ooirwoora. Voorzitter We zijn er trots op u weer een nieuwe Otterplaat te kun nen voorleggen. Elk jaar is het voor de redactie weer een hele krachtsinspanning, maar ook spannend of we het blad weer vol kunnen krijgen met gevarieerde en interessante artikelen. Gelukkig zijn er steeds weer leden die aanbieden over een bepaald onderwerp iets te schrijven. Dit jaar zelfs zoveel dat we niet alles konden opnemen en er een aantal artikelen moesten worden bewaard voor volgend jaar. 2016 was voor Langedijker Verleden een bijzonder jaar waar in we voor het eerst geen expositie hadden. In verband met de op stapel staande restauratie, hebben we het Regthuis totaal moeten ontruimen en is onze collectie tijdelijk elders opgeslagen. Dick Zuiderbaan heeft de hele aanloop hiertoe beschreven, van de onderhandelingen met de gemeente over de verkoop van het Regthuis tot aan de ontruiming en de noodzakelijke restauratiewerkzaamheden. Uit on derzoek van de Monumentenwacht in 2015 bleken er forse bouwkundige gebreken te zijn van een slechte fundatie tot een lekkend dak. Dit zal in het komende jaar grondig onder handen worden genomen. Het Regthuis kan er dan weer voor jaren tegen en blijft de thuishaven van onze Stichting. Dat het Regthuis leeft onder de Langedijker bevolking blijkt wel uit de hulp die vele vrijwilligers hebben toegezegd om deze klus te klaren. Ook de vele financiële bijdragen om de aankoop en restauratie mogelijk te maken overtroffen onze stoutste verwachtingen. Ook 2017 zal een bijzonder jaar voor Langedijker Verleden worden. Afhankelijk van hoe de werkzaamheden verlopen zal het Regthuis in de loop van dat jaar weer worden geo pend en kunnen we weer exposeren. We zullen u middels onze digitale nieuwsbrief van de vorderingen op de hoogte houden. Heeft u nog geen abonnement dan kunt u dat via onze website www.Langedijkerverleden.nl heel gemakke lijk regelen en krijgt u het laatste nieuws per e-mail in huis. In deze Otterplaat gaat zoals gezegd Dick Zuiderbaan in op de ontwikkelingen rondom het Regthuis. Helaas moesten we dit jaar afscheid nemen van de laatste in leven zijnde oprichter, oud-voorzitter en erelid Jan Wijn. Jan wordt in een in memoriam herdacht. Henk Komen ging op zoek naar de oorsprong van de na men van onze dorpen en legt daarmee een boeiend stuk ge schiedenis bloot. De oudere Langedijkers hebben vast nog wel herinneringen aan de legendarische LSVV-voetballer Aad Leek, die helaas op jonge leeftijd bij een bedrijfsonge- luk om het leven kwam. Arie Kaan schreef een mooi portret. Wat veel mensen wellicht niet weten, is dat er in Oudkar spel ooit een indrukwekkend kasteel, ook wel 'het hof te Outkarspel' genoemd, heeft gestaan. Helaas raakte het kasteel tijdens de oorlogshandelingen in 1799 dusdanig beschadigd dat het later moest worden afgebroken. Als u het artikel van John van Lunsen heeft gelezen, weet u er alles van. Verder neemt Jan Marsman u 100 jaar mee terug aan de hand van het nieuws uit 1916. Robert Volkers schreef een mooi artikel over zijn grootva der Simon Volkers die jarenlang sluiswachter was op de Roskamsluis. Arie Kaan schrijft over de Heer van Zuid- Scharwoude. De gemeenteraad van Langedijk heeft vele pogingen gedaan om van de jaarlijkse betaling van het zoge naamde tiendrecht af te komen, wat uiteindelijk in een rechts zaak moest worden beslecht. Arie gaat in op de betekenis van de familie Mispelblom Beyer voor Zuid-Scharwoude en hoe de wegen zich uiteindelijk hebben gescheiden. Elk jaar schenk ik in mijn voorwoord ook aandacht aan het herstel van een stukje cultuurhistorie, want ondanks dat er dingen verdwijnen, blijven er ook veel mooie dingen behouden. Inspectie door de gemeente Langedijk maakte vorig jaar duidelijk dat de kademuren in de Achtergracht bij de Allemanskerk in slechte staat verkeerden en moesten wor den vernieuwd. In het eerste plan zouden de kademuren vanaf de waterlijn opnieuw worden opgemetseld en zou de historische draaibrug worden gerestaureerd. De er naast liggende karakteristieke loopbrug zou verdwijnen. Hiertegen kwam het Dorpsplatform Oudkarspel met succes in het geweer. Dankzij de f nanciële toezeggingen van een aantal particulieren en het kerkbestuur ging de gemeente overstag en wordt ook de loopbrug weer in ere hersteld. Een prachtig resultaat en een groot compliment aan allen die zich hiervoor hebben ingespannen. De werk zaamheden zullen op het moment van het ter perse gaan van de Otterplaat vrijwel zijn afgerond. De werkzaamheden in volle gang - - Overzicht van de bouwplaats Oktober 2016 3 m a Kil

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 4