Rechtszaak gemeente tegen Heer van Zuid-Scharwoude van Schiedam. Hij komt in 1760 voor het eerst als Am bachtsheer naar Zuid-Scharwoude om kennis te maken. Hij verblijft enkele dagen zeer plezierig bij schout Jacob J. van Twuyver (1719-1781), die ook secretaris van Zuid- Scharwoude is. Zoon Jan van Twuyver volgt zijn vader op als schout en gaat samen met Mispelblom Beyer een turbulente tijd tegemoet. Het land is namelijk behoorlijk verdeeld in twee kampen, de Prinsgezinden (voor het Oranjehuis) en hun tegenstanders, de Patriotten. Geschilderd wapen van de familie Mispelblom Beyer Verandering door de Franse tijd Dan trekken in januari 1795 de Fransen via de bevroren rivieren het land binnen en komt er een enorme verande ring in het landsbestuur. Hadden eerst de Prinsgezinden het voor het zeggen, nu komen hun tegenstanders de Pa triotten aan de macht. Jan van Twuyver en Jan Jacob Mis pelblom Beyer zijn Prinsgezind en worden aan de kant geschoven. Eind februari 1795 wordt Van Twuyver ont slagen als schout en secretaris van Zuid-Scharwoude. Het oude bestuur moet immers weg en het volk kiest zelf wel een nieuw bestuur. Jan Jacob Mispelblom Beyer kan hem ook niet helpen want hij, opgeklommen tot hoofdofficier, is ook ontslagen. Veel veranderingen kan Van Twuyver trouwens niet meer meemaken: hij overlijdt al in 1796. De nieuwe orde maakt nieuwe wetten. Eerst komt er een Staatsregeling in 1798 die een einde maakt aan het bestaan van de Heerlijkheden. De titel is dan niet meer erfelijk. In 1814, als de Fransen weer uit het land zijn ver trokken, worden de Heerlijke rechten onder koning Wil lem I weer voor een deel hersteld. De zakelijke rechten blijven, zodat de inning van het bedrag voor de tienden blijft bestaan. Dat geldt ook voor het uitgeven van het jacht- en visrecht. In 1848 zal met een nieuwe Grondwet wel het Heerlijke recht worden afgeschaft om iemand voor te dragen of aan te stellen in openbare betrekkingen (de schout!). In deze Franse tijd is intussen Jan Jacob Mispelblom Beyer in 1810 overleden. Door de nieuwe wetten is er nu een openbare verkoop van de Ambachtsheerlijkheid Zuid-Scharwoude. De koper is mr. Walraven Willem Noodt (1787-1844), rechter in Franeker. Hij betaalt er f 3.925 voor. Hij is een kleinzoon van de overleden Jan Jacob Mispelblom Beyer en daarom geen vreemde met dit onderwerp. Wie zijn de nieuwe Heren na de Franse tijd? Walraven Willem Noodt verkoopt het in 1834 weer voor f 9.900 aan mr. A.J.C. Maas Geesteranus (1805-1871), die al familiebetrekkingen heeft met Noodt. Deze A.J.C. Maas Geesteranus is door een huwelijk in ge goede kringen terechtgekomen en kan beschikken over een flink vermogen. Hij trouwt namelijk met jonkvrouw Catherina Anna Caan, dochter van de invloedrijke staats raad jhr. Hendrik Johan Caan en Margaretha van Hoog straten. Daarom zijn op zijn huwelijksdiner in 1834 vele notabelen aanwezig. Zo zien we de minister van Justitie en het Driemanschap dat de overkomst uit Engeland in november 1813 van de latere koning Willem I voorbereid de: graaf Van der Duyn van Maasdam, Van Hogendorp en Van Limburg Stirum. Na het overlijden van A.J.C. Maas Geesteranus (1805 1871) in 1871 is de volgende Heer van Zuid-Scharwou- de zijn zoon H.G.J. Maas Geesteranus (1837-1894). Ook bij zijn overlijden in 1894 neemt zijn zoon A.J.C. Maas Geesteranus (1862-1939) het weer over. Is deze familienaam dus bijna de gehele 19e eeuw verbon den aan Zuid-Scharwoude, in het begin van de 20e eeuw zien we toch de naam Mispelblom Beyer weer terug. In januari 1909 koopt een nazaat van de eerste Heer van Zuid-Scharwoude uit 1730 het dorp opnieuw. De nieuwe koper is Hendrik David Mispelblom Beyer (1841-1916) uit Haarlem en hij zet op 67-jarige leeftijd de familietradi tie voort. Hij mag zich voor het flinke bedrag vanf30.000 voortaan Heer van Zuid-Scharwoude noemen. De rest van de 20e eeuw zal er geen andere naam meer komen dan die van Mispelblom Beyer. De strijd om het tiendrecht Er is heel wat gemopperd over het betalen van f 535,88 voor het tiendrecht. Waarom wordt een schuld die op de 40 Oktober 2016

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 41