Ontstaan en weer verdwijnen van banken in Langedijk de centen mee en dan komen de klanten vanzelf wel". Huitema nam op 31 augustus 1967 afscheid van de bank, ik werd benoemd tot de nieuwe directeur en ben dat gebleven tot 1 september 2002, toen ik in de VUT ging. De 2e bank in Noord-Scharwoude, de Coöperatieve Boerenleenbank, werd opgericht op 20 maart 1909 door de protestantse vereniging Landbouwbelang. N. Kooy was de eerste kassier en moest een borg stellen van f 5.000,-- zeker voor die tijd een enorm bedrag. Een actieve bank, want uit de stukken blijkt bijvoorbeeld een lening van f1.000,-- aan de N.V. Spoorlijn Dorp-Station Noord-Scharwoude in 1914. In 1915 kwam een verzoek van een onderneming voor het grote bedrag van f 10.000,-- maar wel onder borg stelling van 25 zeer solide borgen. De volgende kassier was de heer Keeman, die wegens ziekte werd opge volgd door de heer Cor Voogt (zie verder onder de bank Oudkarspel). Noot: Vóór de jaren zestig werd er over het algemeen veel gebruik gemaakt van borgen bij een financiering: was het voor een lening van een woonhuis als bijvoorbeeld een zoon of dochter wilde trouwen, dan waren de bor gen vaak de ouders/grootouders, naast een kleine basis hypotheek. Was het voor een investering in een bedrijf dan waren er, naast een kleine hypotheek, sommige mensen in het dorp die voor het restant wel borg wilden staan. Enkelen stonden vaak voor meerdere geloofsgeno ten borg en over het algemeen ging dat altijd goed, mede door de toenemende welvaart en waardestijging van het onroerend goed. In mijn lange periode bij de bank heb ik gelukkig maar een enkele borg moeten aanspreken, want dat zijn geen prettige boodschappen. Zuid-Scharwoude De Coöperatieve Boerenleenbank in Zuid-Scharwoude werd opgericht op 14 januari 1907. Als eerste kassier werd Jb. Verkroost benoemd. Door onenigheid tijdens een vergadering in 1911 nam hij ont slag, omdat hij het met bepaalde be stuursleden minder goed kon vin den, aldus de notulen. Du Burck, die onderwijzer was, werd zijn opvolger. Verkroost richtte daardoor met ande ren in datzelfde jaar een tweede bank op in Zuid-Scharwoude. De kolfbaan van Piet Kramer (De Roode Leeuw) was de vaste vergader plaats voor de algemene ledenverga dering. In 1930 verzint de voorzitter van het bestuur een slimmigheidje om het vergaderbezoek te stimuleren. Bij het niet verschijnen van de leden op de vergadering kwam er een boete van 50 cent. Aanwezig zijn leverde een presentiegeld op van 25 cent. Dat kwartje werd op het eind van de vergadering betaald en door iedereen gelijk omgezet in een consump tie. Zowel de boete als presentiegeld was zeer bewerke lijk en werd in 1941 afgeschaft. Waren er gewoonlijk on geveer 50 leden op de vergadering, toen bleven er nog maar 20 trouwe bezoekers over. In 1957 bleek de kleinschaligheid van deze bank aanlei ding tot een fusie met de bank in Oudkarspel. Kassier Du Burck was inmiddels 78 jaar oud en zijn ge zondheid begon hem parten te spelen. Door bovengenoemde ruzie in de bank in 1911 kwam er dus een tweede bank, de Coöperatieve Boerenleenbank II. Wel bijzonder dat in dit dorp met ongeveer 1660 inwo ners twee banken nodig waren door onenigheid! Deze bank sloot zich aan bij de Centrale bank in Alkmaar. Die kreeg helaas te maken met een faillissement in 1923 en kwam onder auspiciën van de Centrale in Eindhoven. Het faillissement kostte de bank van Zuid-Scharwoude f 11.895,-- hun aandeel in het verlies. Voor de ruzie en het oprichten van een nieuwe bank moest dus een hoge prijs betaald worden! Dit voorval maakte duidelijk dat dit de andere kant van coöperatief bankieren was. Later werd dit voor de leden uitgesloten door de toevoeging 'U.A.' (Uitgesloten Aansprakelijkheid). De eerste kassier was J. Kroon en A. Feringa de laatste. Oudkarspel De Coöperatieve Boerenleenbank in Oudkarspel werd op gericht op 13 december 1910. De eerste tijdelijke kassier was A.C. Kroon, per 1 juli 1911 opgevolgd door Arie Tim merman. Op 1 januari 1946 begon Cor Voogt (bij de ou deren onder ons zeker nog wel bekend) met zijn werk als kassier bij deze bank en bleef dat ook na de fusie met Noord-Scharwoude in 1951. Kantoor aan de Dorpsstraat in Oudkarspel Oktober 2017 11

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2017 | | pagina 12