verpeinzingen bij de voorp Jan Marsman jr. Trompetter komen afleveren. In de schuit links staan zakken met waarschijnlijk uien of aardappelen. En zulke zakken met uien of aardappelen zien we ook onder de luifel achter de arbeiders. Rechts op de foto brengt een tuinder een klein partijtje rode kool. De schuit die daar dwars voor ligt is leeg, zou die al gelost zijn door de arbeiders? In de sloot zien we koolbladeren drijven, vroeger dacht men nogal makkelijk over afval en ook niet aan het gevaar van ziektes en ratten. De luifel is rechts tegen de koude oosten wind afgedicht met aan elkaar genaaide jute zakken. Cornelis Trompetter was in 1861 in Haren karspel geboren als zoon van Klaas Trom petter en Grietje Bakker. Cornelis trouwde op 13 augustus 1885 in Noord-Scharwoude met Geertje Brugemann en zij kregen 9 kinderen. Cornelis overleed op 11 mei 1928 in Noord-Scharwoude. Zijn zoon Joseph (1897) zette de groentehandel na het overlijden van zijn vader voort. Cornelis bezat of huurde voor zijn groentehandel eind 19e eeuw een grote loods bij de veiling bij het vroegere station Noord-Scharwoude, genaamd de Smuigelkeet. In 1898 brandde deze loods tot de grond toe af. Toen de aanvoer van groenten in 1899 aan de toenmalige veiling bij het station weer op gang kwam, bouwde Trompetter weer een grote loods voor de opslag van zijn groenten. In de periode 1900 - 1914 komen we bijna jaarlijks berichten in de kranten tegen dat hij op enig moment de 1000-ste wagon kool had verzonden. Deze gebeurtenis werd vaak op de foto vastgelegd, er zijn in ieder geval 3 van deze ansichtkaarten bekend, mogelijk zijn er hier meer van. Achter het huis links hangt de was aan de lijn, dus het is kennelijk maandag. Onder de luifel poseren meerdere mannen in werkkleding, dit zullen waarschijnlijk arbeiders van Trompetter zijn. In de schuitjes staan en zit ten waarschijnlijk tuinders die hun producten bij Ansichtkaart, uit circa 1908 Zo rond het jaar 1900 reisde de Alkmaarse fotograaf C. v.d. Aa meermaals naar Langedijk om foto's te maken voor de productie van ansichtkaarten. Ook de foto op de voorplaat is gemaakt door Van der Aa. Of hij in dit geval ook op pad was om foto's te maken voor een ansichtkaart is niet bekend, mogelijk had hij opdracht gekregen van C. Trompetter om hem en zijn bedrijf te fotograferen. Zoals vaker bij dergelijke oude foto's is ook deze foto ge maakt in de winterperiode. Voor de toenmalige beperkte fotoapparatuur was het winterlicht bij onbewolkte hemel de beste mogelijkheid om goede foto's te maken. Ook aan de bomen zonder blad is te zien dat het herfst of winter is en natuurlijk ook aan de dikke jassen die sommigen aan hebben. Het onderwerp van de foto spiegelt heel mooi in het water, dus zal het een windstille dag zijn geweest. Op deze foto zien we de loswal van de groentehandel van Cornelis Trompetter. De stolp was een van de opslagplaatsen van zijn onderneming, hij be zat meerdere van dergelijke opslagplaatsen in de regio. Deze stolp stond ongeveer op de plaats waar nu de huizen Dorpsstraat 662 t/m 668 staan, aan de noordoostelijke kant van de vroe gere Mosselenbrug. Uiterst links op de foto staat een man in betere kleding dan de rest en hij heeft een dikke sigaar in zijn hand, zou dit Cornelis Trompetter zijn? En is het jongetje dat links van hem staat zijn zoon en latere opvolger Joseph Trompetter? 2 Oktober 2016 Da lOOOjh» wagon groen te van C Trompetter, Noord-Scharwoude.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 3