Rabobankffl Ontstaan en weer verdwijnen van banken in Langedijk Automatisering De ontwikkeling van de twee overgebleven banken in Langedijk vanaf eind jaren zeventig verliep zeer voor spoedig. De boekhoudmachine deed zijn intrede en ver gemakkelijkte het werk enorm. Ook de ontwikkeling van de gemeente hield gelijke tred, vele woningen werden gebouwd in het kader van de Vinex-taak die de gemeente was opgelegd. Vele nieuwe cliënten vonden de bank voor hun hypotheek, privérekening en/of verzekeringen. Ook het aantal bankmedewerkers groeide sterk. In de jaren 80 had de bank Langedijk circa vijftig medewerkers en drie kantoren in Oudkarspel, Noord-Scharwoude en Zuid-Scharwoude. De eerste geldautomaat in Langedijk deed zijn intrede in 1988. Geld uit de muur, wie had dat gedacht. Sommi ge cliënten dachten dat de schrijver achter de automaat zat en schreeuwden hard "bedankt hoor Piet". Ook werd door jongelui wel eens de woede gekoeld op het apparaat als ze geen geld kregen door onvoldoende saldo. Ze vergaten dan wel, dat ze gefilmd werden en de schade op hen zou worden verhaald en de rekening opgezegd. circa 75 personeelsleden en de schrijver van dit stuk werd tot algemeen directeur benoemd. De computer deed zijn intrede en de automatisering begon in volle hevigheid zijn invloed te laten gelden. In den lande volgden vele fusies, nu ook tussen Rabobanken uit verschillende dorpen en steden. De ver anderende werkwijze door automatisering en digitalise ring was begonnen. De invoering van de euro op 1 januari 2002 gaf heel veel extra drukte, maar werd ook weer overleefd. Legen darisch is de klant geworden die ter plekke in de bank een uitvinding deed. Hij nam een nieuw biljet van 5,-- en scheurde het voor de ogen van de verbaasde bankme dewerker in tweeën en sprak: "kijk hier de eerste scheuro". In dit kader wil ik toch nog even benadrukken de maat schappelijke betrokkenheid van alle Rabobanken in onze gemeente. We verdienden ons geld in de gemeente Langedijk en we gaven ook weer veel terug in de vorm van sponsoring van evenementen, verenigingen, clubs enzovoort en daar werden vaak forse bedragen aan verstrekt. Bestuur en Raad van Toezicht Vanaf het begin waren er vele Langedijkers die in het Bestuur of de Raad van Toezicht hun werk voor de bank en haar leden verrichtten. Het waren betrokken mensen bij het wel en wee van Langedijk en veel mensen kwam je ook weer tegen in ande re besturen, zoals kerk, veiling, belangenvereni ging voor tuinders, de ruilverkaveling, school besturen en dergelijke. Op 3 oktober 1988 werd de eerste geldautomaat in Langedijk in gebruik genomen. Op de foto v.l.n.r. directeur Piet Zut en bestuursvoorzitter Dick Barten die Jaap Bruijn en Visser voor de Stichting Welzijn Ouderen Langedijk en Sint Pancras een cheque als geste overhandigen. De laatste van de zes Op 1 januari 1991 volgde weer een fusie tussen de Rabo bank Langedijk in Noord-Scharwoude en die in Broek op Langedijk, waarmee er nu nog maar één van de zes oor spronkelijke banken overbleef. Samen hadden de banken Uiteraard was er wel een groot verschil tus sen de bestuurders, de één was meer betrok ken of had veel kennis in huis. Maar ze deden het werk wel met liefde en dat was vaak zwaar: 's avonds na het zware werk op het land of in andere banen nog lang vergaderen, veel stukken lezen, koffie en een sigaar erbij, dan werden de ogen soms wat zwaar. Later werd dat anders en nu is er zelfs een scree ning voordat je zo'n functie kan krijgen, dat geldt ook voor de medewerkers. 14 Oktober 2017

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 15