I J n memorial!! an ijjn Redactie Op 22 juni is Jan Wijn, een van de oprichters, oud-voorzitter en erelid van de Stichting Langedijker Verleden, op 89-jarige leeftijd overleden. Jan, die op 18 december 1926 in Oudkarspel werd geboren, was in 1980 samen met Jan IJff en Cor Oudendijk een van de oprichters van Verborgen Verleden, dit was de voorganger van de Stichting Langedijker Verleden. Jan was tot 2003 voorzitter en bestuurslid tot 2006. Voor zijn grote verdienste voor Langedijker Verleden werd hij bij zijn afscheid benoemd tot erelid van onze Stichting. In 1989 nam Langedijker Verleden haar intrek in het Regthuis. Voorafgaand aan de opening van het Regthuis heeft Jan, die ook nog eens een handige timmerman was, heel veel werk verzet om van het Regthuis een prachtig museum te maken. Jan was een geboren en getogen Langedijker en kon met zijn prachtige Westfriese tongval fantastisch vertellen over het Langedijk van vroeger. Als het Regthuis open was dan zat hij graag in het kamertje van opoe, genietend van zijn onafscheidelijke sjekkie de mooiste verhalen te vertellen. Het Regthuis zal in het komende jaar opnieuw grondig worden gerestaureerd. Helaas maakt hij het resultaat hiervan niet meer mee. We zijn heel dankbaar voor het vele werk dat Jan in onze Stichting heeft gestoken en herinneren hem als een aimabel, wijs en uiterst betrokken man met veel kennis van de geschiedenis van Langedijk. We wensen de familie Wijn veel sterkte bij het verlies van Jan. Onderstaand interview in het Langedijker Nieuwsblad van 18 april 2012 had Hans de Graaf met Jan Wijn in een serie oorlogsherinneringen die op initiatief van het 4-5 mei comité werden vastgelegd. Oorlogsherinneringen van Jan Wijn. Jan Wijn is in 1926 aan de Kroonstraat in Oudkarspel geboren. Met zijn vrouw Lien bleef hij daar tot 2001 wonen, waarna ze naar Noord- Scharwoude verhuisden, "Noh oigelek beurde d'r niet zo bar veul", begon Jan in zijn Westfriese voorkeurstaal. Maar al snel kwamen de verhalen los. Bij het uitbreken van de oorlog was hij nog geen veertien jaar en zich niet bewust van de oorlogsdreiging. Zijn vader die regelmatig naar NVV vergaderingen in café Bakhuis bij de sluis ging vertelde dat er daar wel degelijk over werd gesproken. De school, waar oudere Duitse soldaten van boven de vijftig waren ingekwartierd noemde jonge Jan "het bejaardenhuis". "Die moesten nog leren fietsen. Er werd een lang touw achter een auto gebonden dat de Duitsers op hun ongetwijfeld gevorderde fietsen vasthielden. De auto was net over de sluisbrug, de fietsers niet, want bovenop de brug klemde het touw waardoor het hele spul over elkaar heen rolde. Ingehouden leedvermaak voor ooggetuigen was geboden, want de fietslessende Duitsers zagen daar de humor bepaald niet van in". Op 2 december 1943 om acht uur s avonds werd Oudkarspel opgeschrikt. Een aangeschoten Engelse bommenwerper loste zijn bommen pal achter de Dorpsstraat, vlakbij de eerder genoemde sluis. Drie woningen werden totaal verwoest en een groot aantal zwaar beschadigd. In een straal van honderden meters sneuvelden ramen en vlogen dakpannen in het rond. Ook het huis van de familie Wijn stond te trillen en de bakjes schoten uit de gortla. Jan werkte in de zuurkoolfabriek van Hart. "Na de lagere school ging je immers gelijk aan het werk. Daar werkten ook onderduikers uit Kalverdijk. Zij kregen zeven en een halve gulden minder loon omdat ze bij controles moesten duiken". Had je geen werk, dan werd je tewerkgesteld. Jan deed graafwerk voor een elektriciteitskabel die de Duitsers dwars door het Geestmerambacht aanlegden, van Kalverdijk naar Bergen. Buiten Bergen, bij de Franschman was hij ook aan de slag. "De schoppen waren van een slechte kwaliteit en met een handigheidje vouwde je die dubbel. Dan moest je lopend naar Bergen een nieuwe halen, dan was je lekker twee uur weg. Het was wel zaak dat ruim vóór of pas na het middageten te doen, anders had je die dag niets te eten. Om te eten, hadden de meeste Langedijkers een groentetuin. Vlees en brandstof werden schaars. Zodoende gingen de mensen konijnen en kippen houden. Bij Jan thuis hadden ze een geit voor de melk. "Tuinders moesten een deel van de oogst aan de bezetters afstaan. Bij het zichten van de tarwe werden de bossen stiekem eerst uitgeslagen op een kleed. Bij de dorsmachine resulteerde dan dus een schrale oogst". Als brandstofvervangers verdwenen bomen uit het dorpsbeeld. "Je kon nogal ongestoord zagen langs de Nieuwe Weg (N504). "Met de schuit en gewapend meteen grote trekzaag gingen we er dan op uit. Paniek als een boom op de weg lag en er plotseling in het donker een auto met verduisterde koplampen te laat werd opgemerkt". Soms werden de houtzagers betrapt. Als dat door de veldwachter was dan kwam je er zonder straf vanaf, wel moest je het hout inleveren. Veldwachters zaten er dus altijd warmpjes bij. 8 Oktober 2016

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 9