Rechtszaak gemeente tegen Heer van Zuid-Scharwoude ZUIDSCHAIUVĂ–UDE. De Ambachtsheer van, Zuidscharwoude, de beer Mte- palbaum Beijier heeft eec gift vap f 100 gesdhoakda aap de Ned. Herv. kerk tie Z u ildlsch arwou de en, f 25 aan Fanfarecorps Kimst. pa Arbeid. gemeente rust niet door alle belastingplichtigen gedra gen? Want alleen de mensen die gewassen telen worden voor die f 535,88 als tiendplichtigen aangeslagen. In 1891 zijn dat er 255 in Zuid-Scharwoude. In 1892 onderteke nen 99 landbouwers uit Zuid-Scharwoude maar weer eens een verzoek om het tiendrecht op te laten gaan in de gemeentelijke belastingen. Het verzoek wordt echter afgewezen. In 1907 wordt er een wet aangenomen waarin het tien drecht wordt afgeschaft. Die wet zal op 1 januari 1909 daadwerkelijk ingaan. Het is dan mogelijk de zakelijke rechten af te kopen door het in een keer betalen van 20 keer het jaarbedrag. Voor Zuid-Scharwoude zou dat dus 20 xf535,88 zijn geweest, een totaalbedrag vanf 10.717,60. Maar de gemeente kiest daar niet voor en blijft per jaar de f 535,88 betalen. Het is ook wel een groot bedrag ineens dat op de gemeentebegroting drukt. Eerste keer naar het gerecht Na de keuze om per jaar door te blijven betalen, komt er in 1909 toch wel veel weerstand tegen de tiendbelas ting. Het is aan de ene kant per wet afgeschaft, aan de andere kant moet er toch nog betaald worden. In 1909 is er ook weer een andere Heer van Zuid-Scharwoude en misschien is dit het moment om te stoppen met dat ouderwetse gedoe. De gemeente stopt daarom in 1910 met het betalen aan de nieuwe Heer. Sterker nog: de ge meente wil voor eens en altijd van het tiendrecht af. Met algemene stemmen beslist de gemeenteraad in de verga dering van 15 november in 1910 om te procederen tegen Hendrik David Mispelblom Beyer. Maar wie niet heeft afgekocht, moet wel blijven betalen! Dat blijkt uit de uit spraak van de rechtbank op 11 mei 1911 in deze kwestie: Zuid-Scharwoude verliest de rechtszaak. Het gemeente bestuur berust erin en gaat niet in beroep. Hoe is de relatie met de Heer van Zuid-Scharwoude in de 20e eeuw? Het lijkt erop dat de titel een statussymbool is en op die manier waarde heeft voor wie er interesse in heeft. Maar dan is de f 30.000 waarvoor het in 1909 is gekocht best veel geld voor wat status. Van de opbrengsten word je ook niet rijk, de f 535,88 is nog niet eens 1,8 per jaar aan rente. Maar er is iets bijzonders met deze Heer. Hij ontpopt zich als iemand die zich zeer verbonden voelt met zijn nieuwe aanwinst. Dat zien we duidelijk aan een hele reeks van gebeurtenissen. Begin juni 1914 schenkt Ambachtsheer H.D. Mispel blom Beyer (1841-1916) een grote zilveren lauwerkrans voor een groot concours dat het fanfarekorps 'Kunst na Arbeid' heeft georganiseerd. In juli 1914 trouwt zelfs zijn dochter in de Nederlands Hervormde (Kooger) kerk in Zuid-Scharwoude. Met negen automobielen arriveert de familie uit Haarlem en ziet bij bijna alle huizen de driekleur wapperen. De kerk is geheel gevuld met be- langstellenden en na de inzegening wordt in het lokaal van de heer Kist (de Roode Leeuw) de lunch gebruikt. Tegelijkertijd brengt 'Kunst na Arbeid' het gehuwde paar een serenade. Het moet vast een geslaagde dag zijn ge weest, want een paar weken later zien we in de krant het bericht verschijnen dat de Ambachtsheer twee schenking en heeft gedaan! Twee schenkingen door Ambachtsheer H.D. Mispelblom Beyer (Schager Courant, 1 augustus 1914) De vrijgevigheid van deze H.D. Mispelblom Beyer blijft daarna doorgaan. In 1914 schenkt hij een mooie houten Herenbank met het familiewapen aan de Nederlands Hervormde (Kooger) kerk in Zuid-Scharwoude. Het was trouwens altijd al het recht van een Heer op een bevoor rechte plaats in de kerk te mogen zitten. Op deze manier is dat voor eigen rekening nu goed geregeld. De Herenbank in de Kooger kerk Oktober 2016 41

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 42