Rechtszaak gemeente tegen Heer van Zuid-Scharwoude Foto uit 1922 met muziektent in De Koog op de achtergrond (Piet Schoenmaker en Jantje Schoenmaker-Blok zijn 25 jaar gehuwd, foto uit '100 jaar Kunst na Arbeid') Gelukkig heeft hij dezelfde instelling als zijn vader en geeft ook hij als Ambachtsheer jarenlang blijk van een grote mildheid. Zo zien we hem In 1920 een schenking doen van f 150,-- zodat mede hierdoor een muziektent kan worden gebouwd in De Koog. Maar in de jaren 30 daarna, met zijn enorme economi sche crisis, komt zijn betrokkenheid volop tot uiting. De ongekende armoede onder de tuinders gaat hem blijk baar zo aan het hart, dat hij in 1933 het hele bedrag van f 535,88 van de tiendrechten aan het plaatselijk crisisco mité schonk. Bovendien zegt hij daarbij graag in overleg te willen treden over de verdere bestemming van de jaar lijkse gelden, met andere woorden: hij blijft schenken. In 1938 zegt een krantenbericht dat hij weer schenkt aan het crisiscomité en aan het kerkbestuur. Waarschijnlijk kwam het niet elk jaar in de krant, maar schonk hij de f 535,88 elk jaar terug. Lijkt het dus een extra verzwaring voor de gemeentekas om elk jaar f 535 over te moeten maken, in de praktijk compenseert de mildheid van de Ambachts heer dit telkens weer. Ongetwijfeld zal het gemeentebestuur met dankbaarheid deze giften hebben ontvangen. De relatie zal daarom vast wel uitstekend zijn geweest. Maar in 1941 worden de 4 Langedijker dorpen samen gevoegd tot 1 gemeente Langedijk en is er geen directe band meer. De plicht om jaarlijks f 535,88 te betalen komt nu op de grotere Langedijker gemeentekas te drukken. Het is daarbij toch wel te hopen dat alle goedheid en be trokkenheid van de familie Mispelblom Beyer niet wordt vergeten Die andere dorpen hebben de last van de tiendplicht niet meer. We zagen eerder al dat de regenten in Broek op Langedijk het dorp in 1730 (voor f 20.000) zelf had den gekocht, Oudkarspel en Noord-Scharwoude hebben het tiendrecht intussen aan het eind van de 19e eeuw afgekocht. Gang van zaken na de Tweede Wereldoorlog Toch blijft het onderwerp van die tiendbelasting na de Tweede Wereldoorlog een rol spelen. Er komt deze keer geen juridisch conflict, maar via rustig overleg wordt naar een oplossing gezocht. In 1948 stelt het college van Burgemeester en Wethouders voor om die jaarlijkse f 535,88 af te kopen en Mispelblom Beyer wil dat wel. Maar dan blijkt zoiets voor hem persoonlijk erg moei lijk te worden door allerlei belastingregels. Het afkoop bedrag valt onder de inkomstenbelasting en kan alleen gunstig zijn bij een vrijstelling. Uit 'De Prins' van 12 februari 1916 Na zijn overlijden in 1916 heeft zijn zoon Hendrik A.D. Mispelblom Beyer (1895-1979) hem opgevolgd. Die moet zijn 21e verjaardag nog vieren als hij zich Heer van Zuid-Scharwoude mag noemen. Heeft hij net als zijn va der ook zo'n band met Zuid-Scharwoude of interesseert het hem veel minder? leeftijd is te Haarlem overleden de heer H. D. Mispelblom Beyer, ambachtsheer van Zuid-Scharwoude en oud-lid van de Provinciale Staten. Op 7.4* jarigen H. D. Mispelblom Beyer. 1 42 Oktober 2016

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 43