Kolfbaan voorouderen Langedijk Ontstaan en weer verdwijnen van banken in Langedijk Rabobank bestuursvoorzitter Harten (I) geeft uitleg over bet kolfspel. De maatschappelijke betrokkenheid van de bank is altijd zeer groot gebleken Hadden wij in de periode voor die laatste fusie nog vier kantoren van onze bank in de Lange- dijk, thans is er nog één kantoor aan de Voor burggracht in Noord-Scharwoude. Daar zijn nog maar enkele medewerkers aanwezig, voor dringende vragen van cliënten of voor een af spraak in één van de spreekkamers. Wel zijn er nog drie geldautomaten van de Rabobank in Langedijk, waaronder die in Sint Pancras. Banken verdwijnen nog meer door digitalisering Tot slot nog het volgende: de verdere digitali sering en robotisering heeft verregaande con sequenties in alle sectoren van de economie, zo ook in de financiële sector. Een verdere afname van bankkantoren en geldautomaten kan zo maar gebeuren in de toekomst, kijk bijvoor beeld maar naar de vele pinbetalingen in de winkels en dergelijke. Ook hier gelden dan weer de enorme uitdagin gen die op ons en zo ook op de Rabobank afko men en die houd je niet tegen. Over de gemeentegrenzen heen Op 1 september 2002 ging ik, na een dienstverband van ruim 40 jaar bij de Rabobank (waarvan 35 jaar als direc teur in Langedijk), met de VUT. De bank gaat verder met Wim Hiemstra als directeur. Die krijgt al snel te maken met een fusie in 2004 met Ha renkarspel. In 2006 komen er opnieuw fusieplannen die in de jaarvergadering van 2006 worden toegelicht. Het is de bedoeling dat Langedijk-Harenkarspel gaat fuseren met Alkmaar-Heerhugowaard e.o. Het hoofdgebouw zal in Alkmaar komen, de directeur ook uit Alkmaar en bovendien het merendeel van het bestuur uit Alkmaar. De leden van Langedijk-Harenkarspel zien dat de fusie eigenlijk een overname is. Wim Hiemstra vertrekt enkele weken na de jaarvergade ring en er komt een interim-manager vanuit de centrale Rabobank Nederland. Die gaat de fusie zo goed mogelijk voorbereiden, want de fusievergadering zal spannend worden. Er is namelijk een 2/3 meerderheid nodig om het door te laten gaan. Op 24 april 2007 is op camping park De Bongerd in Tuitjenhorn de stemming en een nipte meerderheid stemt voor. Op 1 juni 2007 heet de bank voortaan Rabobank Alkmaar e.o. en is er geen Langedijker naam meer in terug te vinden. Afsluitend kom ik tot de slotsom dat het bank wezen, vooral de Rabobank in Langedijk in de vorige eeuw, zeer betrokken was bij de ontwikkeling van onze mooie gemeente. Circa 90% van alle agrarische be drijven voor de ruilverkaveling, maar ook erna, waren cliënt bij de Rabobank. Zo was er ook een groot markt aandeel bij de zelfstandige ondernemers, naast de parti culiere cliënten. Het visueel aanwezig zijn van bankkantoren is achter haald, vroeger op elke hoek een bankkantoor, nu alleen nog een automaat of zelfs dat niet meer. Door de digitalisering van de 21e eeuw is het banksys teem achterhaald en doet praktisch iedereen nu via een eigen computer/telefoon zijn bankzaken vanuit zijn eigen huis. Bronnen: 'Tussen Plak en Euro', Rabobank Langedijk, uitgave ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan in 2004 'Lage landen, Hoge sprongen. Nederland in beweging', Rabobank Nederland uitgave ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan in 1998 Eigen archief Oktober 2017 15

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 16