaar wat. De algehele leiding lag in de handen van de heren Dullemond en Blauw, met medewerking van de schippers. Iedereen zal beamen, het werd een fantastische week met een echt avontuur. Veel zal er vergeten zijn, het avontuur zal iedereen nog wel weten. Het avontuur We voeren vanaf Utrecht op de Hollandse IJssel naar Rot terdam. Het was de bedoeling om onderweg brood te ko pen. De heer Blauw had vuile handen en ging, net zoals de schippers doen, zijn handen wassen bij het koelwater van de motor. Dat komt met een warme straal uit een opening aan de zijkant van het schip. Dan moet men iets voorover buigen om bij dat water te komen. Dat is na tuurlijk voor veel mensen niet gebruikelijk om zo je han den te wassen. Ineens werd de heer Blauw spierwit, wees naar het water en kon van schrik geen woord uitbrengen. Wat was er namelijk gebeurd? Zijn portefeuille met het geld en de broodbonnen dreef in de Hollandse IJssel. De schippers hebben direct de boeg gewijzigd, gingen rondvaren en hoopten de portefeuille te vinden. Dit lukte niet. Dan maar door naar Rotterdam. De Vertrouwen II waarmee de ULO de bootreis maakte. Hier wordt het schip ingezet aan het eind van de Tweede Wereldoorlog om passagiers naar Amsterdam te vervoeren. Na de spoorwegstaking in september 1944 was dit een alternatief voor de trein. Vertrek was bij de Roskamsluis in Noord-Scharwoude. Oktober 2017 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 24