die ui"}en ismei Uit de schoenendoos van mijn ouders en 4. Niet bekend is of ze ook het soldatenmenu 'Rats, kuch en boonen' heeft gegeten. Dat was toen een bekend soldatenlied van Lou Bandy dat iedereen meezong. Gemobiliseerd: Joh Valkonet rechts Bezoek in Terschelling Binnen een week was de strijd gestreden. Het Nederlandse leger capituleerde. De militairen werden ontwapend, krijgsgevangen gemaakt en moesten op hun locatie blijven. Op Terschelling hadden ze geen schot hoeven lossen. Geen vijand gezien. Wel hebben ze het gebulder van de kanonnen gehoord bij de verdediging van de Afsluitdijk bij Kornwerderzand. Omstreeks 1 juni 1940 werd er dan echt gedemobiliseerd en mocht gelukkig iedereen ten slotte naar huis terug met zogenaamd 'Groot Verlof'. Thuisgekomen pakte ieder weer zijn eigen werk zaamheden op en ging aan de slag alsof er niets was gebeurd. Maar toen Duitsland aan de verliezende hand was, werd het voor iedereen toch moeilijker. Het werd gevaarlijker, grimmiger en je was als het ware je leven niet meer zeker. Lukraak werden er mensen opgepakt bij razzia's, voor represailles of voor de 'Arbeitseinsatz' en kwamen dan niet meer terug. De uiteindelijke bevrijding in mei 1945 was dan ook voor iedereen een grote opluchting. Als herinnering aan de mobilisatie van 1940 heb ik nog een herinneringstegeltje overgehouden dat vroeger bij ons thuis aan de wand heeft gehangen. idetikt hen Herinneringstegel Mobilisatie 1940 Direct na de bevrijding werd door het 'Militaire Gezag' de 'Bijzondere Rechtspleging' ingesteld. Aanvankelijk werden er 150.000 personen geïnterneerd of gearresteerd: NSB-ers, collaborateurs, verraders, oorlogsmisdadigers, enzovoort. Die konden niet allemaal berecht worden en het merendeel kwam dan ook na enige tijd weer vrij. Vrouwen, die omgegaan waren met Duitsers, werden opgepakt en in het openbaar vaak bruut kaalgeschoren. In 1947 waren er nog ongeveer 25.000 politiek geïnterneerden die op berechting wachtten. De processen die gevoerd werden beheersten lang het nieuws en bleven de gemoederen nog lang bezighouden met herinneringen aan de bezetting (zie opmerking 1). In 1989 werden de laatste twee Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten uit de gevangenis en zijn in hetzelfde jaar kort na elkaar overleden. Oorspronkelijk waren ze met zijn vieren die in Breda een levenslange straf uitzaten. Lages werd in 1966 vrij gelaten en Kotalla overleed in 1979 tijdens het uitzitten van z'n straf. Zij zijn bekend geworden als 'de vier', 'de drie' en tenslotte 'de twee van Breda'. Ondanks deze sfeer was er vrij snel veel optimisme bij de mensen. Door de wederopbouw was er voor iedereen volop werk. Mijn vader begon zelfs al na te denken hoe hij zijn eerste vakantiebestemming zou willen invullen! Vakantie. Mijn grootouders van moederskant zijn nooit uit West Friesland geweest. Opoe de Wit kwam van de Moerbeek (Morrebok) bij Lutjewinkel. Af en toe gingen ze op familiebezoek en dat was het dan. De kans is groot dat 36 Oktober 2016

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 37