Uit de schoenendoos van mijn ouders De familie Feller stond in 1948 ook een week op de camping met een tent. Ouwe Feller (Piet) was er met z'n dochter Tinie die in de oorlog een kind had gekregen, Peter, die ongeveer een jaar jonger was dan ik. Samen speelden we toen veel met elkaar. We waren bijna buren en zowel Jan als ik waren toen kind aan huis bij de Fellers. IJs en Jan zaten in dezelfde klas van de lagere school. Hier zijn we op het strand van Camperduin in 1948. Op de achterste rij: Piet Feller (met sigaret), Tinie Feller en mijn ouders. In het midden: Nel de Ruijter uit Zuid.-Scharwoude en Hennie Weil, twee vriendinnen die op bezoek waren. Vooraan ligt IJs Feller. IJs is daarna nog een paar keer met ons samen in Groet op vakantie mee geweest. Vakantie 1949. Van links naar rechts staan Jan, IJs, Rens en Nel Hink van de Kroonstraat. Nel Hink stond in dat jaar met haar familie ook op de Paardenhemel in Groet. Er kwam vanuit de Langedijk regelmatig bezoek. We gingen dan gezamenlijk naar het strand van Camperduin door de duinen. Ik was veruit de jongste, maar ik kan me wel herinneren dat we tot woede van de campingbaas (Piet Kos) veel gevoetbald hebben met de rest van de camping. In die periode was er ook kermis in Groet. De traditie was altijd dat we de eerste avond al naar het strand gingen om de zonsondergang te zien. (1949) Voor het zomerhuisje: In het raam mijn moeder, daarvoor 5 dames Hink van de Kroonstraat met IJs Feller en van der Weele (voetbalde in het elftal van Jan en IJs). Vooraan zitten Jan en Rens. Tot omstreeks 1963 hebben we daar een jaarlijkse seizoenplaats gehad. Aan het begin van het seizoen werd het huisje dan geplaatst en na het seizoen moest het worden opgeruimd. Buiten onze vakanties werd het huisje ook verhuurd aan anderen, onder andere mensen uit de Zaan. Ook uit de Langedijk werd er gebruik van gemaakt, zoals de familie Waterdrinker uit de Laanweg. Zij woonden naast Klaas Kliffen en hij had een vrachtwagen met een dagelijkse bodedienst op Alkmaar via de Heerhugowaard. Vaak zorgde hij ook voor het transport van het huisje en kampeerde dan ook 1 of 2 weken in de zomer in Groet. Buiten het seizoen werd het huisje bij ons thuis opgeslagen op de zolder van de timmerwerkplaats. Rens Valkonet, Son en Breugel, 20 mei 2016. Opmerking 1 over de Politiek gedetineerden in 1945: De laatste Nederlandse politieke delinquenten kwamen in 1964 uit de gevangenis. Er zijn 154 doodstraffen uitgesproken, waarvan er 39 zijn voltrokken. De laatste in 1952. (zie NPO- Geschiedenis, Geschiedenis 24) Door toedoen van Koningin Juliana werd er bij veel doodstraffen steeds meer gratie verleend en de straf omgezet in levenslang of zelfs strafvermindering. Dit viel niet goed bij de gerechtelijke macht en bij de verzetsorganisaties. Een belangrijke strafpleiter in die tijd was mr. J. Zaaijer. Opmerking 2: In het huisje was toen geen gas, water of elektriciteit en afvoer. Gekookt werd er op petroleumstellen en licht kwam van een stormlamp op petroleum. Op het terrein was een gemeenschappelijke kraan. 38 Oktober 2016

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 39