Ontstaan en weer verdwijnen van banken in Langedijk Met cliënten die niet meer aan hun verplichtin gen konden voldoen, ging de bank soepel om, mits het serieuze mensen waren die hier niets aan konden doen door bijvoorbeeld slechte ja ren. Het kwam gelukkig zelden voor en een stuk kwijtschelding gebeurde wel als er een x aantal jaren een bepaald bedrag van de schuld was vol daan. Naar een nieuw kantoor in Noord-Scharwoude Door fusie met de Raiffeisenbank uit Oudkarspel op 1 januari 1972 moest het kantoor drastisch worden verbouwd en moesten wij het woonhuis aan de Dorpsstraat verruilen voor een woning aan de Raadhuisbuurt. Foto van de brand bij de Dumpstore (foto uit het archief van P. Heidsma) Het verbouwde kantoor aan de Dorpsstraat, tegenover Concordia Op 4 januari 1979 echter, 's morgens om een uur of 5, was er in het grote pand een onverklaarbare brand ontstaan. De brand heeft op deze ijzige winter dag ruim een dag geduurd en uiteindelijk werd het pand volledig in de as gelegd. Grote ijspegels hingen aan de ruïne. Volgens geruchten in het dorp waren er enkele mensen zeer blij met deze grote fik, onder anderen de buurtbewoners, wij als bank en ook de gemeente: een groot hoofdpijndossier was opgelost. Na de sloopwerkzaamheden, de sloper ontdekte onder het pand nog 24 zuurkoolputten vol met puin, werd alras begonnen (de tekeningen lagen al klaar) met de bouw van het nieuwe bankgebouw dat er nu nog staat (maar thans een bijkantoor is). Kort erna werd de bank alweer te klein, voornamelijk door de groei van de Gemeente en mede door een fusie in 1976 met de Boerenleenbank uit Zuid- Scharwoude (zie boven). De zeer oude en vervallen zuur- koolfabriek 'De Nederlanden' achter de bank aan de Voorburg gracht werd gekocht. De huur der van het grootste gedeelte van dit grote pand was een au tosloperij met opslag, die op an dere plaatsen niet gewenst was. De huurder was niet enthou siast om het pand te verlaten, voor een autosloperij is zomaar geen andere plek gevonden. Het nieuwe kantoor aan de Voorburggracht op de plaats van de verbrande zuurkoolfabriek 'de Nederlanden' Oktober 2017 13

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 14