Uit ■\ufr van .e irioenenc mijn oud <d Rens Valkonet In de schoenendoos van mijn moeder vind ik een heleboel losse foto's die zij in haar jonge jaren gemaakt heeft met haar 'Sunlichtkastje'. Een fototoestel van de 'Sunlight' zeepblokken. Ze liggen kriskras los in een doos en niet netjes geplakt in een fotoboek. Het zijn contactafdrukken direct van het negatief en de randen zijn door de fotograaf met een slagschaar met kartelranden geknipt, wat toen gebruikelijk was. Door de foto's zijn de herinneringen en de verhalen van vroeger levendig gehouden en kunnen in het perspectief van hun tijd geplaatst worden. Mijn ouders groeiden op in Oudkarspel vanaf het begin van de 20e eeuw in een periode dat er veel onrust was in onze omringende landen. In Nederland is dat niet ongemerkt voorbij gegaan. Men had het niet breed, maar de mensen wisten niet beter en waren op hun manier daarmee tevreden. In de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) bleef Nederland nog neutraal. De Belgen vluchtten toen massaal naar ons land. De meesten bleven niet lang en het merendeel was na die oorlog weer terug naar hun vaderland. Sommigen zijn hier blijven wonen, ook bij ons in de Langedijk. Op de Luizeknip bijvoorbeeld woonde in mijn jeugd nog een oude bakker: Ferdinand. Hij zou zo'n Belgische vluchteling zijn geweest. In de jaren twintig was er een economische opbloei tot de beurskrach van 1929 in New York. Wereldwijd volgde toen de 'Grote Depressie'. De Nederlandse regering ging op van alles bezuinigen en er ontstond een grote werkloosheid met veel ellende. Na een aantal jaren kwam er een herstel van de economie en mijn vader besloot toen om als zelfstandige te beginnen. Hij was timmerman-aannemer en bezat de noodzakelijke papieren daarvoor. Hij vestigde zich in Oudkarspel op Dorpsstraat 913. Het huis was oorspronkelijk van de grootouders van mijn moederskant (de Wit) en zou later mijn geboortehuis worden. Achter dit huis staat nog de schuur die als timmerwerkplaats werd ingericht, naast de oude nu gedempte 'diksloot'. In die tijd ging alles te voet of met de fiets. Met of zonder handkar ging je 'op karwei'. Voor het handgereedschap hadden de timmerlieden een speciale gereedschapsbak: voor de zaag, beitels, schietlood, blokschaaf, booromslag, enzovoort. Elektrisch gereedschap hadden ze alleen in de timmerwerkplaats. Op het werk werd alles met de hand bewerkt of eerst thuis voorbewerkt. Het materiaal (bijvoorbeeld hout) werd te voet meegenomen op een handkar. Bij een grotere klus werd het materiaal bij de aannemers op het werk afgeleverd. Voor het hout had Eecen daarvoor een lange wagen met een span trekpaarden. Op de bok zat Piet Klingeler die in de omgeving het hout bezorgde op het werk. Laanweg 18 in aanbouw Laanweg 18 opgeleverd (1933) Omstreeks 1933 heeft vader samen met zijn oom Gerard Zeeman, de melkboer, een serie huizen gebouwd aan de Laanweg: zie foto 1 en foto 2. Dit huis, Laanweg 18, kreeg als eerste bewoner Klaas Kliffen (uit Zuid- Scharwoude), die getrouwd was met de zus van mijn vader, Riek Valkonet. De huidige bewoner van dit huis is nu Jaap Plakman. Dit hele project aan de Laanweg leek op een familieonderneming. Mobilisatie In de jaren dertig van de vorige eeuw begon het in Europa onrustiger te worden. Vooral Duitsland begon zich steeds agressiever te gedragen. De dreiging van weer een oorlog hing in de lucht. Op 29 augustus 1939 ging Nederland uiteindelijk mobiliseren. Mijn vader, als jonge ondernemer, moest zich melden in Alkmaar en kreeg als mobilisatiebestemming het eiland Terschelling. Bestuurlijk maakte dit eiland samen met Vlieland toen nog deel uit van de provincie Noord-Holland. Mijn moeder bleef met een kind, mijn broer Jan van 4 jaar, alleen achter in Oudkarspel. Op 10 mei 1940 viel Duitsland Nederland binnen. In die tussentijd was het voor de kersverse militairen oefenen en afwachten geweest. Met haar zoontje is mijn moeder voor die Duitse inval nog een keer enkele dagen op bezoek geweest in Terschelling. Met andere militairen werden dan logeeradressen georganiseerd: zie foto 3 Oktober 2016 35 O O O O

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 36